Rwanda, cena za úspěch

(TV film)
  • Francúzsko Rwanda : un miracle africain à marche forcée (viac)
Francúzsko, 2021, 52 min

Rub a líc úspěchu africké země, která si po temné minulosti užívá zářnou přítomnost... Rwanda je dnes považována za jednu z nejbezpečnějších, nejčistších a nejdynamičtějších zemí afrického kontinentu. A to navzdory tomu, že v polovině 90. let minulého století země zažila genocidu, při které zemřelo 800 tisíc obyvatel státu. V současnosti se pod vedením prezidenta Paula Kagemeho Rwanda vypracovala ve velmi oblíbenou luxusní turistickou destinací a přitahuje zahraniční investory z celého světa. Na druhou stranu za současnou situací stojí přísná domácí politika, která tvrdě trestá nejen pachatele trestných činů, ale postihuje i opozici a nezávislé novináře. (Česká televize)

ostravak30

Jak se říká: každá mince má dvě strany a něco za něco. O genocidě ve Rwandě asi slyšel každý. O to víc mě překvapilo, jak strmě jde tato země vzhůru a že jde o jednu z nejbezpečnějších a nejčistších zemí. Bohužel režim kritiku nepřipouští, ale tím se tamní prezident vlastně dostává na úroveň jiných afrických vůdců - hlavně si udržet moc. Holt v žádné zemi není nic ideální. Co se týče například nápravných táborů, myslím, že mít je v naší zemi, tak je kriminalita menší. Rozhodně proti nim nic nemám, když by v nich končili pachatelé skutečných zločinů. Zajímavý je též přístup této země k ženám. Klíčové pozice obsazují právě ony. A je to ještě víc bijící do očí, když si člověk uvědomí, jak to většinou na Africkém kontinentu s ženami chodí. Je to zkrátka země protikladů... ()

Marze

Je to poučné jak se negříci v pekle zvané Afrika po odchodu evropských imperialistů samoorganizují. Narvaná restaurace s téměř michelinským menu za 50 eur v zemi , kde je 50 eur průměrný měsíční plat. Noví malopodnikatelé. Úvod dokumentu je idylický. Nedotčená panenská příroda s gorilami nížinnými v pralese. Pak ale ti inteligentnější diváci zjiští, že něco nehraje Gorily jsou předváděny za velké peníze turistům, což zemi zachraňuje valutově, protože nemá žádné nerostné suroviny. A že v zemi, kde je hustota obyvatel 1584,5 lidí na kilometr čtvereční (Česká republika má 136 obyv./km2, Praha má 2735 obyv./km2) ani žádná příroda být nemůže, pouze ochočenci ve městě. Říci svým dětem "jestli chcete peníze nebo jídlo, musíte si je získat na ulici" je jistě zajímavá výchovná metoda. A tábor pro mladé delikventy od 18 do 39 let s pouze 5 procentní recidivou také. ()

Arsenal83

Na jednej strane krajina, ktorú každý spoznal po desivej občianskej vojne a filmu Hotel Rwanda. Na druhej strane po 30 rokoch moderná krajina, čistá, plná vyspelosti. Ale ako Francúzi odhaľujú, strašná diktatúra tam je, lebo sa nesprávajú dobre k väzňom, novinárom tiež zakazujú písať slobodne, prezident je tam jeden a vyhráva s počtom hlasom 99%... Tak ale čo je ale teda lepšie, tie rozsekané telá pri ceste z deväťdesiatych rokov? No a potom je tu aj iný pohľad. Ženy tam tvoria viac ako polovicu parlamentu a tiež obsadzujú viac ako polovicu manažérskych pozícií. Proste pravé víťazstvo feminizmu bez bruselských kvót. Nech sa páči, Hanzelová, Nicholsonová, Cigániková, už máte svoje tajné útočisko. Na letenky do Rwandy sa vám mnoho ľudí radi poskladá. Samozrejme, jednosmerné. ()