Frida Kahlo

• Veľká Británia Becoming Frida Kahlo
Veľká Británia, 2023, 3x58 min

Réžia:

Louise Lockwood

Frida Kahlo (a.z.), André Breton (a.z.)

Frida Kahlo si vydobyla v dějinách umění místo tak jedinečné jako je výjimečný její životní příběh, poznamenaný láskou, strastí, bolestí, ale i schopností vnímat úžasnou barevnost světa a žít i tvořit naplno, odhodlaně a bez zábran. Jaké bylo dětství budoucí umělkyně? Kdy začala kreslit? Jak se na sebe dívala v době prvního milostného zklamání? ... Druhá část britského životopisného cyklu vypráví, i prostřednictvím soukromé korespondence Fridy Kahlo s matkou, o cestě do Spojených států a zvratech, které nastaly v milostných vztazích, životě a tvorbě mladé mexické malířky... V druhé polovině života Frida Kahlo touží být svobodná, dělat si co chce, cestovat a prosadit se jako umělkyně. Pózuje k dnes ikonickým fotografiím Nicolase Murraye, má poměr s Trockým, přátelí se s André Bretonem a vztah hlubší než přátelství ji zřejmě pojí s jeho ženou Jacqueline. Jak odvážná byla na vrcholu tvůrčích sil i před smrtí? Jak na ni vzpomínají žáci? Jak vzdorovala strachu, depresi, pocitu osamění a bolesti? V čem tkví síla jejího odkazu? (Česká televize)

Danikaa

Konečne dokument, ktorý si Frida zaslúžila. Pekne ucelene a chronologicky podané všetko, čo som doteraz vedela aj nevedela o jej umeleckom živote, živote s Diegom Riverom, aj politických aktivitách. Pekne od narodenia až do jej príliš skorého konca. V dokumente je použitá kopa historického materiálu či už vo forme fotiek, alebo videí. Každá časť je vyslovene nabitá informáciami a ukážkami jej zaujímavých prác. ()

Anianna

Po prvním díle trilogie ještě nechci hvězdičkovat. O Fridě je v dokumentu hodně zajímavých informací, zvláště z jejího mládí. Nepamatuji si, jestli jsem kdy o ní viděla takhle podrobný medailon s tolika výborně poskládanými dobovými materiály. Druhý díl mě přiměl hodnotit. Dojímavý, bohatý na souvislosti, svědectví... Frida je zde ukázána jako žena, která bojuje se svými bolestmi, a nelze než ji chápat a soucítit s ní. Z dokumentu vnímáte, jak křehká byla, jak moc toužila po lásce svých blízkých a jak moc se trápila, cítila-li se zrazena. Její tvorba to ostatně názorně ukazuje. "Frida byla žena, která dokázala namalovat věc dříve nesdělitelnou," cituji z dokumentu. Kontext vztahový i společenskopolitický ukazuje názorové nastavení ženy, její postavení, roli Diega v jejím životě a také jeho jako muže a významného umělce. Třídílný dokument, jak ho vnímám já po 2. díle, je lyrickoepickým záznamem životního putování a prožívání jedné ženy. Formát je jasně komponovaný, ucelený, nemohu nic vytknout.  Hudební podbarvení vynikne pouze tam, kde má, zejména v tragických pasážích. Oceňuji i to, že každý ve filmu promlouvající má v české verzi svého dabéra/dabérku. A to české namluvení se moc povedlo (Syslová, Krbová, Batulková, Svobodová, Šťastný aj.) ()

andrii

S kreditem štětce, který se jen rozplývá na paletě. Vtahující, lákavý gróf, grif, pohlazený tepajícími prameny. Nirvány, zpěvy paní Flóry s ornamentálním plédem, "havajskou" čelenkou múzy. Květnaté fontány, čarodějné kaskády. Potáhla, kladla na plátna. Červánkové oharky. Botanicko - faunský cop. Pomerančovo-fíkové aroma mekky. Impresionistický kaleidoskop férií  krajinek "zdaleka." Stylová Kolombína. Svá "Coco Chanel" v barvách. ()