Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

laFei

Geralt je zkrátka sympatický morální prasák, co skoční na co přijde a po cestě si sem-tam umaže tu svůj žalostně ukutý meč nějakým tím slizem. Pan Sapkovski dokázal na chlastem prolezlého poláka stvořit překvapivě velmi čtivou ságu, kde trošku namazal zrezlá pérka tradičního fantasy něčím novým, ale proč proboha se zfilmování ujal zrovna mistr Brodzki, kterému štáb dělala parta z vedleljšího baráku za flašku Zubrovky a herce vybírali v soutěži o nejvidláčtější amatéry Západních Katovic mi hlava už pobrat nezvládá. To se pak člověk nemůže ani divit, že tomuhle vysloužilému Marigoldovi ty anorektické příšerky dávají snad za kus sušeného prasete, který si příhodně vozí schovaný uvnitř loutny. Výstavní exploitation podívání, na kterou nemá ani takový Sweet Sweetback's Baadasssss Song od Melvina von Peebles. ()

Driscoll

Škoda promarněné šance. Zaklínač si rozhodně zasloužil lepší uvedení na filmové plátno. Mizerné je především obsazení (vyjma jediné výjimky); především herci v roli Marigolda a Yennefer. Takže za co ty dvě hvězdy? Za Geralta. Zebrowski se velmi blíží tomu, jak jsem si populárního zaklínače představoval a jedině díky němu jsem jednotlivé díly série shlédl. ()

Anezkaaa

Radši bych si ukousla ruku, než vidět další díl seriálu který dělá z jedné z nejlepších současných fantasy knih takovouhle slátaninu....Bleeehh..:( Na to mám knižní předlohu fakt moc ráda... Chudák Sapkowski... ()

Jeremiah

O mnoho kvalitnější než prvotní film. Knížky od A.Sapkowského miluji, a i když se seriál nedrží nijak věrně předlohy, myslím, že se povedl. Je tam atmosféra, dobře vykreslené postavy a hezká průvodní hudba - solidní 4. Občas si říkám, bylo asi hodně těžké žít v takovýchto dobách, ale lidé k sobě tak nějak měli blíže. To je to, co mě nyní hodně chybí. Po shlédnutí první řady amerického seriálu zvyšuji na 5*. ()

Yarwen

Zaklínače považuji za literární skvost, a to nejenom v žánru fantasy. Do seriálu se povedlo transformovat knižní předlohu poměrně zdařile, představitele hlavní role si mnoho fanoušků na místě Geralta dovedlo dobře představit, svět je vykreslený v reálných barvách, které se daly rovněž zahlédnout mezi řádky knížky. A co se mi líbilo nejvíce - dějem se prolíná taková mírná melancholie, nutící diváka přemýšlet o věcech z jiného úhlu pohledu a tak sbírat vzácné střípky moudrosti. Nezapomenutelný zážitek; škoda, že z něj následně poslepovali film, který nemohl nemít nepřehlédnutelné mezery v ději. ()

kowalski

Jak píšou všichni. Moc se to od druhé půle táhne a je to čím dal tím víc ukecane. Ale tak že dost hloupě. Kniha bude asi lepší. Jinak ale atmosféru to má... U nás bohužel ani zdaleka takový seriál nevznikne. My máme jen Dejdara který 30 dílů rube v dolech. ()

gonga odpad!

Naprostá příšernost, nechtěl bych být v kůži autora knižní předlohy, když tohle viděl a není divu, že se od toho distancoval. ()

Erumocio

Seriál není tím, čím jsem předpokládal, že bude. Pojali to trochu jinak, leč z knih též čerpali. Seriálový zaklínač ovšem má své kouzlo a Geralta s Marigoldem si člověk velmi rychle oblíbí. ()

Bozvav

Velmi nezáživná ukázka toho, jak lze promrhat neskutečný potenciál. Necharismatičtí herci, dlouhé hovory o ničem, nudné souboje a televizní výprava dohromady udělaly ze seriálu dlouhou trudomyslnou záležitost, u které se sice dobře spí, ale blbě se na ni kouká. Hudba usínací, byť příjemná. doufám, že mladší bráška bude lepší. Za mne dvě prokleté hvězďule. ()

TrooperX

Seriál jsem začal od prvního dílu sledovat zrovna když jsem začínal číst první díl ságy o zaklínači. Hned s prvním dílem jsem byl uchvácen. Jak knihou, tak seriálem. Na seriálu vidím nedostatky, občasnou béčkovistost, nicméně přese všechno si mě seriál získal a je to má srdeční záležitost. Velký podíl na tom má skvělá, netradiční osobitá hudba, která tento seriál skvěle podbarvuje. Zvláštní a vzrušující atmosféra a příběh podle Sapkowského je podpopřen vynikajícím výkonem Michaila Žebrovského. Nikdy nezapomenu jak jsem sháněl soundtrack po všech čertech a poté i samotný seriál alespoň na VHS. ()

bery71

Bezkonkurenčně nejlepší fantasy seriál, jaký kdy někdo udělal. Konečně netrpím půl hodiny sledováním namakaných svalů, které kolem sebe bezmyšlenkovitě sekají mečem, střílejí šípy nebo chrčí zaklínadla. Teto polské dílo, totiž vůbec není o násilí a zabíjení. Je o spravedlnosti, bezmoci, utrpení a nenávisti. Kdyby tohle dělali Američané je to plné prázdných frází, dutých hlav a skvělých efektů. Kdyby to dělali Češi, tak je to hloupá parodie nestojící ani k odvysílaní na Nově, ale naši páni sousedé Poláci vytvořili skvělý mix boje a myšlenek. Neříkám, že jsou ty myšlenky nové, ale jsou hezké a pravdivé. Klobouk dolů, máme se co učit! ()

Ben Nevis

Předpokládám, že Sapkowski nebyl ze seriálu uchvácen. Buď se jeho fantasy světa nedrží vůbec či velice volně (zaklínačky a plno dalších detailů, které v knihách jsou vysvětleny jinak), anebo je to doslovný přepis povídky včetně dialogů (Drak). Hlavní hrdinové se však vizuálně povedli. I ta kritizovaná Yennefer, protože neměla být oslnivě krásná či nejkrásnější ze všech čarodějek, ale "pouze" sexuálně přitažlivá. Horší je to s psychikou, scénáristé se ženské hrdinky snažili předělat, více zfeminizovat. Tato neslaná nemastná adaptace odradí ty, kteří měli zálusk přečíst si knižní originál. Holt každý režisér není Peter Jackson. ()

misa_laska

Pokud máte rádi fantasy a jste unaveni těmi přemrštěnými akčními počítačově upravenými americkými scénami, tak tohle je zlatá volba.. Poprvé, když běžel seriál v televizi jsem s napětím čekala na další díly a teď si ho užívám online pravidelně. Dohromady jsem ho viděla už nejmíň 10x a mám ho ráda. Díky seriálu jsem pozdějí rozečetla i knihy, ke hrám jsem se nikdy nedostala a Netflixácká verze mě v mnoha směrech velmi rozčarovala a zklamala. Vracet se budu spíše k této verzi. ()

Mafián

Michal Zebrowski se pro roly zaklínače Geralta opravdu narodil. Když jsem četl knihu, ta jsem si ho představoval přesně takhle. Docela mě zarazilo, jak vynikajcí herecký výkon zde tento polský herec podává. Každopádně seriál jednoznačně pohřbívá hodně slabá a nevýrazná režie Marka Brodzského, což se asi dalo u polského seriálu čekat. A dále pak velké odchylky od knižní předlohy (Hlavně v pozdějších dílech...) Celkově vzato, je to na polskou produkci a dobu vzniku velmi kvalitní a koukatelný seriál... ()

char_t

Nacpat do deseti dílů příběh hromady povídek a knih? To jste si nemohli vybrat jedno téma a udělat ho pořádně? Zebrowskeho Geralt parádní, ale zbytek za moc nestojí, na všechny strany trčí malý rozpočet... Každá epizoda navíc zavede neznalého diváka trochu jinam a spíš ho mate než aby popisovala perfektní Sapkowského svět. Pro fanoušky předlohy ucházející vizuální doprovod knížek, ostatní ruce pryč. Nad průměr jdu jen proto, že sám patřím do první skupiny. ()

drankeryth

1. cast DETSTVI sa to len zacalo ohladom Geralta, ked este bol dieta a cela cast sa zaoberala o jeho vycviku na zaklinaca. 2. cast UCEDNICKA LETA pokracuje v trende vycviku Geralta, ale tentokrat uz v dospelom veku. Na konci casti sa to zavrsilo subojom s najlepsim zaklinacom, ktory ani netrval dlho a ani nevyzeral najlepsie spracovany. 3. cast CLOVEK PRVNI SETKANI je o putovani Geralta po krajine, kde zachrani jednu zensku a po chvili dalsiu zensku od pazurov netvora, ktoreho ani poriadne neukazali, ako aj suboj na zivot a na smrt medzi Geraltom a tym prerastenym hadom. V tejto casti sa odohrala aj mensia romanticka zapletka, co ma ani moc nebavilo. 4. cast DRAK uz samotny nazov prezradza o co asi ide, len som nepochopil, preco vlastne vznikla tato cast, ked to vsetko bolo naznacene vo filme. Draka len ukazali na okamih a suboj medzi nim a rytierom - dochodcom ani netrval dlho. Vacsinou to len bola taka priprava na toho draka a Geralt toho moc neukazal, akurat na zaciatku ukazali ako vliekol to mrtve telo baziliska. Skoda, ze neukazali, ako s nim bojoval. 5. cast KUS LEDU nebola moc dobra a rozoberali sa tam romanticke problemy a pri konci dielu mensie krvave jatky nemali dlhu trvanlivost a aj tak toho moc neukazali, akurat nepatrne namodrale kuzlo od jedneho typka to ozivilo na par sekund:) 6. cast CALANTHE zacala pekne, ale ked ukazali toho prerasteneho hada, tak ma pobavil, ako vyzeral amatersky spracovany do tohoto serialu:) Zahadna zapletka na hrade mala svoju atmosferu a cele to vyzeralo zaujimave. Tato cast sa im vydarila. 7. cast UDOLI KVETIN sa zaoberala sedliakmi, ktorych trapilo kradnutie, ktore vykonaval jeden rarach, ktory bol skor na zasmiatie, ako by ste sa ho mali bat. Na zaciatku casti sa este mihol jeden mimik meniaci svoju tvar. To by asi aj bolo vsetko okolo tohoto dielu. 8. cast ROZCESTI bol z prvej polovici dobry, kde nechybala atmosfera v samotnej tme, kde cihala striga, ktora tiez nebola najhorsia a troska sa dala aj prirovnat k hororu:) Druha polovica ma uz tak nebavila, kde sa len nic nedialo a len kecalo. 9. cast SVATYNE MELITELE podla mna slaba cast, kde sa to zameralo na vyliecenie ran Geralta a ukryvanie jedneho dietata v jednom klastore pred inymi, ktory chceju ublizit tomuto dietatu kralovskej krvi. 10. cast MENSI ZLO patri medzi to slabsie, kde sa toho ani moc nedeje. Pribeh o vystrasenom carodejovi, jednej zenskej a Geraltovi, ktoreho len ukazali v nic nehovoriacich scenach. To by asi aj bolo vsetko. Dalsia 11. cast MARIGOLD je o putovani Geralta, aby nasiel Ciri. Spolocnost mu robil Marigold. Trocha ukazali elfov, trpaslikov a dryady. Nic vynimocne sa toho moc neudialo v tejto casti. 12. cast FALWICK pokracuje v hladani za Ciri a tentokrat tu hra zloduch Falwick, ktoreho sprovodil zo sveta Geralt a nemal s nim vela prace, ako aj s jeho ostatnymi prisluhovacmi:) Posledna 13. cast CIRI ukoncila putovanie Geralta za vytuzenym cielom, kde sa na konci tejto casti stretol s Ciri. Dokonca sa tu odohrali dva suboje s priserami. Niektore casti su si podobne, ako vo filme z toho isteho roku. Takze teraz neviem co vzniklo prvsie, ci film, alebo tento serial. Ubohe pocitacove triky pouzite v serialy boli na slabej urovni, ako aj vsetko vo filme. Pre mna je to jednoznacne za dve hviezdicky. () (menej) (viac)