Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

tartan

Ako je literárna predloha špičkovou a kultovou fantasy, tak je táto jej televízna (o filmovej nehovoriac, keďže je to len zostrihaný seriál) adaptácia takmer absolútna (zachraňuje to len charizmatický a v úlohe Geralta dokonalý Zebrowski) a nepozerateľná sračka. Veľká škoda! ()

Ajka1

Možná se mi budete smát, ale já tenhle seriál zbožňuji. Celý Sapkowského nápad má šťávu, Zebrowski se pro roli Geralta snad narodil, polský jazyk a přírodní reálie dodávají příběhu na magičnosti, a to vše je ještě podbarveno skvělým instrumentálním soundtrackem.Pro polskou tvorbu mám slabost, bohužel, toto působí spíše jako televizní nedodělek, který zaujme jen hrstku nadšenců. A je to strašná škoda, protože lepšího představitele bělovlasého zaklínače, než jakým je právě Michal Zebrowski si nedokáži dost dobře představit...:( ()

Veniss

Tenhle seriál se mohl stát kultovním, bohužel se mu to nepodařilo. Geralt Michala Zebrowskeho je temný, osudový, charismatický. Jen jsem měla pocit, že cestou na natáčení se na maškarním zhlédl v samurajském kostýmu. Ale to je detail. Ovšem Marigold, trubadúr a lamač dívčích srdcí, kterému má koukat rošťárna z očí, to byl omyl. Story dobré, občas se to vleklo, z příběhů o Zaklínači šlo vytřískat podstatně víc, ale celkově se mi seriál líbil. ()

Idris

Není to jako kniha, která je samozřejmě lépe zpracovaná. A má své kouzlo. Nicméně seriál se mi docela líbil. To kouzlo zde není úplně zachyceno, ale vytváří své vlastní. Kdyby to byl samostatný seriálový počin a ne podle knih, bylo by to lepší. Ale na to, že je to z polska, kde určitě nebyl velký rozpočet, je to příjemné dílo, které mě bavilo. Dávám čtyři, spíše za to, že se s tím v polsku tak dobře poprali. A budu stále čekat, až se toho ujme Amerika, kde z toho můžou udělat něco většího (nebo taky ne). Ovšem Michał Żebrowski tomu přidává taky hodně. Je to už pár let co jsem knihy četl, takže se vyskytly mezery a netroufám si hodnotit podle příběhu, a vlastně ani nechci. ()

honzia

Jedna z fantasy, co se mi po přečtení zapsala do srdce, proto jsem se zhlédnutím seriálu dlouho nečekal. Seriál je občas úplně mimo (a tady mi to ani nevadilo, jako třeba u Hobita), občas zavítal zpět ke knize. Herecky a charakterně jsem se sžil hlavně s představitelem Geralta, Zebrowski dává seriálu úroveň k plusu. Efekty jsou jako z roku 0, a nikdy nezapomenu na ztvárnění strigy (musel jsem se zasmát). Nedokázal jsem přestat vnímat tu nedokonalost, ale zároveň jsem tím byl učarován, a nenudilo mě to, dokonce jsem se těšil na další díly. Seriál baví, a je dějově dobře zpracován. ()

ACDCKL

Škoda, že seriál vznikl v době, kdy vládlo světu Pán Prstenů. Obdivuhodné na seriálu jsou kulisi a hlavní postava, která je dle mého dobře zahraná. Avšak některé díly jsou dost nudné a popravdě příšery, o kterých většina z nich četla, v seriálu moc nejsou. Takovej hezky odpočinkovej seriál. Doufám, že někdy vznikne seriál, který bude hoden knižní předlohy. 3*. ()

DeDanu

Dnešní, počítačovou technikou rozmazlený, divák asi ohrne nos nad nízkorozpočtovou výpravou, ale pro mne to dodává seriálu krásnou atmosféru. Klidně by se mohl Zaklínač objevit u nás za domem...Z předlohy si tvůrci vzali jen to, co chtěli, ale neudělali to zase tak špatně. Tak nějak ho zcivilněli. Hlavní představitel se pro tu roli snad narodil, hudba padne jak ulitá...a úvodních titulcích se píše, že seriál je na motivy knihy, ne podle ní, a to je, myslím, jemný rozdíl. Neboj, Geralte z Rivie, mne si nezklamal. :-) ()

DJ Kritik

Seriál je zrežírovaný v štýle 80-tich rokov, ale vzhľadom na to, že tu neboli vložené peniaze a efekty veľkých spoločností je to postačujúce. Nečítal som knihu a ani nemám žiadne vedomosti o danej problematike, ale jednoducho sa mi to páčilo, To naháňanie sa za niečim, čo je osudom dané a zároveň nie. Je to príbeh o niekom, kto je iný a sám nevie kto je. Je to príbeh o sile ľudskosti i keď ju tu treba hľadať. Je to príbeh o netvoroch a obludách pred ktorými treba chrániť ľudí. Je to príbeh o Geraldovi, ktorý je zaklínač. Inak kulisy dosť pripomínajú film "Staré báje vikingů" , kde hlavý hrdina Michał Żebrowski hral taktiež. ()

PajinkaKox

Michał Żebrowski Geralta ztvárnil dokonale. Atmosféra úžasná, "nepovedené" efekty jsou v tomhle případě boží. Mám moc ráda tenhle nehollywoodský styl. Odklon od předlohy pominu, i když je zde často vytýkán ( a stejným lidem nevadí u jiných děl, protože měla mnohonásobně vyšší rozpočet a moderní kabát ). Prostě Brodzkiho Zaklínač je sice jiný než knihy, ale atmosféra a celkově to, co ze seriálu dýchá, je perfektní. Rráda na Zaklínače koukám a budu koukat pravidelně nadále. Pro mě jasně Top. ()

hRob

Nemůžu si pomoct, ale všechno působí hrozně "lacině" a "amatérsky". Herci odvedli dobrou práci, ale ve špatném filmu/seriálu. Chápu, že hraje roli rozpočet, ale... tohle bohužel opravdu nee. Kdybych četl knižní předlohu, možná by se hodnocení lišilo, takhle není skoro co hodnotit. ()

dejv01

Tento seriál sem nedokoukal do konce, z toho důvodu, že poslední díly seriálu mi připadaly jako příliš málo másla rozmazaného na velký krajíc. Zebrowski je skvělý zaklínač, má své charisma, jeho výraz je přesně stejný jako v románu, ale bohužel to sám nemůže celé zachránit jediný člověk. Nevyčítal bych občas ubohé triky, ale sakra trochu děje by tam také mohlo být! Jinak některé díly jsou celkem povedené a kdyby vydrželo tempo i v závěru, tak hodnotím výš. Skvělá orchestrální hudba je také stylová a hodí se tam. P.S. Marigold tam půsoví jako pěknej kretén a někňuba, ale představoval sem si ho poněkud jinak - jako pořádnýho kance a sukničkáře, poetu, jenž prý připomínal elfa (ovšem tento herec působil spíš jako nějaký ožralý představitel z naší vrcholné politiky). ()

Berserker

Slabé efekty, ale hlavne oproti knížkam prekrútený dej. To je problém... mal som pocit, že som pozeral niečo iné, ako keď som čítal knihy. Samotná postava Geralta celkom dobre zahraná, ale zachovaniu ducha kníh to nepomohlo. ()

kosaka

Jsem fanouškem Sapkowského a zaklínače jsem přečetl jedním dechem. Nečekal jsem nic světoborného, ale tenhle seriál vypadá jako kombinace amatérské a novácké produkce. Pro mně osobně velká škoda. Seriál bych doporučil spíš jen skalním příznivcům Zaklínače, každého fanouška fantasy zřejmě neuspokojí. ()

Lastsurvivor

Bohužel, ani velmi dobrý výkon Michala Zebrowskiho v hlavní roli opravdu nemůže zachránit celý seriál. Je to věčná škoda, protože vložit do filmového zpracování Sapkowského úžasné ságy o Geraltovi z Rivie tolik prostředků jako např. do Pána prstenů a obsadit jej herci, kteří by byli trochu méně k smíchu a vložit do příběhu trochu originality a nejen tupě ( a nepříliš zdařile)kopírovat knižní předlohu, šlo by určitě o klenot mezi fantasy knihami, převedenými na filmové plátno. Takhle mohu bohužel pochválit jen představitele hlavní role, který to přece jen trochu zachraňuje, moc podařenou hudbu a vcelku pěkné přírodní scenérie. Chápu ty, kdo četli předlohu a snad z nostalgie (jako v mém případě) dali tři hvězdy (nebo víc), a zároveň se nedivím těm, kteří knihy nečetli a pak dali jen hvězdu. ()

xLOBOx

Všechny knihy mám a jsou skvělé, tento seriál jménu Zaklínač spíše pohoršil.. ale možná kdyby bylo víc peněz tak by to bylo dobré i se scénářem který to mělo, bohužel celkově nic moc ()

Dr.Bishop

Zdejší hodnocení mi přijde poněkud nespravedlivé. Obvykle se snažím udržet si alespoň náznak objektivity, ale v případě Zaklínače mi to moc nejde. Ano, je mi jasné, že seriál je šitý hrubou nití skrze několik povídek, je mi jasné, že knižní předloha je dozajista lepší atd., jenže mě se to prostě líbilo. Vynikající Zebrowski, krásná krajina, pěkná hudba, ba dokonce i atmosféra byla přítomna. Kašlu na to, že herecký ansámbl byl poněkud slabší, že vzhled postav neodpovídal předloze, že efekty byly téměř pravěké - já mám rozhodně radši poctivou filmařinu, pěkně "naživo", něž přeplácané, pěkně vypadající, ale prázdné "hollywoodské" výstřelky typu Game of thrones (mluvím teď o seriálech, ne o knihách). Takže páni poláci - příště rozbijte více prasátek, zvolte menší a ucelenější dějový záběr a bude to na pět hvězdiček :) A prosím vás, zastřelte tu děsivou ne-ženu, co hrála Renfri, i moje podpaží po turnaji ve squashi je přitažlivější nežli ona...75% ()

Shark0561

Příběh je víceméně z povídek. Soundtrack nic moc, ačkoliv do daných scén mi tam hezky seděl. Vizuální efekty za moc nestojí, (díl s drakem mi připoměl animačku z Dungeon Keepera 2, ale ty dialogy... nevím jestli je to jen dabingem, ale ty jsou fakt hrozné :/ Bavil jsem se, ale již nemám důvod to shlédnout znovu 65% ()

yazik

Knižní předlohu naneštěstí neznám, takže budu hodnotit jen seriál samotný. Vizuálně dílo působí hodně lacině, ale má pro mne neuvěřitelný kouzlo, díky čemuž jsem si ho velice oblíbil. Hlavní postava je zcela dle mých představ zaklínače a líbí se mi že i jeho rozhodnutí v průběhu časové linie mají své dopady (podobně jako rozhodnutí v samotné hře zaklínač). Hudba, ač často monotónní, tak zcela zapadá do příběhu a vytváří skvělou atmosféru. Za sebe dávám plný počet 5*. ()