Profesionáli

• Československo Profesionálové (viac)

Americký western Profesionálové má některé zajímavé společné rysy s klasickým snímkem žánru Sedm statečných (1960). I zde jsou hlavními hrdiny najatí střelci, které jejich úkol zavede Mexika, a i zde jsou to muži se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, který žádná suma peněz nemůže zviklat. Titulní čtveřici (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Woody Strode) si zaplatí texaský milionář (Ralph Bellamy), aby mu přivedla zpět manželku (Claudia Cardinaleová), unesenou mexickými povstalci. Jak se ovšem postupně ukáže, pravda je trochu jiná… Skutečnými profesionály nejsou jen hrdinové snímku a jejich představitelé, ale i muži za kamerou v čele se scenáristou a režisérem Richardem Brooksem, kameramanem Conradem Hallem a hudebním skladatelem Mauricem Jarrem. Vedle perfektně zvládnutých akčních scén však Profesionálové nabízejí i něco navíc. Doba, do níž je příběh zasazen (doznívající mexická revoluce v roce 1917), nabízí pozoruhodné reflexe o revoluci jako takové, jež vedly bedlivé cenzory v sedmdesátých letech (při prvním televizním uvedení filmu) ke střihovým úpravám. I když se film odehrává převážně v Mexiku, natáčel se v nevadských a kalifornských exteriérech, mj. ve známém Údolí smrti. Profesionálové se vedle dalších ocenění dočkali i tří oscarových nominací (nejlepší scénář, režie a kamera). (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobrý western, ktorý by sa mohol volať aj Štyria statoční. Ale nejde tu o morálku či boj proti zlu, ale o nájomnú prácu pre boháča Ortegu, ktorému vraj revolucionár Raza uniesol ženu. Skutočnosť je však trocha iná. Produkcia je dobrá, takže v príbehu, ktorý ponúka nie len súboje a dobrodružstvo, ale aj vtip a vážne momenty, nič neškrípe. Herecké obsadenie je hviezdne a Lee Marvin, Burt Lancaster či Claudia Cardinale nič nepokazia. 75% ()

Salman

Viděl jsem již o dost lepší westerny. Není to ono. Rádobypolitická, blbě propletená a naivní zápletka, zasazení příběhy na westerny až do příliš nové doby...Plusem je akorát nádherná Cardinalová, krásná příroda a snad ještě ta scéna, kdy přepadají to ležení, ta má něco do sebe. ()

luga

Velmi dobré, kdyby film měl ještě o něco větší tah a vyrovnal se malinko lépe s některými detaily, je to na pět hvězdiček, ale i tak, poctivá filmařina a skvělí herečtí bardi. ()

Pythonator

Jeden z nejlepších USA westernů, s překrásnou Cardinale jako třešničkou na dortu. Ten film předběhl dobu a vůbec nestárne. Je svěží a nesmrtelný, stejně jako bohyně Claudia. ()

Sopholojong

Kvalitne rezisersky "zosnovane" westernove divadlo putovania "styroch statocnych" za vyslobodenim jednej legendarnej krasavice z ruk Mexikancov. Majstrovske zabery Udolia smrti, ci vyprahnutych prerii jedneho z pionierov novodobej dynamickej kamery Conrada L. Halla a epicky duniaca "orchestralka" Jarreho, svinsky bez oscarovej nominacie. Prepadnutie vlaku "mechikancami" remeselne na top urovni, lokacie osarpanych a spinavych mexickych dedin plne autenticke, vyslobodenie Claudie pyrotechnickou, streleckou a lukostreleckou mnamkou ako z Ramba (uz viem z kade si afghanska trojka brala namet), samozrejme Cardinale ako vysoko "trktatelny" objekt (este o milimeter viac ako Sophia Loren), akurat chemia medzi ustrednou stvoricou mohla byt viac "organickejsia" a dialogy smrcovnejsie. PS: Robert Ryan tu vyzera ako George Bush mladsi. 8/10 ()

padlar

Velmi dobrý western, kterému do nejvyššího ohodnocení chybí o trochu lépe zpracovaný konec. Poslední půl hodina je takový nijaká - nebýt přestřelky B. Lancastera s mexičany, tak by se dalo říct, že je i nudná (ostatní v podstatě jen jdou a nic se neděje). Konec není překvapivý - odhadnout se dá tak od poloviny filmu. ()

vk252

Lee Marvin, Burt Lancaster, Robert Ryan a Woody Strode - velice dobrá sešlost. Strode tu určitě dostal více prostoru, než o dva roky nato v TNZ :-). Což je dobře. Dobrý, vkusný, solidní film. ()

JARDAHONDA

Profesionálové : Nikoliv sedm,ale jen čtyři stateční hájící čest a spravedlnost v podání Burta Lancastera,Lee Marvina,Roberta Ryana a Woodyho Strodea....Opravdu povedený western,který si u mě zasloží 4 hvězdy ()

PORTER44

Povedený western natočený v tom pravém prostředí v Mexiku,výborné přestřelky a skvělé herecké obsazení s krásnou C.Cardinale. ()

DEAR303

když mi bylo asi 6 byl jsem nemocný a táta mi pustil tenhle film .. od té doby jsem zamilovaný do Claudie Cardinalové a miluju westerny ... s odstupem času vím že existují i lepší ale tenhle mám prostě v hlavě už od mládí .. ****/***** ()

alesandro2

Kvalitní western, který mě v jednom momentu i náramně pobavil, a to honička s důlními vozíky. Myslel jsem, že to napadlo pouze Indiana Jonese, při jeho útěku z chrámu zkázy:) ()

honza.g

Ten film má jedinou chybku (na konci jsem čekal trocu logičtější operaci s penězi), ale jinak má vše, co má mít pravý western (ačkoliv dějově už je ve 20. století). Navíc má spíše překvapivý scénář, s minimem klišé. ()

Vardara

Pro mě lepší průměr, ale na čtyři hvězdičky to bohužel nedosáhlo. Mladá Cardinálová, byla roztomilá, ale moc šancí něco zahrát tu nedostala a Lancaster tu hrál nevyléčitelného holkaře, což mu sedělo. Ostatní mě chvílemi i dost nudilo. Dlouho trvalo, než se něco odehrálo a pak se toho naráz odehrálo až příliš, člověk se nestihl ani zhoupnout na židli a polovina mexické vesnice už neexistovala. ()

Sejkorka

Jeden z nejlepších westernů, co jsem viděl. Není TOP (Jako 7 statečných nebo Tenkrát na západě), ale ani po 65 letech neztratil lesk. Hlavní čtyřka hlavních představitelů je skvělá a perla přichází cca po hodině. Marie se tváří jako zajatkyně, ale unesená nebyla. To její manžel, osnovatele re-únosu je padouch. A CC je jedna z nejkrásnějších hereček historie. Určitě TOP 10. Navíc, na rozdíl od některých kolegyň tohoto druhu, umí i skvěle hrát. ()

milos.bradik

Herecké obsazení perfektní, ale když to srovnám s jinými westerny z této doby, tak je to hodně průměrný film. Přestože tam není o akční scény nouze, tak se to chvílemi nepříjemně vleče a CC, která mohla být ozdobou filmu se tam objeví až ve druhé polovině filmu a jen sporadicky. Srovnání se Sedmi statečnými, které se objevuje v obsahu je hodně nadnesené. ()

Andrmen221

Vemte partu úžasných herců a udělejte skvělý western. Jak prosté. Claudia Cardinale v nejlepších letech (zatraceně ta byla hot...) úžasní 4 hlavní hrdinové, hudba v pohodě, nádherné prérie. Jsem zpokojen. Sice jsou westerny s propracovanějšími zápletkami, ale na rok 1966, kdy vyšel Hodný, zlý a ošklivý to na krásné 4 hvězdy ujde. Navíc je to americký western a ne italský. ()