Reklama

Reklama

Horizont udalosti

  • Česko Horizont události (viac)
Trailer

V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill. (Česká televize)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (871)

tron 

všetky recenzie používateľa

„V pekle, doktor. Tá loď bola v samotnom pekle.“ Vo vesmíre nebolo toľko strašidelnej gotiky od VOTRELCA a už ani zasa pár desaťročí nebude. Hoci satanský sci-fi horor HORIZONT UDALOSTI doplatil na údajné drastické zostrihanie (kvôli čomu sa druhá polovica mení na chaotickú vyvražďovačku) a ani niektoré postavy (vtipný Afroameričan) a logické nedostatky (doktor behom piatich sekúnd preloží text, ktorému neprišli na kobylku ani najlepší vedci v NASA) nie sú chvályhodné. Ale úžasná atmosféra a neskutočný vizuál (a sympatické herecké obsadenie a gore miestami až hellraiserského rangu) robia z HORIZONTU UDALOSTI solídny, ak nie výborný, drsný kozmický hororový triler. Oveľa zaslúženejších by bolo (kvôli dosť mizernej druhej polovičke) dať len 3*, ale žánrové srdce diktuje iné číslo. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/377/ Kino Považan NMnV 1997 ()

POMO 

všetky recenzie používateľa

Hustota stiesnenej atmosféry a psychedelická hrôza z prvých dvoch tretín tohto filmu patria k špičke sci-fi hororu, ktorej samozrejme kraľuje Alien. Scény so Samom Neillom, blúdiacim úzkymi zelenými tunelmi, sú brilantné. Rovnako ako kopec ďalších vizuálnych vychytávok, vrátane úvodného krúživého "vertigo záberu" (videl som na plátne a vážne sa mi zatočila hlava). Bohužiaľ, neskôr sa z filmu stáva akčná prehliadka scenáristického braku, ako z ruky vypadnutá Paulovi W.S. Andersonovi. Ale na prvé dve tretiny spomínam tak rád, že si stojím za 4*. ()

Reklama

genetique 

všetky recenzie používateľa

Jeden z posledných výborných sci-fi horroríkov s pekelnou atmosférou, kupodivu sa zaobíde bez príšer, pomerne jednoduchým príbehom, ktorému však pomáha scenár, krátka stopáž filmu a netradičné, zimomriavkové vykreslenie pekla. Škoda, že Anderson si neudržal v ostatných svojich dielkach aspoň takúto úroveň. 80%. ()

Kaka 

všetky recenzie používateľa

Ze začátku inteligentní a atmosféricky nabitý film se postupem času stává tupě inscenovaným hororem bez špetky smyslu a logiky. Fishurne jako kapča bez chyby, ostatní členové posádky rovněž ucházející. Futuristicky se tvářící kulisy pohladí po duši každého fandu temného scifi, ovšem čím více se film blíží konci, tím více divák kroutí hlavou. Pointa doslova žádná, krve jak z vola - a zcela zbytečně, veškerá pracně budovaná atmosféra tajemna se naprosto vytrácí. O půl hodiny přetočit, nahradit smysluplným koncem a možna trochou nepolopaticky vysvětleného filozofična a jednalo by se o velmi slušný přírůstek v žánru scifi. Takhle jde jen o kontroverzní krvárnu. ()

Marius 

všetky recenzie používateľa

Horizont udalosti je film, ktorý mal určite na viac než predviedol. Bohužiaľ až príliš doslovne sa obrazom i "enginom" drží svojich veľkých vzorov (napr. Cameronovi Aliens pokiaľ ide o interiéry a pristávanie pri HU, Emmerichov Stargate pri spustení gravitačného „motora“ a ruka prechádzajúceho hrdinu, predstavy a la Levinsonova Sphere či ktorýkoľvek Solaris...etc.) a po stránke príbehu ani jeho formálneho spracovania neprináša nič nové. Andersonovi sa na jeho pomery neobvykle darí budovať napätie v prvej časti návštevy na HU , avšak napätú atmosféru neustále atakujú kecy a „fóry“niektorých nižšie postavených členov posádky (musí temer každý černoch v US filme rozprávať ako idiot?), čo celkový thrillerový charakter prvej polovice zráža smerom dole. Pokiaľ ide o horrorovú rovinu , tu Anderson používa priveľa lacných ľakačiek, ktoré mu skúsenejší divák temer vždy dopredu prehliadne. Postavy mali potenciál, a i keď niektoré sú veľmi sľubne rozohraté (Fishburne, Neill), zráža ich klišoidné zobrazovanie motivácie (pocity viny zo straty manželky a z toho prameniace šialenstvo, či pocity viny z nemožnosti zachrániť priateľa). Záver všetko čo bolo na filme dobré pekelne zmrví „hellraiserovským“ spôsobom. 6/10 P.S. Porovnávať s týmto filmom výborný Boyleov Sunshine je IMHO totálne mimo misu tak po stránke formálnej ako i obsahovej. ()

Galéria (62)

Zaujímavosti (40)

  • Před natáčením několika svých posledních scén trávil Sam Neill (Weir) každý den sedm až osm hodin v maskérně. (HellFire)
  • Andersonův první sestřih trval 130 minut. Na základě reakcí testovacího publika jej pak studio Paramount nařídio zkrátit o půl hodiny, konkrétně především ubrat část násilného obsahu. Ačkoli bylo v roce 2012 oznámeno, že na VHS kazetě byla nalezena plná verze filmu, ukázalo se, že páska byla v tak špatném stavu, že snímek nebyl rekonstruovatelný. Režisérská verze je tedy považována za ztracenou. (sator)
  • Skafandr, který herci nosili, vážil 65 liber (30 kilogramů). (Džejkop)

Reklama

Reklama