Návrat

• Česko Návrat (viac)

Pokojný život dvoch bratov vyruší nečakané objavenie sa ich otca, ktorého im pripomínala už len 10 rokov stará fotografia. Je to naozaj ich otec? Prečo sa vrátil po toľkých rokoch? Deti nájdu odpovede na vzdialenom a opustenom ostrove, kde cestujú s mužom, ktorý ich životy prevráti hore nohami. Drsná krása severského jazzier a lesov dodávajú pôsobivej ľudskej dráme veľmi zvláštnu dimenziu. Keď som nakrúcal tento film, nevnímal som ho ako obyčajný alebo sociálny príbeh. Do veľkej miery predstavuje mytologický pohľad na ľudský život. Prial by som si, aby si diváci práve toto uvedomili skôr, než vstúpia do kinosály. - A. Zvjagincev (oficiálny text distribútora)

kisha

Obrovský překvapení - jednoduchej nadčasovej námět + zpracování jedna radost. Lavroněnkovi a oběma talentovaným dětským hercům uvěříte, co si jenom písknou. Dojetí, nadšení, má úcta. ()

BMAJTZ

Pomalý, melancholický film o sbližování synů s otcem, kterého dlouho neviděli. Celou dobu máte pocit, že něco je špatně a na tuto otázku odpověď nedostanete, k mé nelibosti. To je svým způsobem dobře i špatně. Mě nevadí nezjistit odpovědi na všechny otázky filmu, ale tady nakonec dostanete pocit proč jsem se na tohle vůbec koukal. Z filmu tak zbude jenom hodně pomalá směska scén která nikam nemíří. Herecky a filmařsky ovšem zvládnutá na vysoké úrovni. ()

!Borec!

Pokud se na film díváte jen povrchně, nenaleznete podstatu a odsoudíte ho za nudný. Ovšem vleklé pasáže jsou to, co režisér chtěl a nechal nás tak vžít do role dvou mladíků. Herecký výkon mladšího Ivana byl jeden z nejlepších, který jsem u dětí viděl. Dokázal se naprosto vcítit do role a jeho naštvanost, agresivita, smutek a lehká naivita byli v jeho přednesu skvělé. Akorát mě mrzí, že nedošlo na pointu, kterou jsem po celou dobu očekával. Ovšem o to je snímek tajemnější a se svojí fantazií si můžete plno věcí domyslet... ()

GeorgeHans

Veľmi preceňované. Ploché a z okamžiku na okamžik meniace sa postavy. Panovačný otec, ktorý v priebehu celého filmu neurobí v smere ku chlapcom nič pozitívneho, no krátko pred koncom znenazdajky ukáže, že mu na nich záleží a položil by za nich aj život. Mladší chlapec, ktorý v celom filme, len robí otcovi napriek, no nakoniec samozrejme tiež ukáže, že ho má rád. A starší chlapec, ktorý otca, aj cez všetko čo robí obdivuje, no po facke (a že mu otec predtým rozbil nos a chalan ani nenamietal) ho v sekunde začne preklínať a želať si jeho smrť. Proti forme žiadne námietky, no tento obsah neutiahne. P.S.: Od zhliadnutia filmu ale určite neodradzujem, formu oceníte určite a pravdepodobne aj ten obsah. Nie všetko proste sadne. ()

D.U.K.E

Film, který málo mluví, ale hodně toho řekne. Pokud jste ochotni se na chvíli zastavit a skočit do nepobádaných vod, pak je to snímek pro vás. Vizuální stránka je impozantní. Herecké výkony zejména malých herců jsou více než přesvědčivé. ()

BluT

Hodně minimalistický film se zvláštní náladou, která se mi fakt hodně líbila. Na můj vkus se toho stalo za celej film vážně až moc málo (proto nedávám plný počet), ale herci, interiéry a exteriéry, kamera a další věci se mi naopak zamlouvali. Měl jsem prostě pocit, jakože koukám na něco silně originálního a neokoukaného. 80% ()

cab

Jednoduchy pribeh s osobitym kouzlem o dvojici bratru a nahle navsteve otcima, ktereho nevideli po mnohu let. Spolecny vylet se promeni v necekane dramatickou sprchu udalosti s vse rikajicim vyvrcholenim, i kdyz jsou ponechena dvirka pro vlastni uvahu, co se vlastne skryva uvnitr krabicky. Je krasne pozorovat, ze skromne pojaty rusky projekt neztraci nic na sve pusobivosti, protoze diky napjatym vztahum mezi trojici hrdinu, krasne nedotknute prirode a uskalim celeho zdlouhaveho cestovani si narocnejsi fanousci filmu prijdou na sve, tim nechci rict, ze prumerny divak se bude nudit, ale jedna se o dozajista nevsedni zazitek. 75% ()

Admirall

pri pozeraní filmu som bol ohromený nielen z krásnych výtvarných kompozícií, zasadených do minimalistického a urbánneho prostredia, ale veľkým prekvapením boli pre mňa aj herecké výkony detských hercov, klobúk dole pán režisér! Nemal som im problém uveriť každé slovo. Scenár úžasný, plný nečakaných záležitostí a dramaturgicky tiež veľmi dobré! Scenár necháva priestor aj pre divákovu kreativitu. Jedno pozretie a pre mňa jeden z top filmov ruskej kinematografie... ()

Ondis

No, žádné nadšení...Strohý, jednoduchý děj mě nenadchl. Otec se dvěma protivnými syny vyráží na trip do přírody, dorazí na ostrov, "všechno" se uděje (vlastně žádný překvápko)...konec. Film měl dojmout, zaujmout, možná i divákovi vyrazit dech...bohužel, u mě ne! Lepší 3* ()

Greny

jeden nejlepší z ruských filmů, který řeší dilema neúplný rosin, ale ať je jakkoliv muž nebo možná i otec dokonale stmelil dva bratry. A to je jeho účel - cenit si svého bratra ()

DannyBoy80

Vizuální orgie. Málomluvný film o dvou bratrech, kteří jedou na výlet s otcem, kterého 12 let neviděli. Film neodpovídá na spousty otázek, které byste asi chtěli znát. Bohužel nic z toho se nedovíte, protože film je postaven na něčem úplně jiném. Jendá se pocity a vývoj vztahů mezi otcem a jeho syny. Ani jim se nedostává odpovědí. Vztahy se postupem času a jednotlivými událostmi mění. Závěrečný sled fotek taktéž něco málo napoví. 85%. ()

Neotom

Vliv Tarkovského tvorby na podobu snímku je více než patrný, zejména co se plynulého tempa vyprávění týče. Návrat je podobně jako Stalker spíše o pocitech, než nápaditém a do detailu propracovaném scénáři. Silný zážitek umocňuje nevídané herecké představení tehdy čtrnáctiletého Ivana Dobronravova, kterému zdatně sekundují tragicky zesnulý Vladimir Garin i Konstantin "Kajínek" Lavroněnko. 80% ()

dormouse

K filmu se nedá napsat víc, než co napsali jiní. Hlavně vizuálně úchvatný příběh o hledání vztahu dvou chlapců k svému otci. Ve filmu je však tolik nedořečeno a jen lehce nahozeno, že výsledný dojem je velmi silný, velmi magický. Divák je doslova zasažen krásou a tajemnem ()