Poslední eskorta

• USA The Last Detail (viac)
TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

TV spot

Rocky62

Řadová road-movie s ďábelským Nicholsnem, která mění obyčejný eskort vězně v energický výlet, plný zajímavých výstředností, během nichž eskortovaný vězeň pozná během několika dní více dobrodružství, než poznal dosud za celý život. Je to lákavý obsah, který je zrežírován významným člověkem. Bohužel, humorná stránka dle mě nemá takovou intenzitu. Vyskytuje se zde pár zapamatování hodných gagů, ale vzhledem ke stopáži je jich poněkud málo. Nelze však filmu upřít charakter a malé zpestření v podobě několika choulostivých scén přišlo také k dobru. Více jak 70% však dát nemohu. ()

misterz

Nie som vyslovene sklamaný, ale čakal som niečo lepšie. V podstate divák dostane takú jednoduchú road (train/bus) movie, na ktorej sa podľa očakávania z eskorty a väzňa stávajú kamoši. Tí si na ceste prechádzajú úplne banálnymi maličkosťami, ktoré sa dajú čakať - alkohol, ženy, Larryho prvý sex, zábavičky..... Príbeh nenudil jedine vďaka skvelým hercom. Inak 8 rokov a vyhadzov z armády za pokus o krádež 40 dolárov sa mi nezdá moc reálne. Ak áno, tak potom by som kopol do riti toho právnika čo hájil chudáka Larryho. Lepší priemer. 65/100 ()

Radko

Fatalita o uviaznutí v sieti armády. Ani jeden z eskorty nie je uzrozumený so svojím cieľom, ale zároveň dodržiava to, čo je dané: väzeň je zmierený s odsedením si ôsmich rokov za odcudzenie 40 dolárov. Namiesto psychoporadne pre kleptomanov ho čaká drsná basa. Len preto, že z hľadiska vyššej zelenogumennej morálky šlo o opovrhnutiahodné okradnutie invalidov. Sprievod väzňa si uvedomuje bezvýchodiskovosť stavu, no nedokáže a nechce sa výraznejšie odpútať od zviazania sa s ozbrojenými silami. Dokáže však chudákovi mladíkovi ukázať, že sa dá i zatrtkať si, zahuliť a opiť sa. To, čo je akože rebéliou je inak len bežným trávením času väčšiny mládeže. Prepravovaný odsúdenec sa v závere o akúsi revoltu sa pokúsi, no je to jednorázové, nepripravené a vopred odsúdené na neúspech. A tak sme si užili a šup do kasární. Smutné a bezvýchodiskové, ale zároveň príznačné. Príznačné tiež je, že jedinú reálnejšiu možnosť úniku ponúkne prepravovanému väzňovi žena, členka akejsi obskúrnej posthipíckej modliacej sa japonskej sekty. ()

Autogram

Aj keď je to eskorta väzňa, nazvime ich veselou partiou námorníkov, sa premiestňuje z miesta na miesto, robí vylomeniny a všeobecný bordel. Ten skutočný bordel aj navštívia, nováčik získa pár zážitkov a uvidíme pár chabých fórikov (sklenené oko). Nakoniec zakotvia tam, kde majú, ale nie je to žiadna extra zábavná jazda. Aj Jack Nicholson má svoje slabšie chvíľky a tu asi scenár nevydal na lepší výsledok. ()

Slartibarkfast

Celý ten příběh se mi zdál takový mdlý a strohý. Synek se tu za svou blbost dostal do situace, ze které nebylo východisko a dva kmeti, kteří ho eskortují do vězení, mu alespoň připomínají, co že je to ta skutečná svoboda, kterou v armádě neměl ani příležitost okusit a už o ni přichází. Nic složitého, nic extra záživného. Jediným plusem jsou košaté a barvitě vymazlené dialogy. 60% ()

• Natáčení filmu bylo pozastaveno na osmnáct měsíců, kdy Jack Nicholson natáčel snímek Král z Marvin Gardens (1972). (Terva)
  • Režisér Hal Ashby chtěl natáčet na základně v Norfolku ve Virginii, ale námořnictvo Spojených států nedalo povolení. Nakonec se natáčelo na námořní základně v Torontu v kanadském Ontariu. (Terva)
  • Jack Nicholson odmítl pro tento snímek roli Johnna Hookera ve filmu Podraz (1973). (Terva)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)