Osmadvacetiletý Adam (Robert Gonera) a jeho kamarád Stefan (Jacek Borcuch) se chtějí osamostatnit. Plánují založení firmy, která se bude zabývat dovozem skútrů z Itálie, ale banka jim odmítne udělit potřebnou půjčku. V té době Stefan náhodně narazí na svého bývalého souseda, podnikatele Gerarda (Andzrej Chyra), který se nabídne, že jim peníze sežene. Ve zlý sen se Adamův a Stefanův život promění, když zjistí, že Gerard je podvodník a po naivních podnikatelích začne vymáhat neexistující dluhy. Ústřední dvojice ihned zjistí do čeho se namočila a situace se brzy vymkne jejich kontrole. Film je natočen podle skutečných událostí. (Tygrys)

NinonL

Film, který je snad podle skutečné události. Tak i vypadá a jeho hrdinové taky. Všechno, co se odehrává ve filmu, se skutečně mohlo stát. Psychopat se vetře do přízně dvou přátel, kteří chtějí podnikat. Nabídne jim svou pomoc, jenže vzápětí je vydírá a vyhrožuje jim. Najme si i komplice. Kdo chce vidět drsnou školu 90. let, ať si pustí tento film. ()

Enšpígl

Stejně jako loni i letos mně pořadatelé festivalu 3Kino poslali KO k zemi hned prvním filmem. I když k polským filmům před rokem 2005 nemám takovou slepou důvěru, jako ke všemu co vzniklo "pod" Agnieszkou Odorowicz (od roku 2005 boss Polski Instytut Sztuki Filmowej ) , tak Dluh nese všechny známky polský superfilmařiny. Realičnost, syrovost, scénaristická nekomprominost, schopnost kamaremana dostat do obrazu polskou autencitu života a dokonalé herecké výkony. Vrcholem filmy pro mě nebylo finále u vody, ale až skutečný závěr, to je teprve beznaděj a bezmoc a povzdech nad tím jak umí být osud hodně drsnej kat. Není co řešit, tohle je pětka i deprese jak vyšitá. ()

Madsbender

Film na nerozoznanie od tých kvalitnejších predstaviteľov amerického žánru thrillerov o obyčajných ľuďoch, ktorí sa zapletú s inými, netušene nebezpečnými ľuďmi - až na to, že má špinavú civilnú európsku atmosféru. Realistická, uveriteľná snímka, ktorá dokonale využíva uvoľnenej poľskej cenzúry 90. rokov po politických zmenách a zobrazuje krutý nárast kriminality a moci podsvetia, pričom sa neznižuje k samoúčelnej exploatácii brutality, vulgárneho slovníka a atrakcií. Miesto toho sa sústredí na vyobrazenie premeny trojice protagonistov pod tlakom v niečo, čím sa nechceli stať aby dokázali niečo, čo nechceli vykonať. Krauze si odpúšťa aj prehnané emočné vydieranie (i keď, ako sa zdá, prítomnosťou ženských postáv je na rane) a ja takmer nemám čo vytknúť. Spolu s Kieslowského Krótki film o zabijaniu je jedným z diel, ktoré ovplyvnili poľskú spoločnosť, pretože práve na základe filmu boli skutoční muži, na ktorých prípade Krauze stavia, oslobodení. Ako sa zdá, v Poľsku dokáže film vyriešiť veľa vecí. 85% POZNÁMKA: Zhliadnuté v rámci semináru o poľskom filme. A keďže sa už končí, môžem spokojne dodať - na záver jeden z najlepších. ()

Exkvizitor

Dluh nejen svým zpracováním, ale též částečně námětem, některými postavami a dějovým prostředím připomíná Svobodovy Sametové vrahy: Výrazně chladné "odlidštěné" barvy, těkavá a pohyblivá ruční kamera, svižná inscenace herců v záběrech. Ve filmovém porevolučním Polsku bují podnikatelský duch i kriminalita, hranice mezi nimiž je velmi rozmazaná. Hlavní hrdinové - byť stojící zdánlivě na té správné straně zákona - jsou tak brzy konfrontováni hned s několika "Dostojevského" dilematy, jejichž řešení bude nevyhnutelně nepříjemné. ()

K.B.L.

Šedý a ponurý film. Ze začátku vcelku nuda, druhá polovina velmi dobrá. Deprese a zoufalost mě zcela pohltily. Co mi přijde škoda, že je ten film z tak pro mě nepřitažlivého prostředí (vím, je to zřejmě záměr, ale trochá přitažlivosti by neuškodilo). ()

vyfuk

Přečteno z reportáží. Pochopil jsem z nich asi přibližnou situaci a vývoj. V celku jsem i doufal, že film mi to přiblíží více. Ve výsledku se ani tak moc nestalo. Ale chápu, že ve výsledku sehnat vůbec tento film i jenom s anglickými titulky byl vlastně docela i zázrak přes totální absenci českého povědomí o tomto filmu. To celé vypráví jednoduchý a přesto divně spletitý příběh prostých Poláků, kteří se snaží žít jednoduchý porevoluční život kapitalismu a spadnou zcela nechtěně do hromady sraček. A nakonec za to budou moct oni samotní. Hodně smutné v podstatě. Co se týče filmového zpracování, jde v celku o stejně devadesátkový a staronový styl pojetí jaké známé z těchto filmů. Dost mi to v jistém úhlu pohledu připomínalo Sametové vrahy. Točí se to dost kolem až amatérského pracování, které vypadá na jednu stranu až originálně spolu s experimentem, že to nebolí. Naopak, dokáže kupodivu umocnit atmosféru. S v celku dramatickým a uměleckým hudebním podkresem. Pro mnohé Poláky vlastně jeden z kino klenotů za několik desítek let. Pro mě určité kulturní a vědomostní obohacení. Tím to bohužel nějak končí. Nedalo by se říci, že jsem film do posledního okamžiku prožíval a tajil se mi dech. To přenechám porevolučnímu Polsku. Ti to dokáží ocenit mnohem více. ()

Daddko

Slušný krimi thriller o ´90 rokov kedy v krajinách V4 si človek nemohol byť istý čo sa mu môže prihodiť. Pamätáme ešte na Pápayovcov, Žaľuďa, Černákov a iných. Polícia, prokuratúra a súdy bezmocné, ako sa ukazuje niektorí dokonca na výplatných listinách zločinu. Je to silný film s nespravodlivým koncom. 2x 25 rokov + 1x6 rokov za bránenie vlastných práv po takom vydieraní a doslovne ich postupnej likvidácii. Želal som si happy end že na nich neprídu. Žiaľ tlak na psychiku vrah nevydržal. Jediné pozitívum je, že v roku 2010 boli dvaja s 25 ročnou paletou amnestovaní. ()

Elgin

Velmi slusny snimok, ktory dokumentuje udalosti jednej dvojice podnikatelov v Polsku. Zdarilo natocena drama vydieranych ludi, ktori siahli po poslednej moznej obrane a to utoku na svojich tryznitelov. Po tarchou svojich naslednych vycitiek sa jeden z dvojice priznal k trestnemu cinu a oboch sud poslal do vazenia. Je to zaujimavy namet a tiez by sme sa mali sami seba opytat ako by sme to riesili my??? Nesli by sme to istou cestou??? Ako nalozit z terorizujucimi ludmi ked domahatelnost prava nefunguje a ma kratke nohy??? Na to nech si odpovie kazdy sam. 90% za vypovednu hodnotu. ()

flu

K tomuhle filmu jsem se dostal díky "Náměstí spasitele" a musím říct, že Krauze mně opět poslal do kolen. Mrazivá studie toho, jak se zachová slušný člověk ve chvíli, kdy je konfrontován s bezskrupulózními metodami profesionálního vyděrače... a toho, jaké následky to bude mít pro všechny zúčastněné. ()

majky19

Výborný polský kriminální thriller ze druhé poloviny devadesátých let. Poukazuje na problémy spojené s postkomunistickým obdobím, kdy se společnosti otevřely nové netušené možnosti, které v drtivé většině případů šly daleko za hranice zákonů. Demokracii a svobodu si každý vykládal po svém a není tedy vůbec divu, že tato doba přála celá řadě "podnikatelů", kteří ze dne na den zázračně zbohatli a profitovali na úkor druhých. I o tom je snímek "Dluh", ve kterém tito byznysmeni hrají ústřední roli. Zaujme především skvělý výkon Andrzeje Chyry v roli gangstera Gerarda. Snímek byl oceněn pěti cenami polské filmové akademie a úspěch slavil i na zahraničních festivalech. Film vznikl na základě skutečných událostí a v Čechách rovněž byl natočen snímek s obdobnou tématikou a sice"Sametoví vrazi" režiséra Jiřího Svobody z roku 2005. ()

Easykill

Teď alespoň vím odkud vítr foukal. American dream je nejspíš remakem (nebo se jím při nejmenším dost inspiroval) právě polského dluhu (dług). Když už mám srovnání a dřív viděl americkou verzi, tak musím říct, že rozdíly jsou v některých věcech extrémní. Americký je takový dost přímočarý a zjednodušený, když to tak shrnu. Tím neříkám, že nebyl dobrý, naopak! Ale na polský originál, který je navíc natočen podle skutečných událostí, to nemá ani náhodou. Dobře natočený I zahraný a pár silnějších momentů taky stojí za to. Navíc to působí víc reálně a je to celé dost syrové. Život je někdy boj a spravedlnosti se nedočkáme, takže je třeba to někdy vzít do svých rukou! ()

moorks

Tento syrový a sugestivní snímek nám přibližuje neduhy dnešní společnosti až do úplného konce- vydírání, násilí, vražda. Snímek je hodně k zamyšlení o způsobu dnešního života, doby a lidských snů, které se můžou změnit v trosky a popel. Vynikající herecké výkony zde předvedli hlavně Robert Gonera(Oficerowie) a Andrzej Chyra(Katyn).Film působí celkově celistvě až dokumentárně v studených,chladných odstínech. Je to výrazné vyjádření dnešní doby i postkomunistické kinematografie. ()