Nezaměstnaný Steff Muller (Peter Semler) v malém přímořském městě v jižní Francii zoufale shání peníze pro nastávající porod manželky. Rozhodne se prodat Mausera, poslední zbraň ze své sbírky. Ve městě potká Ralpha Engera (Jean-Pierre Mocky), bývalého doktora, který zažil hrůzy války a ztratil všechno, včetně ženy a rozumu. Po útěku z léčebny se snaží pološílený doktor pomocí sbírky shromáždit finance na výstavbu nemocnice pro dětské oběti válek. Znovu se oba muži setkají v kavárně, kde Steff prodává pistoli, jíž se zmocní Ralph a zastřelí kavárníka. Steff se stane jeho rukojmím a ocitne se v bytě společně s další vězenkyní Lilianou (Patricia Barzyk). Se zbraní v ruce se stane Ralph vražedným maniakem, za kterým zůstávají mrtvoly včetně několika policistů. (curil)

Willy Kufalt

Mockyho nízkorozpočtová gangsterka je zasazena do jakési exotické krajiny zalité sluncem a mořem... ovšem po válce, jež přinesla spoustu obětí mrtvých i přeživších. Pan režisér se pustil do netradičního žánru, přesto nezapře svou dlouholetou zálibu v postavách odhodlaných mužů, kteří zapáleně konají proti zákonu s ušlechtilým úmyslem. Mocky zde opět ztvárnil jednu z hlavních postav, čímž vás nenechá ani na chvíli na pochybách, na čí straně stojí. Doktor Ralph má jednoznačný cíl: vybudovat nemocnici pro oběti postižené válkou a v obklopení nezájmu svého okolí se rozhodne tvrdě jednat. Odstraňuje z cesty zdánlivě všechny ty, co se mu do té cesty postaví a překáží, ve všech případech jde o nafouklé boháče (manažery, majitele podniků), případně o lidi s vlivným společenským postavením (policisty), kteří navzdory svým možnostem zůstávají k situaci lhostejní. Ač místy může Mockyho Ralph působit jako šílenec, minimálně scéna s dívkou u piána ukázala na Ralphovi i tu lidskou stránkou a jistý „kontroverzní“ smysl tohoto gangstera pro cit. Zatímco vývoj vztahu Ralpha a jeho rukojmího Steffa prochází proměnou od napětí až k přátelství, původní Ralphův ideál se hroutí a navzdory šťastnému vyváznutí z nebezpečné policejní akce i jedné radostné událostí konec nelze považovat za úplný happyend. Už úvodní čerhumorná scéna s kuriózním hudebním číslem naznačuje silný nadhled, film po celý čas dobře odsýpá a spolehlivě mě bavil. Akorát příliš nesdílím Mockyho výstřední potřebu, aby hlavní herečka běhala po většinu filmu před kamerou nahá a soundtrack ve stylu disco 80's mě moc nezaujal, ale mimo tyhle detaily mi tahle Mockyho osmdesátková „ujetina“ kupodivu sedla. 75% ()

rivah

STROJ K NEŠITÍ či spíše slangově STROJ K ZABÍJENÍ (dle recenze na IMDb). Ve filmu běhá nahá nebo polonahá Patrizia Barzyk, Miss France 1980. .............. Film je šíleně ujetý a průměrně zábavný (50%) ()