Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

Kajman26

Příběh na animovaný film úctyhodný, postavy zajímavé, animace dobrá... Takhle by měl vypadat animovaný film pro CELOU RODINU. Ne jen nějakou bezduchou blbost o ničem, která je jen a pouze pro děti 10 a méně. Ale co je na celém filmu to nejlepší? Dokonalý Soundtrack! Somebody Once Told Me The World Is Gonna Roll Me! Paráda! To, ale není jen jediný hudební počin od Smash Mouth, který se zaryje do paměti! Then I Saw Her Face... I´m Beliver! Po hudební stránce rozhodně nejlepší film (Nebo jeden z nejlepších), ale i po ostatních, rozhodně jeden z nejlepších filmů. Memes jsou taky Gud. ()

Syndrom

I dvojka měla dobré vtipy, ale tady se netlačí tolik na pilu. Závan reálných postav a dospělých témat citelný. Pod komercí to ovšem muselo padnout, když je to pro ní zrychlené, navoněné a lidové. ()

Anolinka

Umělecké dílo. Originalita a vtip se zde snoubí s něžnou milostnou zápletkou a morálním ponaučením. Propracovaná charakteristika postav se nedá porovnat s žádným jiným počinem tohoto žánru, ač se samu sebe dovolím považovat za znalce na tomto poli. Kdo z nás se nezamiloval do něžné dobroty srdce Shrekova, ukecaného, ale věrného Oslíka, Fiony, která nám každým svým počinem dokazuje, že jsou i jiné, důležitější hodnoty než krása a komu z nás se nepozastaví srdce, když na scénu vlétne sexy Dračice. Animovaný film, od kterého si můžete slibovat více než pouhé pousmání, více, než zabavení dětí na odpoledne. Budete se smát, budete plakat, budete lapat po dechu při napínavých scénách a budete vzdychat dojetím. ()

Izmo123

Nejlepší komedie pro celou rodinu, film nemá žádné nudné momenty v příběhu, příběh zní docela zbytečně ale není zbytečný má něco do sebe, některé emoce byly trochu slabé ale občas se objevily emoce které byly trochu dojemné, máme tady spoustu narážek na Disney pohádky tak i na různé filmy které nějak nevadí a nejsou nějak odfláknuté, tenhle film působí jako kdyby tenhle film dělal Disney a dělali by si srandu sami ze sebe ale reakce očividně od Disney byla asi takováhle https://www.youtube.com/watch?v=NmfT5shz0_E jinak hodnotím: Animace 9/10 Postavy 10/10 Příběh 10/10 Celkově hodnotím ⭐⭐⭐⭐⭐ 10/10 ()

PanPyzamo

Shrek je prostě klasika. Dodnes z něj vznikají memes. Animace je pěkná a celkově příběh vynikající v tom, že si dělá srandu z jiných pohádek. Pochválit musím i český dabing, který je prostě vynikající. Bohužel jsou dva a já mluvím o tom prvním z roku 2001. Soundtrack je fajn a celkově vám Shreka doporučuji. 9/10 ()

Kvidoland

Prosím, neukamenujte mě, ale ten film mi až tak úžasnej nepřišel. Je pravda, že měl dobrej humor, výborné postavy a celkově to mělo na začátku dobře našlápnuto, ale celkově mi přišel příběh hodně uspěchanej a jelikož na hodnocení každého filmu se podílí hlavně příběh, bohužel mu musím dát 3/5. ()

Kushina

Taková klasická pohádka, která vznikala v době, kdy jsem vyrůstal. Příběh o zeleném zlobrovi, který pozná lásku a zjistí, že láska není o vzhledu. 80% ()

KukulienkaHO

Legendárny film, čo si budeme... Shrek si od začiatku ide svoje. Hneď z úvodu na seba pripne veľkú ceduľku PARÓDIA - ideme si čisto len uťahovať z popkultúry a klasických rozprávok (skutočne odkazy skoro na všetko). Na nič sa nehrá, od začiatku vie, čo chce divákovi ponúknuť - premočené rukávy od utierania sĺz smiechu. No a veru, humor je skutočne podarený. Dokáže dokonale balansovať na tej extrémne tenkej hranici, a čo je hlavné, neprekročí ju. Celkovo príbeh je síce jednoduchý, od zápletky cez postavy až po samotný dej. Nikomu to však prekážať nebude. Čo ja si na Shrekovi cením najviac, je práve to, že hoc má velice obyčajný mnohokrát videný scenár, tak napriek tomu mu nechýbajú potrebné emócie. Priateľstvo, láska, porozumenie, nepochopenie, atď., všetky tieto potrebné aspekty tu sú. A hlavne vo finále sa vo veľkej miere prejavia. Film z roku 2001 o zelenom zlobrovi, ktorý má vo svojom vnútri v skutočnosti čisté dobré srdce, len je odsudzovaný kvôli vzhľadu, je nadčasovou záležitosťou, ktorú vo svojom žánri doposiaľ nič nedokázalo prekonať, hoci pokusov (hlavne v posledných pár rokoch) je mimoriadne veľa. Ich problém je prevažne to, že sa tvária ako filmy pre deti (7+), avšak svojou humornou stránkou častokrát prekračujú hranicu (niekedy až míľovými krokmi). Shrek sa od prvého okamihu prezentoval ako čistá prdel, ktorá síce zaujme mladšie publikum, ale rozhodne vo veľkej miere poteší aj starších (rating 12+). P.S.: Nerobím to často, ale český dabing (origoš verzia) si celkom isto zaslúži spomenutie. Zapracovanie tunajšej popkultúry, no jednoducho skvelé. "Každý den přilétá až k nám." - best of ()

VktrCZ

Naprostá bomba, která krásně paroduje klasické pohádky, které všichni známe. Perfektní meta humor. Shrek je zkrátka legenda, kterému nelze upřít úspěch a fakt to dělá dobře, doufám, že v budoucnu dostaneme více projektů z tohoto Shrek versu. ()

Lilith03

Naprostá pecka, která přinesla něco, co tu ještě nebylo. Výběr dabérů je fantastický, zakomponování různých pohádek bylo vskutku kouzelné. I tak musím ovšem vytknout nevhodné výrazy, dvojsmysly a celkově nevhodné věci, které z filmu dělají něco, co bych svým dětem nikdy nepustila, starším samozřejmě ano, ale určitě né školkáčovi nebo dítěti na prvním stupni. Jako animák pro náctileté a dospělé je to ovšem úžasné, i tak ovšem pro mě slabší než následující pokračování. Ale první díl je prostě klasika, takže pět hvězd je samozřejmostí. ()

ap2001

Dokonalé! Vynikající! Geniální! Krásné! Šokující! Hnusné! Drastické! Romantické! Půvabné! ... zvlášť působivé v originálním znění bez titulků... a nakonec neodolatelné - Shrekova řeč (Myers) a Fioniny gesta... :-) ()

Xylobalsam

Neco noveho, cely film udelany na pocitaci doplneny dobrym pribehem, ktery sice ke konci malinko ztraci, ale ne natolik, aby si nezaslouzil ***** ()

xander

Absurdná rozprávková paro´dia, má na animovaný film dosť veľa humorných scén. A nieje rozhodne len pre malé deti, naopak, niektoré scény sú dosť čiernohumorné, spomeniete si aj na South Park. Nezačnete sa nudiť, pretože tento film obsahuje skvelé vtipy a v menšých postavách je plno známych rozprávkových postavičiek, ktoré sú väčšinou výborne sparodované. ()

Kundil

Vydařený animovaný film, který se mi nepodařilo okoukat. Moje bránice nestačila stíhat humorné impulzy a já se smál v jednom kole. Je zde plno detailů a parodií na různé filmy, které ještě eskalují vynikajcnost tohoto snímku. No ale pro děti to moc není, jelikož by asi nedokázali ocenit plnou kompletnost všech aspektů filmu. ()

Rafa

Plusy: Množstvo veľmi vtipných odkazov na tradičné rozprávky, nápadité postavy, ktoré je ťažké si neobľúbiť, pútavý, ani na okamih nudný či nezáživný dej, skvelé zakončenie Mínusy: Možno by som vytkol jedinú vec, i keď to je skôr môj osobný pohľad. Väčšinou mi totiž vedľajšie postavy prídu vtipnejšie než tá hlavná. Niesom si istý či by práve Shrek mal byť najneobľúbenejší charakter. V tieni Oslíka, princeznej a všetkých tých úžasných rozprávkových bytostí totiž akosi nevynikne. ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)