Má je pomsta

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Boksuneun naui geot (viac)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

Ondrew

Film som z hladiska "trilogie o pomste" videl az po Oldboy, nuz a ruka nadaneho rezisera sa opat nezaprie. Tentoraz sa v oblasti pomsty hra rovno na dvoch frontoch sucasne a divak ostava v napati, kto koho vlastne dostane skor. Pri sledovani snimky asi kazdemu napadne, ze skratka zo zla nemoze vzniknut nikdy nic ine, len dalsie zlo, preto i snaha o pomstu sa cloveku napokon vypomsti. Filmu by vsak rozhodne (!) prospelo zosekanie minutaze na maximalne 1 a pol hodiny, pretoze takto sa priebezne dostavuju "hluche" miesta, ktore hranicia s nudou. Dovolim si ohodnotit na 75%. ()

gpx

Pojďte se s námi podívat, co vše se může stát, když neznáte svou krevní skupinu. Říká se, že účel světí prostředky, ale vysvětlujte to někomu poté co jste spustil domino lidských osudů, kde jeden po druhém k zemi padají poklidně plynoucí životy jihokorejských občanů. Chan-wook Park vám ukáže, že tohle prostě nemůže skončit dobře. ()

Maiken Algren

Oldboy je dobrý, ale práve tento totálny útok na všetky úrovne vnímania nemá konkurenciu. Scéna s uchom v Reserovir Dogs-natiahnutá na dve hodiny plné atmosféry. Nádhera. ()

Jason13

Těžko soudit z prvního viděného snímku, ale jestli je tohle Parkův styl, tak si moc rozumět nebudeme.. Pomalu plynoucí první půle ve mě dokonce chvílemi vyvolávala choutky film vypnout. Nakonec jsem byl rád, že jsem to neudělal, ale znovu tenhle utahanej zážitek absolvovat nechci.. Námět chválím, zpracování nikoliv! ()

RNDr.Strom

Připadá mi to takové mladistvé... oceňuji, že je to začátek trilogie a libí se mi obraz boje s osudem podobný boji s Hydrou, ale celkem vzato mi to přišlo stylisticko-obsahově nevyvážené. Připadá mi, jakoby réžizérovi nápady na jednu stranu přerůstaly přes hlavu, na druhé straně tam ještě nebyla ta preciznost, aby je zasadil do více-rovinného celku... Takže výsledkem je taková velmi působivě natočená povídka. Těším se na další díly, uvidíme, jestli se to někam posune ;-) ()

MasterFil

Po geniálním Oldboy,jsem začal shánět více filmů od Parka a narazil jsem na tento.Film je výborně natočený,v citu pro detail je Park mistr,nechci srovnávat,ale scénář je o dost slabší než u Oldboye,chtělo by to více napínavých akcí,které film postrádá a akci vůbec.Dlouhá tichá místa dělají atmosféru,ale zároveň jsem se místy sem tam díval na hodinky,což není dobré.Herecké výkony jsou dobré,Ryu hraje výborně,ale film se táhne a to je asi nej. problém.Co se týče hudby tak další mínus,protože jestli se těšíte(jako já) na bezkonkurenční zvukovou orgii jako u Oldboye tak se ani zdaleka nedočkáte.Jinak už se ale těším na třetí film o pomstě,do kterého vkládám své veškeré naděje-kdyby šel jen lépe sehnat...Takže když to shrnu,tak se potvrdili slova systema a dávám za 3 a pul. ()

Warapeidza

S většinou lidí, kteří hodnotili tenhle film souhlasím. Je to dobře natočené, některé scény jsou geniální(schody, scény u vody), příběh a vlastní zápletka parádní... Stejně tak ale musím souhlasit s těmi, kterým se nelíbí přemíra brutality, násilí a krve, i mně to připadalo zbytečně naturalistické a asi dost lidí si radši nechá tenhle film ujít, než aby při některých scénách museli odcházet od obrazovky- a to vcelku velká škoda. Dohromady mi hlavně tedy kvůli tomuto vychází nějakých 75%= 4 hvězdičky. ()

Ponocnej

Ne tak dobre jako oldboy nema to takovej spad nicmene taky moc zajimvy film o pomste kazdy se kuli necemu msti nekomu jinemu :-) ale neni to prehnane zamotane jen je to pekne domino nasili a vrazd - a i kdyz o neco horsi nez oldboy 5* si zaslouzi ()

Shaman::..

Jako zástupce západní kultury, který si zatím nenašel pořádně cestu k asijské kinematografii, nemohu objektivně hodnotit. Asijské filmy na mě působí často dojmem přehnaných scén do absurdna, plných násilí, krve a amputovaných končetin. I přesto však velmi zajímavý příběh, zpracovaný scénář, je to, co se mi na filmu líbilo nejvíce. ()

bishi1

Je to už nějaký pátek, co jsem shlédla všechny tři díly Parkovy trilogie, takže veškeré pocity a dojmy jsou již pěkně rozleželé a já mohu s klidným svědomím řict, že u mě bezkonkurenčně první díl vede. Od první nenápadné konverzačky hluchoněmého kluka s lékařem, kdy jsem s lehce znuděným výrazem a podepřenou bradou očekávala, co se bude dít, až po postupné zírání a lapání po dechu, s bradou pomalu klesající dolů, až po perfektní, absolutně nečekaný závěr, kdy mi padla úplně a já se přistihla, jak kroutím nevěřícně hlavou a v duchu nadšeně tleskám. Bylo to první setkání s Chan-Wook Parkem a teď už vím, že rozhodně ne poslední ... ()

vladi3

Absolutne najlepsi pribeh zo vsetkych troch... Nazvala by som to surovou filmarinou... Ziadne prestylizovane casti, ako v Old boy ci Pani pomste... Prosto surova drama, ktora nenecha divaka chladneho... A sakra dobre zrezirovana... ()

coulismoulis

Videno jako posledni film z trilogie a navic po mnoha letech od zbytku, ale ze sve surove pusobivosti a absurdni zabavnosti neztratil nic, coz u Parka neprekvapuje. Vcelku primocara ukazka ourobora pomsty s tezko rozlousknutelnym dilematem o tom, kdo ma vlastne vetsi pravo se mstit, co znamena udelat si ze msty jediny cil kratkeho zbytku zivota nebo jestli to ma vubec smysl. (Plus zustava otazka, kdo se postara o ty mafiany, aby zustal kruh zachovan...) Stylove jinde nez Oldboy, Lady Vengeance nebo novejsi Parkovy kusy, ale kompozicne, vyrazove a kamerove se nezapre. Herecky neni co vytknout, ostatne kdyz proti sobe stoji Song Kang-ho a Shin Ha-kyun a mezi nimi Bae Doo-na, kdo by mohl cokoliv namitat? ()

Vinczent

On mi zabil dítě, já mu zabiju starou a pak jeho...Počátek trilogie o pomstě je jiný a nemusí to být vždy zklamání tak jako u prvních STAR WARS. Ano-je brutální, ale na druhou stranu takový komorní, syrový a především moc smutný-díky tomu, že každá postava v sobě nosí dost bolesti. Park Chan-wook se evidentně při tvorbě tohoto filmu spatřil v krajanovi Kim-ki Dukovi. Podobně jako Kim i tady se myslí převážně obrazem a tomu pomáhá absence hudebního doprovodu(která někoho nudí, u jiných naopak pomáhá tvořit atmosféru). Řada brutálních scén kde se masakrují hlavní představitelé až šokuje svou naturálností a taky se sem tam proloží humorem tak černým, až cynikovi praskne bránice. Krutá (ne)spravedlivá msta stíhá druhou a divák je napjat až do groteskního konce.Plno nádherných záběrů(držení za ruce ve výtahu) vás nenechá chladnými a ve mě osobně nechaly znatelnou stopu . "Tatínku, proč jsi mě nenaučil plavat?" ()

BigBen87CZ

Jsem celkově zklamán. Asi proto, že nejdříve jsem viděl OldBoye a považuji ho za nejlepší film všech dob, hodně daleko před oněmi "hvězdami" které můžeme nalézt všude v žebříčcích ... je to prostě jiná třída. Sympathy for Mr. Vengeance bohužel až tolik ne. Trochu mi vadí hudba a hlavně němý hlavní hrdina. Ne kvůli ztvárnění, spíš kvůli příběhu. Trochu mne překvapilo i to, že se dá konec velmi lehce odhadnout, ačkoliv kdo by to té dívence věřil ... Možná že mi trošku chybí i OldBoyova krutost. Je taky pravdou, že film nemá skutečného kladného hrdinu, i když, tak jako u většiny filmů, je jí hlavní postava. To, co Vás ale dostane, se stane jen pár okamžiků před koncem. Pohled z očí do očí Rya, který se do situace dostal souhrou událostí a svou důvřivou jednoduchostí, a muže, kterémuž sebral dceru. Až tam můžete pochopit, o čem ten celý film je. Podle mě totiž, ačkoliv se tak film prezentuje, není o pomstě, ale o beznaději a pochopení ... Celkově, i přes řadu výhrad, si Sympathy for Mr. Vengeance zaslouží 70% ()

Astu.

Ani nevím co napsat. Ryu je úžasné ztělesnění samoty každého z nás. Ohromné filmové obrazy, černý humor, fatální vyústění, naprostá (ale rozhodně ne samoúčelná) syrovost. V kombinaci s absencí hudby a pomalým plynutím děje je výsledný dojem z filmu jako rána kladivem do hlavy. První díl trilogie o pomstě vykresluje svět, psychické stavy a motivace jednotlivých postav tak věrohodně, až se vám to setsakra nebude líbit. Na každý bolestivý krok se váže další a další. Sociálně-kritický podtext zase rozebírá determinaci a zaufalství lidí z nižší vrstvy, kteří v krutém světě nemají ani na to, aby zachránili život své sestře. A je vůbec možné v krutém světě nebýt krutý? Na to ať si zodpoví každý sám, Park nikoho nesoudí a já taky nehodlám. Artová, nejvyšší možnou mírou bolestivá záležitost. Jeden z nejsilnějších filmů mého života. 10/10 ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)