Purunga, muži na útesech

• Kanada Purunga (viac)
Kanada / Francúzsko, 2021, 50 min (Alternatívna 72 min)

Tichý oceán je plný života. Sběrači mlžů jsou ale takoví útesoví kaskadéři... Sbírat mlže pomocí holí je umění. Při odlivu, při přílivu, ať je voda klidná, nebo rozbouřená. Tihle muži to umějí. Ke sběru potřebují velkou sílu v pažích a musí být hodně šikovní. Když mlže najdou, snaží se ho odtrhnout od skály pomocí železné špičky. Když je třeba slávka přichycená na skále a cítí, že se jí něco dotýká, tak se na ni ještě víc přitlačí, ještě víc přilepí. Když slezou po útesu k moři, obvykle tam nejsou sami. Často se ocitají ve společnosti lachtanů. Různí mlži se oddělují od skály s různou námahou. Ti, co jim říkají barquillo, hodně odolávají a těžko se odtrhávají. Blanco se taky smršťují, ale do pauzy mohou dvakrát nebo třikrát klepnout a je jejich. A když je moře hodně rozbouřený a voda divoká, tak se dá trochu lovit se síťkou. Třeba pechereje neboli gavúnovce argentinského. (Česká televize)

Narciska

Film stojí na pohledech na útesy, které bičují vlny oceánu a které se zvedají do obrovské výše snad v pravém úhlu. Tím dalším, co dělá tenhle film, je vyprávění jednoho lovce mušlí, je to vyprávění poutavé, nevtíravé, dotýká se mnoha aspektů. K práci patří klid a soustředěnost, to a působení pozoruhodného ekosystému, nebezpečného, krásného a izolovaného se autorovi podařilo předat. Dýchl na mě onen vnitřní klid a síla lidského údělu. ()

Marze

Takové komentovaná prohlídka rizikového zaměstnání lovce mořských plodů. V závěru je seniorky čerstvé prodávají na tržisti, nebo z nich uvařují dva druhy tradičních jídel a prodají s přidanou hodnotou. ()

ostravak30

Nevím, kde vzal Valentin Proult pro svůj debutový dokument námět, ale na filmu si dělal téměř všechno sám. My sledujeme vyprávění jednoho z mužů, jehož zaměstnání je sběr mlžů. Práce to není jednoduchá, ale těžká a navíc i životu nebezpečná. Vybírat si ale asi moc nemohou. Nabídka pracovních míst v téhle oblasti, na rozdíl od mlžů, není bohatá. Spíš si říkám, co tím přesně chtěl básník říct. Samotné vyprávění může působit monotónně a pokud se dokument vysílá v noci, tak doslova povzbuzuje ke spánku. Chtělo by to ho něčím chvílemi ozvláštnit. ()