Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiálny text distribútora)

Dado

Pomalé tempo ešte nemusí predznamenať filmovú pohromu, no v kombinácii s menami svietiacimi v kolónkach "réžia" a "scenár" u mňa výsledný produkt už vopred vyvolával obavy z ďalšieho zabitého večera. Muž, ktorý nebol však dokázal veľmi rýchlo rozvíriť všetky moje predsudky a dokonale ma vtiahnuť svojou poctivo budovanou atmosférou do príbehu, aké sa už dnes točia len zriedka. Nemal som dokonca ďaleko od toho, aby som siahol po najvyššom hodnotení. Ku koncu však akoby Coenovci začali strácať pevnú pôdu pod nohami a neboli schopní prísť s nápadom, ako tento neobyčajný noirový počin o mĺkvom holičovi a jeho (ne)dokonalom pláne na patričnej úrovni zakončiť. A tak je záver asi to jediné, čo na tomto filme oceniť nedokážem, no o to viac ma to škrie. Hoci možno som ho len, podobne ako absurdnú posadnutosť bratskej dvojice mimozemskými lietajúcimi objektami, jednoducho nepochopil. (80%) ()

_DAVE_

Demonicky Billy Bob Thorton ktery v tehle roli nemel chybu, vynikajici scenar (hlavne pravnik sypal jednu vynikajici hlasku za druhou), vyborna kamera taky diky absenci barev. A podobne jako ve "Fargo" nemilosrdny konec nekterych hlavnich protagonistu.. Tohle je v kostce "Muz, ktery nebyl".. ()

Endyis

Nádherné - po všech stránkách (stejně jako Scarlett Johansson :))) )... 95% Btw.: Každý kdo dal míň jak 4* je totální máslo :) můj nejoblíbenější film od bratří vokounů... ()

danoo

THE MAN WHO WASN'T THERE je americký JOZEF MAK . Slovami jeho autora, spisovateľa J. C. HRONSKÉHO „Jozef Mak, obyčajný človek, milión, ktorého nečaká na svete nik a nik ho spomínať nebude, keď sa zo života vráti". Každopádne, EKLATANTNÝ DÔKAZ, ŽE UMELECKÁ TVORBA JE OBJEKTÍVNA ENTITA. ()

Raven0

Osudu zkrátka neunikneš.... Ať se snažíš jakkoliv, vždy tě srazí na zem a vyválí v bahně. Hlavní hrdina celý svůj život jen sleduje z povzdálí, nechává se jím vláčet... A když se konečně odhodlá ke změně, svět se mu za to nepěkně pomstí. Není úniku. Parádní film s několika cynickými situacemi, podivnou noir-nostalgickou atmosférou a skvělým Billy Bobem. ()

mickyreed

Nejlepší Coenovka ... black and white, 1940's, Billy válí a role mu sedne jak ušitá .... perfektní flegmoušskej film o absurditě světa, ve kterým všichni žijem ... ()

venison

To se zase Coenům něco povedlo ;-) Zajímavý příběh ve stylu noir, což mám ráda.. Navíc vynikající obsazení - Billy Bob Thornton a Frances McDormand.. Nechápu, jak jsem to mohla tak dlouho přehlížet :-) Možná mě odradil v dnešní barevné době černobílá stylizace nebo zabijácká dvouhodinová stopáž, která rozhodně ani chvilku nenudí :-) ()

noriaki

Thriller tak pomalý, že mu za hudební doprovod mohou posloužit klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena. Z celého filmu je cítit zvláštní únava, skoro jako kdyby si Coeni přáli, aby si divák prožil to co hlavní hrdina, který je uvězněný v nekonečné smyčce ubíjejí rutiny. Když se z ní pokusí osvobodit, ukáže mu osud jeho místo. Vychvalovaný zamotaný scénář mi ovšem moc nesedl. Čekal jsem trochu větší rafinovanost a doufal v nemorálnější pointu. ()

Master19

Scénář a kamera jsou stoprocentní. Výraz hlavního hrdiny, který během filmu ani jednou nehne brvou je nezapomenutelný, ale divák je zhruba v půce filmu v podstatě donucen mu přestat fandit, protože tenhle chlapík je naprosto ztracen... Gradace příběhu je výborná a krátké černé pauzy mezi scénami navozují pocit "nadechnutí se" před další zajímavou pasáží. ()

dANo

Bratia Coenovci vedia, ako potešiť svojho verného diváka a v tomto filme sa im podarilo z mierne nadpriemerného scenára (kvôli nemu dávam 1* dole) spraviť formálny filmový skvost, ktorý obohacuje hlavne špičkový výkon B.B. Thorntona. Určite si Muža, ktorý nebol pozriem niekedy ešte raz a možno zmením hodnotenie, ale teraz mám pocit, že len kvalitnou formou nemôžu Coenovci prekonať svoje veľdiela ako Barton Fink, Fargo, či Big Lebowski. BTW, Billy Bob musel po skončení natáčania tohto filmu byť taký prefajčený, keďže v tomto filme asi nie je ani jedna scéna s ním, kde si nezapáli, resp. nefajčí... Brutál! :o)) ()

Brain-D

Rozhodně nejkvalitnější film Billy Bob Thorntona, kde předvedl asi životní výkon. Nejvíce si z tohoto snímku odnesete stále mlčícího Eda Crana s chladnou hlavou. Filmu vůbec neuškodila černobílost a režie byla taky skvělá.Ale já se prostě nudil. 3* ()

sskrblik

Billy Bob Thornton! V případě tohoto snímku by se jeho jméno mělo skandovat. Zahrál s ledovým klidem a přesností hodnou opravdového herce. Muž, který nebyl je vynikající drama a už po prvních vteřinách, kdy zjistíte, že film bude černobílý je jasné, že příběh, který vám bude předložen nebude úplně obyčejný a je na něj kladen důraz. Na scénáři jsou znát přesné postupy. Do první půle se děj odehrává podle toho jak každý z vás tuší - tedy směrem k vraždě milence ženy. To nejzajímavější a pro mě i nejvíc okouzlující přišlo po první hodině filmu. Hlavní hrdina začne odehrávat svou úchvatnou show a do konce filmu vám nebude jasné, proč že to jenom všechno dávno nevyklopil. V duši hlavního hrdiny se těžko vyznává a o to víc je celý film zajímavější a poutavější. Mile mne překvapily i pěkné klavirní etudy, které podtrhly atmosféru filmu. ()

sheldonka.

Černobílé filmy mají vždy něco navíc. Mají prostě svoje kouzlo. Kouzlo měl i Billy Bob Thornton, který byl fakt skvělý. Absolutně se mi líbil jeho charakter. Líbilo se mi i to, jak kouřil jednu za druhou, vlastně jak všichni kouřili jednu za druhou. A pak se na scénu, jakoby náhodou dostane mladá Scarlett a všechno je hned hezčí. Jo, líbilo se mi to a po čase se na to určitě podívám znova, abych ještě hlouběji nahlédla do dokonalosti natočení tohoto filmu. ()

Honzua

Sedlo mě to. Život totiž umí stát za nic, obzvláště když člověk nedokáže bojovat s tou strašlivou dekou každodennosti. Nejvíce mě ale asi překvapilo, jak film o příběhu z konce čtyřicátých let resonoval se současnou krizí lidské osamělosti a neschopnosti komunikovat vlastní pocity. Coenovci jsou navíc mistrnými tvůrci těch nejsilnějších satir americké společnosti (Burn After Reading), v čemž mi Muž, který nebyl hodně připomínal Mendesovu Americkou krásu, akorát zasazenou do období budování poválečného amerického snu, což ještě s noirovým kabátem umocnilo tíživou nemožnost útěku ze společnosti kolem sebe. Ačkoliv osudy obou mužů vedou k tragédii, Edův pokus byl nejen zoufalou střelou do neznáma, výkřikem do tmy, ale nevedl také k ničemu, co by změnilo jeho deziluzi. Jeho konec je pak pořádná těžkotonážní dávka do našich vlastních každodenních démonů. Viz Marigold! ()

FrajerTom

Zde s přehledem zvítězila forma nad obsahem. Pomalu a rozvážně, jako film noir plynoucí snímek, ve kterém je v hlavní roli charisma Billa Boba Thorntona. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)