Jerry Welbach (Brad Pitt) je takový mladý, sympatický povaleč, který se nehrne ani do života ani do práce. Ovšem i on se dostal do situace, kdy nezbývá než zapomenout na lenost a rozhodnout se pro menší zlo. Jeho gangsterský šéf ho posílá do Mexika pro jakousi starou, bezcennou zbraň, zvanou Mexičan, a dá mu nevybíravě najevo, že přivezení bambitky je pro něj poslední šancí na spolupráci. Půvabná, ale nesmírně hašteřivá přítelkyně Samantha (Julia Roberts) neméně tvrdě a nekompromisně žádá, aby s tou svojí "partou grázlů" už definitivně skoncoval. Jerry volí zdánlivě pohodovější a klidnější řešení a vydá se na jih. Zpočátku se mu cesta, ve srovnání s "italským soužitím", jeví jako zábavný výlet do neznáma, jenže záhy zjistí, že "vážných" zájemců o Mexičana je hned několik. Všichni intrikují, umí perfektně střílet a jeden má navíc u sebe Samanthu jako rukojmí... (oficiálny text distribútora)

curfew77

Mám pocit, že většina hodnocení je k Mexičanovi zbytečně krutá, ale... k tomu "ale" se vrátím až úplně nakonec. Žánrově je tenhle film v každém případě roztodivným mixem komedie, parodie, westernu a dobrodužna, takže jeho rozpětí dosáhne od Indiana Jonese až někam k Limonádovému Joeovi - pochopitelně, aniž by atakoval jejich kvality. Kdo čekal pod dojmem obsazení dua Pitt-Robertsová standardní popcorn, bude asi zaskočen, ale pokud se přistoupí na Mexičanovu hru, může to fungovat. Ba dokonce dobře fungovat, některé scény jsou přímo pozoruhodné: v tomto směru jasně dominuje ta v hotelovém pokoji, kam dorazí Samantha s Lerroyem chvilku po jisté "nešťastné náhodě"... Prostě, mě ten film docela bavil a mám pocit, že většina hodnocení je k Mexičanovi zbytečně krutá, ale... ale na víc než slušné tři hvězdy to nebude. Důvody? Přestřelená stopáž, naprosto zbytečný Hackman a scénář ústící jaksi nenápaditě a zdlouhavě. Ale zas taková hrůza to není. 60 %. ()

Autogram odpad!

Neuveriteľne hlúpy film, na ktorý som sa vďaka obsadeniu dokonca išiel pozrieť do kina v čase premiéry. Dnes by ma pred tým „zážitkom“ už zachránilo ČSFD, ale vtedy to bol jeden z dvoch filmov, keď som chcel z kina odísť, ale hanba mi nedovolila, tak som to pretrpel. Už na druhý deň som nevedel, ako to skončilo, a netuším, čo prinútilo Pitta a Robertsovú zúčastniť sa takejto uvrieskanej obludnosti bez nápadu a bez scenára. ()

Likan7

Jakoby to nikoho nebavilo. Julia jen hystericky řve a přestože je Pitt skvělý herec, tady se mu tedy nezadařilo. A vzhledem k tomu, že není úžasný scénář, kamera, režie.. prostě nic!, není taky nic, co by mě bavilo. Chybí tomu nápad, humor, cokoliv co by mě vytrhlo z letargie, do které jsem se po půl hodině dostal a do konce se z ní nedostal. ()

Decker

Zbytecne rozvlekle a nudne. Bitt nevyrazny a prehravajici, Robertsova krasna, ale hystericka a Gandolfini jako teplej zabijak je asi stejne presvedcivej jako Arnold coby Krystof Kolumbus. Co se tyce scenare, kdyby nebyl dvouhodinovy a tak nudny a snazici se byt strasne zajimavy a napadity nebylo by to az tak spatne. ()

tron

„Stíchni a prestaň sa správať ako unesené dieťa zo škatule na mlieko.“ Že robí Gore Verbinski nevtipné komédie (HON NA MYŠ, PÁN ROSNIČKA), to už dávno všetci vieme. Ale v MEXIČANOVI dosiahol (dúfajme) vrchol. Nech je pištoľ akokoľvek mocne prekliata, na jeden vydarený film to nestačí. MEXIČAN totiž vôbec nie je „klasickou komédiou“ („poriadne“ som sa zasmial tuším len raz keď obeť únosu svojmu únoscovi, sediac na chodníku, zmätene vysvetľuje, kedy je správny čas na ukončenie vzťahu), inak nič! Dokonca i Robertsová, Balaban, Hackman a J.K. Simmons sú mimo! Jedine Pitt je relatívne kúzelný, tým, ako sa snaží ísť proti svojmu imidžu a hrať podareného blbečka, ktorému napriek všetkému musíme držať palce. Ani on však nemá na to, čo predvádza skvelý Sopráno Gandolfini, s ktorým sa mimochodom neskôr stretol (v POSLEDNEJ PEVNOSTI) aj Pittov otec. Veľmi čudná a zvláštna kriminálna akčná čierno humorná komédia, ktorá vonkoncom nie je akčná, ale ani príliš kriminálna – a tobôž nie vtipná. Nechápem... ()

• Film byl původně zamýšlen jako nezávislý bez jakýchkoliv hereckých hvězd. Když však Julia Roberts a Brad Pitt hledali nějaký projekt, kdy by mohli pracovat spolu, našli tento snímek. A bylo rozhodnuto. (Terva)
  • Natáčelo se v Real de Catorce a San Luis Potosi v Mexiku, v Las Vegas v Nevadě a v Los Angeles v Kalifornii. (Terva)
  • V roce 2001 byly natočeny celkem dva filmy, kde si společně zahrál Brad Pitt i Julia Roberts. Kromě filmu Mexičan to byl také snímek Dannyho parťáci (2001). (mentos.)