Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

herr_carter

Hodnotím takto kladně spíše kvůli postavě Válečka, ten mě vždycky spolehlivě dostal na lopatky....................moje hodnocení 7,5 z 10. ()

Smileface

Režisérka v první sérii stvořika krásné dilo o čtyřech dětech z malé strany, aby ho následně v druhé sérii totálně zničila ostranění jené z postav (Údajně proto, že se s ní rozešel hercův bratr), přesunem děje na Pionýrský tábor a přidáním postavy extrémě otravného a úlisného táborového vedoucího v podáni Petra Štěpánka. Takto promarněný potenciál na pokračování jsem snad ještě neviděl. ()

klúčik

Ja som vyrastal na Rychlích šípoch...Zbieral som kreslené príbehy a pod. Tento seriál si veľmi dobre pamätám. Marek Eben bol ako metráček , ale zlatý... Teraz sa mi vybavuje aj hudba, ktorá sa nedá zabudnúť a ešte to, že stále strašne behali, a behali. No je to televízny kultový seriál pre deti......70%. ()

Paity

I po těch letech rozhodně jedna z nejlepších rodinných seriálových záležitostí. Předně díky Marku Ebenovi, který byl v té době ještě hezky kulaťoučký, ale talentu měl za dva. ()

Sayko

Úsměvný seriál zachycující život tří kamarádů, který má dobrý humor, jasnou pointu a nejasné herecké výkony. Ale co, psal se rok 1969 a seriál byl plný dětí. Každý nějak začínal. ()

mira007

Podle mne dnes absolutně nepoužitelný černobílý dětský seriál ( vlastně první v historii naší televize), který se zapsal do historie maximálně nadčasovým pojmem " VÁLEČEK" ... tlustý lidi, byli, jsou a budou . ()

in nomine

Tento seriál jsem miloval jako děcko a můžu ho i teď. Je to i díky obrazu ze staré Prahy, kterou rád čas od času navštívím a obdivuji její památky. V tomto starém seriálu je navíc Praha ve starém černobílém plášti zvláště nádherná. I samotné příběhy jsou super, i když dnešním dětem moc neřeknou. Marek Eben alias "váleček" excelentní :) ()

Haniczka

Malá Strana plná dětí, to už dnes není. Dodneška nechápu, proč ta Gábina nešla na herectví. Zas tolik takhle pěkných holek s talentem jsme neměli... ()

mh.mail

60% — Kultovní seriál mého dětství. Vždy, když se z televize ozvala chytlavá melodie, spěchal jsem k obrazovce. Viděno dnes, v padesáti, už to přece jenom nemá takové kouzlo a člověk vidí i nedostatky. Například v tom, že (ač to píšu nerad) slavný Váleček byl vlastně docela protivný rozmazlený chlapeček a Marek Eben je rozhodně lepší moderátor než herec. Ve výsledku mi o něco lépe vychází první série, kde jsou kamarádi ve věku kolem 11 let a ještě s Ferdou. Líbilo se mi to jejich roztomilé uličnictví, které ale nikdy nepřekročilo únosnou mez. Také jednotlivé příběhy byly relativně rozmanité, i když (a nejvíc asi v prvním díle) se tam dost často pořád utíkalo. Druhá série už nemá takový náboj. Kamarádi se prakticky rozpadli — Ferda je pryč úplně a v této sérii se neobjeví vůbec, Gábina už je slečna a má trochu jiné zájmy. První část druhé série se tak utápí ve věčném stýskání po Ferdovi a v tom, jak Váleček s Honzou žárlí na Gábinu. Druhá část pak konfrontuje městské děti Válečka s Honzou s vesnickým životem, ale upřímně — provést mi doma to, co oni, okamžitě bych je hnal z chalupy. Ve výsledku je to ale pořád docela dobrý seriál o dětech, i když asi už ne pro dnešní mládež. ()

RedOctober

Milý a nostalgický seriál ze staré vnitřní Prahy, kdy na Malé Straně žilo víc jak trojnásobek obyvatel a nebyla přeplněná turisty.  Navíc je tento seriál plný kamarádství ze začátku čtyř výrostků. Tady kouzlu minulých dob dopomáhá černobílá barva. Marek Eben se zaslouženě stal díky tomuto seriálu hvězdou, ale popravdě nejen díky němu. ()