Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

Noria

Moc pěkné kostýmy,prostředí taky pěkné a hudba taktéž.Hlavní hrdina Geralt v provedení Michała Żebrowského je opravdu věrohodný(popis sedí na Geralta ze ságy Zaklínač od Anorzeje Spakowského).Co se týká příběhu tam už seriál Zaklínač poněkud slábne...očekávala jsem že seriál i film budou přesně podle ságy,ze začátku se to tak zdálo pak se vše zlomilo a už jsem nikde nenalézala nic z knihy, škoda , opravdu škoda. ()

snupko13

Pre fanúšikov Sapkowskiho povinnosť, pre ostatných pravdepodobne blbosť. Amatérske poňatie "se vším všudy" celého seriálu, vlastne až v poslednej časti sa dočkáme pokusu o digitálny efekt, napriek tomu sa poliakom podarilo navodiť temnú atmosféru a dá sa to bezproblémov sledovať. No čítať medzi riadkami treba a to bez prečítania aspoň prvej a druhej časti zaklínača sa nedá. Zebrowskeho by som si vedel predstaviť v úlohe Geralta aj v lepšom prevedení tejto poľskej fantasy klasiky. ()

Ochechulak

Seriál táhne především svým výkonem Geralt (M. Zebrowski), ale i ostatní postavy, i ty co se vyskytují jen v jednotlivých dílech, jsou zahrány velmi dobře. Předlohu sice zdaleka nevyužívá celou, ale co naplat, i tak jde o hodně zdařilé dílo. Při čtení knih Sapkowského jsem si takhle nějak Geralta představoval, i ve hře je mu podobný :) Boj s lidmi je na velmi dobré úrovni, příšery jsou tedy poněkud komické, ale ne každý má rozpočet nadupaný miliony dolarů. Nemusí být vše úplně dokonalé, zaléží jak je to zahrané. Hodně se mi líbí hudba, úvodní klidná melodie je super. ()

Loganberry odpad!

Tak takhle ZPRASIT dílo Sapkowského, na to musí mít jeden fištrón a být hlava věru otevřená. Marigold jako obtloustlý, slizký hnusák, kterému bych nenechala pohlídat ani panenku Čaky, Geralt ještě obtloustlejší pohůnek, Yenn vypadá jak štětka z épadesátpět a z Ciri je nanicovatá kravka, kterou bych nechala okamžitě roztrhat ghúlem. Že produkci radši nenechali Jirkovi Pomejemu a režii národnímu umělci Troškovi. ()

Toxic

Michał Żebrowski! Jen je škoda, že až (a pokud) se někdy bude Zaklínač točit znovu a (snad) lépe, těžko se asi bude moci opět ujmout hlavní role (možná jen nějakého camea), neboť jeho ztvárnění jest, prosím pěkně, perfektní. ()

Sobolisk

Seriál mě bohužel zklamal, ne na plné čáře ale prostě to není ono, předlohu jsem četl (všech 7 dílů). Knižní předloha je tak obsáhlá, že nevím jakým způsobem mohli tvůrci vypustit tuhle změť. ()

DannyBurino

Dost zajímavý doplněk k herní trilogii, sice efekty jsou děsný a akce má své mouchy, ale herecké výkony a příběhy jsou úžasné, to vše v souladu s předlohou. Tenhle seriál je skvělý příklad toho že efekty neznamenají skvělý seriál. ()

malyLibor

Knižní předlohu jsem četl a moc se mi líbila. Seriál se s knihou nedá srovnávat. Já filmy a seriály podle knižních předloh beru jako ilustrace. A musím říct, že tato ilustrace se velmi povedla. Není to dokonalé, je vidět, že to má nízký rozpočet... ale přesto, jak už tu někdo napsal, je to ten nejlepší seriál o zaklínačovi, který existuje. A už jen za to dávám 5*. ()

VashCZ

Za mě 50%. Pokud ale neznáte ani knížku ani hru, nejspíš se nebude líbit. Já to mám jako přípravku na nový seriál a musím říct, že jsem špatně dělal, že jsem to odkládal. Jsem rád, že jsem mohl vidět. Tvůrci mi dávají pochopit i některé věci, které jsem z knihy nepochopil. Tím, že je zjednodušili a snažili se je podat divákovi neznalému. Ale stejně to pro neznalého diváka není :-D. Jako velký plus můžu jmenovat dovednosti hlavního představitele s mečem a koněm a v posledku i sekerou. Kam se hrabou Star Warsy se světelnými meči nebo středověké rytířiny se vším možným. V seriálu je vcelku dobře i viditelný duch z knihy Sapkowskeho, občas i jasněji, než v sáhodlouhých knihách. Například Marigold je zde mnohem uvěřitelnější a lépe Geralta doplňuje, příběh je psán na míru i jemu. Správně teď chápu jeho roli. Nesmím zapomenout taky na nahotu a sexy ženy, které mě určitě zaujaly. O mínusech můžu psát do nekonečna. Spousta nedovysvětlených věcí a detailů. Pro seriál je tam hodně zbytečných postav, bez kterých by ale sága dle knihy nebyla celistvá, ovšem takto matoucí. Příšery, teoreticky spolu s člověkem velký Geraltův nepřítel, jsou zde i kvůli tehdejším trikům takové Jů a Hele. Doporučuju ke shlédnutí tomu, kdo je připraven. ()

Fredolino

Přátelé, po zhlédnutí Netflixového Zaklínače, je tenhle starý seriál prostě bomba, která má alespoň nějakou hlavu a patu a člověk neznalí literární předlohy si může udělat obrázek o koho jde, kde se vzal a kde ty ostatní potkal. ()

MoziMedve

Pro kontext, tento seriál jsem viděl poprvé po tom, co jsem hrál hry, četl knížky a viděl Netflix verzi seriálu. Pokud tedy přihlídnu k mému hodnocení Netflixového zpracování musím hodnotit stejně, protože jsem měl podobný dojem. Byla tam hromada momentů, které se mi líbili hodně, hromada věcí co se mi nelíbili vůbec. Tak třeba první dva díly bych doporučil zcela přeskočit, protože jde o vymyšlenost tvůrců seriálu který hlavní děj a kouzlo zaklínače nijak neobohacují, spíš naopak. Počínaje 3tím dílem ale postupně začneme víc věnovat ději z povídek které jsou dle mého názoru právě tou nejlepší části zaklínače (sága mě už tolik neoslovila). K pozitivním prvkům bych řadil ty kde se drží povídek. Zpracování je na úrovní socialistické české pohádky ale to mi vůbec nevadí, spíš se mi nelíbí obsazení Marigolda. Na druhou stranu je zde lépe vyobrazeno přátelství Geralta s Marigoldem které na Netflixu vůbec netrefili ačkoli postava Marigolda a jeho chování je ztvárněno lépe tam. Za zmínku stojí taky nečekané množství nahoty, kde skoro v každém díle se někdo mihne.  Nesouhlasím s obecným názorem skalních fandů, že tento seriál je lepší nebo že by to byla definitivní verze televizního zaklinače. Řekl bych, že z nich mluví pouze nostalgie a objektivně je zde stejně, ne-li víc problémů co se týče postav, děje, ztvárnění. Perfektní seriál je někde mezi a tato verze rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Bender0101

Seriál se někdy drží předlohy, jindy vůbec; například seznámení Geralta s Ciri je úplně jiné, ale jejich vztah funguje, jen by v začátcích potřeboval více času. Żebrowski i Zamachowski jsou super, na jejich postavy je radost se dívat. Kostýmy jsou (až na výjimky) velmi slušné, žvlášť s ohledem na rozpočet, nicméně zde trpí speciální efekty. Hudba solidní, ale repetitivní. Největší scénářová hloupost: Zaklínačský výcvik se nezaměřuje na boj s monstry, ač jsou zabijáci příšer. S mnohem méně penězi tvůrci zvládli to, co parodie od Netflusu ne: Zachytit atmosféru a evropské srdce knih, mít odpovídající casting a při tvoření děje nepocházejícího z předlohy neházet logiku oknem. ()

Jeremayah

Kniha, která MĚLA být předlohou zůstala nevyužita. Její potenciál byl pošlapán a mistr Sapkowski mohl jen sklopit hlavu a v koutku duše naříkat k čemu, že to dal souhlas. Jediným kladem je představitel Geralta, který tuhle frašku pozvedl z bažiny do močálu filmové produkce. ()

mirekdr

Obrovské zklamání. Skvělá knižní předloha přenesená naprosto příšerným způsobem do scénáře (jestli se tomu dá tak říkat). Geralt vypadá dobře jen na fotkách, jakmile se pohne nebo nedejbože promluví, je to katastrofa, stejně jako ostatní postavy. Stavba dialogů připomíná "odpadové" seriály typu VKV nebo Ordinace a sám tomu odpad nedám jen proto, že mám pro Sapkowského slabost. ()

Riivy

Seriál bol dobrý, ako istý druh oddychu od bežného amerického masakru. Je to istý dôkaz, toho že Poliaci dokážu zfilmovať knihy od svojich autorov celkom verne. Správna volba bolo obsadenie Geralta. Trošku ma akurát sklamalo obsadenie "krásavice" Yennefer. Napriek tomu som bol spokojný.... ()

KcarlosK

Předlohu jsem nečetl a tak hodnotím seriál jako takový. Deset dílů se nechá zkouknout a je to i docela pohledné. Ale je z toho cítit příliš TV zpracování. Ale zase to neni žádná hollywoodská produkce a na poláky to ujde. Zebrowski je charizmatický a dá se na něj koukat. Tento typ fantasy není můj šálek čaje, ale nenudil jsem se u toho. Potěšila mě nahá A. Sitek. Je to kočka. ()

Fixa

Natočí někdy seriál / film, opravdu hodný Sapkowskiho předlohy? Aby si někdo nemyslel. Nejprve jsem viděl seriál, po kterém mně přešla chuť na to, číst Sapkowskeho. Nevěřil jsem, že kniha může přinést, byť jen zrnko dobrého. Až když se mi dostala do ruky trilogie Božích bojovníků, zjistil jsem, že je to skvělý spisovatel. Teprve poté jsem si sehnal ságu o Zaklínači. Četl jsem a stránky hltal. Pak jsem dokonce zjistil, že povídky jsou ještě lepší. No a pak jsem se zpětně zamyslel nad tímto seriálem, který mně kdysi dávno odradil od něčeho tak skvělého. Jednu hvězdičku, asi jako mnoho ostatních dávám hl. postavě. Zebrowski je na postavu zaklínače naprosto ideální. A ta druhá, že jsem se občas docela dobře bavil :-) EDIT: Po letech jsem si pustil tento seriál, už plně odolný vůči chabým trikům a maskám (hlavně teda ty příšery - špatně digitalizovaný drak, Striga - nějakej maniak v paruce a nejtrapnější ten "ďábel", co vypadal jak čert z český pohádky) a věnoval se pouze ději. Byl samozřejmě osekaný a našel bych v něm mnoho chyb, ale najednou mi to přišlo jako svěží vánek mezi těmi všemi pokusy o fantasy filmy. Poláci pochopili, že příroda a interiéry hospod a hradů, udělají své a nemusí kouzlit nic na svých PC strojích. A samozřejmě nosným pilířem zůstává Michał Żebrowski, protože po přečtení všech knížek ze zaklínačem, si hlavního hrdinu nedokážu představit jinak. Zdvojnásobuji hodnocení :-) ()

jobina

Snažím se nesrovnávat knihu s filmem, zdá se mi to nespravedlivé. Provedení seriálu - mi se líbí. Jednoduchost a právě v ní to tajemno, mám pocit, jako bych na těch prostých toulkách byla já. Ano bojím se a právě proto ta reálná mlha s neznámou určitostí, mne vystraší víc než sebepovedenější PC příšera. Jen těch dílů mohlo být méně, postupně začínají nudit. ()