Plukovník Jason Rhodes (Gene Hackman) má už 10 let noční můry. Jméno jeho syna je zaneseno v archívech z Vietnamské války pod nápisem "Ztracený v akci". Po několika neúspěšných apelováních na vládu se plukovník Rhodes rozhodne vzít věci do vlastních rukou. S finanční podporou Texaského naftového magnáta (Robert Stack) a s pomocí pěti mariňáků, přátel svého zmizelého syna, se Rhodes připravuje k uskutečnění své mise. Po měsících tvrdého výcviku, sedm neohrožených veteránů odjíždí do Laosu. Poslední bitva Vietnamské války začíná. (oficiálny text distribútora)

Vampireman

"I fuck nuclear waste!" řekne ve filmu jedna z postav a později trénuje na Vietnam s motorovkou... Tohle je nejlepší film s Rebem Brownem. Jakože opravdu. Ted Kotcheff není úplnej debil, takže vzniklo hystericky vtipné a zábavné béčko, na které se dá skutečně koukat. Reb Brown tu v červených trenkách tančí s útočnou puškou na Cream - Sunshine of Your Love, drží se v rozkroku, dělá kotrmelce a dočkáme se i jeho klasického bojového výkřiku. A mezi nejlepší scény patří nákup levných zbraní přímo z "jídeláku" v laoský restauraci, který šéfuje pidlookej Jan Tříska s papagájem na rameni (to asi odkoukal z Atomové nevěsty). ()

Dale

Už úvodná scéna niečo naznačí o kvalite filmu. Vietnam, americkí vojaci utekajú pred paľbou presily vietnamcov a nasadajú do vrtuľníkov. Jeden američan však nemyslí len na svoj život a naloží si na chrbát raneného spolubojovníka. Spomalené zábery ako sa snaží dobehnúť k vrtuľníku, ktorý musí každú chvíľu vzlietnuť. Keď už je len meter od vytúženého cieľa, padne na zem a naťahuje ruku, takisto ako jeho kamaráti vo vrtuľníku naťahujú ruku k nemu, ale chýba 10 centimetrov a vrtuľník už vzlieta a necháva hrdinného vojaka napospas šikmoočkom... Ono to v skutočnosti vyzerá ešte naivnejšie ako to opisujem. Potom sa film pomaly zviecha z toho odpadového začiatku, keď príde verbovanie veteránov a ich vojenský výcvik. Záverečná akčná sekvencia to tiež z biedy nevytrhne, do Ramba to má ďaleko. Proste podpriemerné béčko. ()

Big Bear

Klasické béčko z osmdesátek. Kolikpak už takových filmů ve stylu záchrany zajatých americkcých vojáků držených kdesi i po skončení války ve Vietnamu bylo? Tenhle se nijak nevymyká, snad jen hvězdnějším obsazením. Jason Rhodes přišel ve Vietnamu o syna a věří, že je živ a zajat. Repatriace jsou pomalé a zatímco politici už 10 let jednají o předání zajatců zpět do USA, ti živoří na nucených pracech kdesi v rýžových polích Laosu. Když oficiální pokusy a žádosti vládě a známým vojenským velitelům nikam nevedou, sestaví Rhodes vlastní tým z vietnamských veteránů. Jsou tam zastoupeny všechny profese, tak jak je zvykem. Bohužel si do týmu nevzal ani Ramba ani Chucka, což se možná znatelně podepsalo na ztrátách při misi... První hodina z filmu je výcvik kdesi v Texasu, ale tadruhá je už sama záchranná akce... Všechno vybuchuje jak má, nepřátelé padají v řadách prostě tak to máme rádi a tak jsme na to z videokazet a herních automatů let osmdesátých zvyklí. Kdo mne překvapil, byl Tříska s papouchem na rameni nabízející jídelní lístky v restauraci :-). Byla to celkem prostě taková blbinka, která mi připomněla tvorbu let osmdesátých a všechny ty akční filmy s doznívající tématikou války ve Vietnamu. Když Hackmana ve Vietnamu, tak si raději pusťte BAT 21. Dávám dvě rakety do bazuky. * * ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný dobrodružný film s Genom Hackmanom. Má výborný príbeh o bývalom dôstojníkovi, ktorého syn počas vojny vo Vietname padol do zajatia a ani desať rokov po jej skončení sa stále nedostal domov, keďže vláda je príliš pasívna, ale keď sa mu pomocou spoľahlivého kontaktu podarí nájsť tábor, v ktorom je zajatý, zozbiera svojich bývalých kolegov, veteránov a mladého nováčika, aby sa vycvičili a pripravili na ťažkú vyslobodzovaciu akciu. Spracovanie sa mi páči, úvod zobrazí situáciu vo Vietname a následne sa už dej presunie do neskorších časov, síce sa film s ničím neponáhľa, na to dôležité si treba počkať, ale nemám s tým žiadny problém, keďže ma dej zaujal po celý čas, či už snaha o získanie informácií, nechýba ani klasické postupné získavanie starých priateľov, ktoré vždy ocením, veľká časť filmu sa venuje samotnému tréningu, ktorý síce nepôsobí nijak výnimočne, ale svoj účel splní a záverečná polhodinka už patrí len akcii. A prekvapil ma záver, nepôsobí nejakým šokujúcim dojmom, ale len predsa som čakal iné, klasické ukončenie. Čo sa týka akcie, tak som dosť spokojný, pôsobí kvalitnejším dojmom, ako je vo väčšine podobných filmoch zvykom, vojaci nekonajú klasickým hrdinským štýlom, ale majú plán, ktorého sa snažia držať, no aj tak majú mnoho problémov a všetci sa nevrátia, akcia je tu výborne natočená, plná explózií, zaujala ma zaujímavá situácia s pádom vrtuľníku a samozrejme množstvom strieľania, jedine ma mrzí, že sa tu nenájde moc tichých likvidácií, tých je len minimum. Herecké obsadenie je výborné, Gene Hackman vo svojej asi najlepšej akčnej úlohe, ale celá jednotka je dobre obsadená, či už Fred Ward, Tim Thomerson, zaujímavý Randall 'Tex' Cobb, jedine Reb Brown mi tu moc nesedel, ale časom som si zvykol aj na neho. A mrzí ma, že Patrick Swayze tu v akcii dostal tak málo priestoru, ale inak tu sedí dobre. Réžia a technická stránka sú v rámci tohto typu dosť nadpriemerné, takže veľká spokojnosť. Sedem neohrozených síce nepatrí medzi nejaké klenoty žánru, na to by potreboval hlavne výraznejšie akčné prevedenie, ale ja som spokojný, v rámci vojenských akčných filmov bez klasických akčných hrdinov patrí medzi to najlepšie. 74% ()

tahit

Jsou neohrožení, drsní, odolní, prostě nadupaný tým, který má tu správnou kvalifikaci. Zručně natočený film pobaví. Pravda za ta léta trochu ztratil dech. Přesto je zřejmé, že i válečná béčka mají své příznivce, kteří ulpívají zálibně na válečných scénách. Pokud očekáváte od filmu více, než jen efektní výbuchy, rvačky a střelbu. To si pusťte radši něco jiného. Protože srdce intelektuálů to moc asi nepotěší. ()

• Michael Dudikoff si ve filmu zahrál jen v jedné scéně na letišti, ve které pomáhá nakládat kufry do letadla a ani jednou nepromluví. (fisus)

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)