Má je pomsta

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Boksuneun naui geot (viac)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

MartinNDL

První díl trilogie může dost lidí zklamat. Né, nezbláznil jsem se, je to tak. Je to všechno o přístupu diváka, o náladě a o vkusu. Mr Vengeance obsahuje minimum hudby, maximum násilí a citu pro drama. Není ale tak líbivý jako zbylé dva díly. To máte jako s Ki-duk Kimem - jeho filmy jsou téměř dokonalé, ale někoho prostě nudí. Takže pro mě Mr Vengeance skvělý snímek, moc chválím, ale nebude bavit všechny. ()

Hennes

Často asijskou kinematografii nesleduji, ale tady jsem byl opravdu mile překvapen. Syrový, krutý snímek o tom, kdo má na pomstu právo a jestli je pomsta tou správnou cestou. Pomstou se rozjíždí nekonečná mašinérie, kde se vždy najde někdo další, kdo má "právo" mstít. V případě chudých sourozenců je únos malé holky cestou k tomu jak získat peníze na transplantaci ledviny, kterou nutně potřebuje ženská polovička sourozeneckého dua. Její hluchoněmý bratr se po sledu událostí stane krutou a nelítostnou zabijáckou šelmou. Stejný postoj zaujme i otec nešťastně utonulé dívky, kterou sourozenci unesli z důvodu výkupného. Chladně až krutě natočené momenty zpopelnění dětského těla, či podřezání achilovek v jedné z posledních scén se dost liší od toho co znám z americké či evropské kinematografie. Tento snímek působí velice depresivně a dokáže zabrnkat na nervy i žaludek diváků. Dobrý nápad i zpracování. ()

Martin741

Od Chan-Wook Parka som videl tusim Oldboy a Stoker, no a toto je v poradi dalsi film, ktory som zhliadol. Tema pomsty je fajn, ale tempo je doslova nudne, dlhe a priserne rozvlacne, nic sa tam dohromady nedeje, akcne sceny ziadne, dej takmer nulovy ..... ne, ne, korejskej kinematografii sa dhodobo vyhybam, a tymto filmom som si to len potvrdil /zlaty Kurosawa, Kitano atd atd/. Podpriemer : 42 % ()

MrPierc

První část Trilogie pomsty (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy, Sympathy for Lady Vengeance). Osud si dokáže odporně zahrát s každým na této planetě. Můžete být chudí, bohatí, muž či žena. Vždy se to může zamotat ještě hůř než to zatím je. Lidé jsou zlí i hodní, ale nikdo nedokáže odpustit, když šáhnete na jeho dítě. Nelze odpustit, nelze nastavit 2. tvář. Oko za oko, život za život. Jenže pomsta vždy vyvolá další pomstu a další zlo. Nelze tomu uniknout. Kdyby to nebylo tak zdlouhavé, byl by to větší zážitek, ale je to zajímavý film už jen z pohledu pomsty hluchoněmého a normálního člověka. ()

C0r0ner

To nejlepší nakonec. Ne o moc, ale přeci jenom se mi tenhle film líbil víc než Oldboy a Nebohá paní Pomsta. Nevím, jestli je to zajímavějším scénářem nebo čím, ale Má je pomsta byla vážně dost zajímavá a drsná záležitost, která se se svými postavami rozhodně nesrala. Jen tak dál, rákosky, jde vám to moc dobře. 90% ()

PEEPA

Urcite nejslabsi cast trilogie. Absolutni absence hudby a znacna rozvlacnost deje pusobi, ze se vlastne tak 80 minut vubec nic nedeje. Sice se jedna o syrove dilo, ale rozhodne me to nebavilo tolik jako Oldboy nebo Lady Vengeance (kterou povazuji za skutecny vrchol trilogie). ()

Wormboy

Prvy diel trilogie pomsty nas privadza do zivota viacerych ludi, ktorych vzajomne konanie osudovo meni ich zivoty a dovadza ich k pomste. Kazde konanie vsak so sebou prinasa nevyhnutne nasledky a nahodnou avsak nevyhnutnou smrtou sa rozputavaju krvave jatky, v ktorych ma kazdy rovnako pravo na svoju pomstu. Koniec je vsak nezvratny. Film ma slabsi rozbeh a nie je tak citlivo vystylizovany (najma ako Sympathy for Lady Vengeance), ked sa vsak zacina krutit koleso smrti, snimok nabera na obratkach a vedie k necakanemu zaveru (pripominajuci skor fatalizmus Kim Ki-Duk-ovych diel). ()

zette

Ja mam korejske filmy rad. Pravda ale je, ze Chan-wook Parkova tvorba je mi uplne cizi. A nezaujal me ani na paty pokus. Rezie a kamera uzasna, se smyslem pro detail. Velmi zajimavy vyber destinaci, cela rada sokujicich zaberu... Ani namet neni nejhorsi, ale dejove me to proste neumi vtahnout. Coz je skoda, protoze ten clovek ma velky talent. ()

Šimpy

Ne, že by se mi to nelíbilo, snad jsem jen čekal trochu víc a některé scény mě zklamaly. V porovnání s Old boyem nemůžu dát víc jak 3*. Spoiler. Když mlátím protivníka baseballovou pálkou a je tam ještě další, nikdy se k němu neobrátím zády! ()

LasT_Olt

Naprosto brutální a pro postavy beznadějný film. Už dlouho jsem nezažil, abych ve dvouhodinovém filmu viděl tolik nekompromisních scén a že už jsem viděl hodně hnusných filmů. Pokud je to pravda a další díly jsou ještě horší tak se mám teda na co těšit. btw. pana Kima z Parazita jsem poznal na hned. ()

eisha3

Trilogii o pomstě jsem viděla v pořadí od třetího dílu k prvnímu, a možná to byla chyba - měla jsem totiž dost velká očekávání. Tento první díl se stylově značně liší od dalších dvou, je syrovější, méně se tu mluví, hodně si musíme domýšlet. Ze všech tří se mi líbil nejméně, i přesto ale musím dát 4*. ()

Radiq

Souhra pomsty, krve, neskutečnejch nářezů a zářezů. Libilo se mi, že hodně věcí si tam musiš domyslet nebo jsou tam jenom náznaky toho, co se stalo nebo stane. Vadily mi na tom 2 věci - že se mi ze začátku pletly postavy (myslel jsem, že sestra i holka jsou jedna postava, někteřy mužsky postavy mě taky chvilu mátly) a že při tom zabíjení často šli jak ovce na porážku, žádnej útěk, bránění se, nic. Ale to je možná taky to kouzlo toho filmu. Po druhém skouknutí musím snížit na 3 hvězdy, protože se mi to trochu táhlo... jak táhlo. I když... asi nakonec ne, protože je to fakt drsny a divny. ()

Cedr

Mělo to pár nudnějších (chtěl jsem původně napsat hluchých, ale ono se to moc nehodí) míst, sice i tyto části byly dobře natočené typickým Parkovým stylem... Ale i přes pozitivní filmový dojem, který tento negativní film na mě zanechal, jednu hvězdičku srazit za tu občasnou rozvleklost srazit musím. Takových 80-90%. ()

cocrHeLL

Tak toto psycho jsem si dal den po shlédnutí o rok mladšího Oldboye, bo to prostě bylo peklo a tuto „pomstychtivou sérii“ chci zkouknout celou (zatím po těchto dvou dílech můžu zhodnotit, že se jedná o nejoriginálnější pojetí pomsty ve filmu, co jsem kdy viděl). V první polovině to nebylo zdaleka tak chytlavé, jak právě zmíněný Oldboy, ale to všechno bylo napraveno v polovině druhé, takže výsledný efekt byl stoprocentní. Totální dojebávka stylu „kdo je bez viny, ať hodí kamenem“. Spousta nečekaných zvratů a občasné bolestivé záběry, kdy se člověk chytá za danou prořízlou nebo rozbitou partii, byly neskutečně účinné a nezbývalo mi občas vyřknout nahlas: „ty pičo“ nebo „au“. Opět super korejská záležitost... ()

ivan_drago

Neskutečně surový film, kde se teda nikdo s nikým nesere a nakonec si to vyžerou všichni do poslední kapky krve. Famózní nasnímání a střih filmu, ty zatemňovačky které posouvají děj a také scény z pohledu toho hluchoněmého chlapce způsobují obrovskou osobytost snímku. Co zpočátku vypadá jako pohodový únos se díky neštěstí stane hledáním pomsty dvou zcela odlišných lidí, které právě ta tragédie ironicky spojila... Pachuť pohřbu, pitvy a kremace dítěte způsobují v mém žaludku takovou podivnou slizkost a pachuť, konečně jak je u korejského filmu standard, emoce jsou sedřené až na kost... ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)