Nejhvězdnější noc popu

• USA The Greatest Night in Pop
Dokumentárny / Hudobný
USA, 2024, 96 min

Nahlédněte do zákulisí historické události z roku 1985, kdy se jednoho lednového večera sešly největší hudební hvězdy světa, aby nahrály skladbu „We Are the World“. (Netflix)

djfun

Kdo má duši, napojí se, bez dechu zhltne a uroní i slzu.... 96 minut v nejvybranější společnosti, jakou si snad ani netroufáte vyfantazírovat, uběhne jak 96 vteřin! Je to jako včera, když jsem We Are slyšel jako čerstvou novinku poprvé - a stejně jako tehdy i dnes mi běhá mráz po zádech. Vinyl téhle hymny chovám jako v bavlnce, protože tahle parta (ani žádná podobná) se už bohužel nikdy nesejde... Aneb slovy Diany Ross, která zůstala ve studiu jako poslední:" já nechci aby to skončilo"! ()

BOURQUE

Check your ego at the door.“ Lepšie motto by Quincy Jones ani nemohol vymyslieť. Niektorým sa to nepodarilo (napr. Prince). Dokument, ktorý sa dal dohromady priemerným spôsobom, no obrazy, obdobie a postavy, ktoré obsahuje, ho dokážu vytiahnuť na vyššiu úroveň. Nadpriemerné nostalgické obrazy – je to menší zázrak, že dokázali toľko odlišných osobností avšak skvelých interpretov dať dohromady pre pesničku We re the World. __ Na Boba Dylana bolo vidieť, že zo začiatku len veľmi ťažko dokázal nájsť svoje miesto. Ale prišiel Mr. Wonder a už bolo lepšie. Vokály „Šéfa“ a Steva Perryho sú aj dneska výnimočné. P.S.: Ani dneska nie je jednoduché dať dohromady viac a hlavne charakterovo rôznych interpretov pre nejakú pesničku, prípadne pre nejaký album. Človek, ktorému sa to viackrát podarilo, je Arjen Anthony Lucassen (známy ako Ayreon). (Toto porovnanie prosím berte s rezervou.) Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Aljak

We Are the World je už proste klasika a tento song pozná snáď každý. Už je to takmer 40 rokov, ale odkaz tejto skladby je nadčasový a pasuje aj na súčasnú dobu. Popravde, o pozadí vzniku a nahrávaní tohto hitu som doteraz veľa nevedel - videl a počul som až výsledný produkt - takže s o to väčším záujmom som sledoval tento dokument. V jednom nahrávacom štúdiu sa stretla takmer celá špička vtedajšej americkej pop music, a tak rozhodne bolo na čo pozerať a sledovať rôznych interpretov ako sa v tejto spleti hviezd správali. Niektorí tam boli ako ryba vo vode (napr. taký Stevie Wonder), no iní výrazne trpeli (od teraz si pri počúvaní tohto songu asi vždy spomeniem na tvár Boba Dylana). Takéto songy s posolstvom sú skvelé, obzvlášť keď sa zíde takáto kvalitná spolupráca. 4* ()

Marcos22

Strhující hudební dokument, pojednávající o vzniku charitativní americké písně We Are the World, zacílené na podporu boje proti hladomoru v Africe. Unikátní projekt, ve kterém se 28. ledna 1985 sešla padesátka nejzářivějších amerických umělců při příležitosti 12. ročníku American Music Awards, a přes noc stvořila dle britského vzoru Do They Know It´s Christmas mladšího, melodičtějšího a celosvětově uznávanějšího bratříčka. Nejhvězdnější nocí popu diváka provází americký zpěvák Lionel Richie a činí tak s ohromnou úctou jednak k samotné myšlence, stvořené Bobem Geldofem a iniciované Harry Belafontem, tak k umělcům, kteří se do projektu zapojili, mezi nimiž nechyběl ani Dan Aykroyd čerstvě dotočivší Krotitele duchů. Režiséru Bao Nguyenovi se daří prostřednictvím chronologického vyprávění přenést na diváka tu ohromnou dávku energie, kterou do vzniku písně jednotliví zpěváci vložili, a zároveň ukázat, jak moc pro ně bylo téma podpory hladovějícím aktuální a důležité. Nejhvězdnější noc popu je nádherným lidským hudebním dokumentem, které nastavuje zrcadlo společnosti a zachycuje nezapomenutelnou a velmi milou emotivní scénu mezi Bobem Dylanem a Stevie Wonderem. Pecka roku! Pět hvězd. 👌 (29.01.2024) ()

FilmFan24

“Nechte své ego přede dveřmi”. Úžasný hudební dokument, který je pro mě po shlédnutí filmem roku. Zažil jsem v přímém přenosu famózní Live Aid koncert, který potom následoval a mám k písni “ We are the World” velice vřelý vztah.  LP desky si ve své sbírce velmi cením. Tolik tehdejších hudebních hvězd, kteří své ego nechali přede dveřmi studia A&M aby celou jednu noc nahráli skladbu, která pomohla alespoň trochu hladovějící Africe. Klobouk dolů před všemi kdo se na písni podíleli. Vidět to nadšení všech zúčastněných, kteří onu noc tam ve studiu byli, se hned tak nikde nevidí.  A hlavně můj idol Bruce Springsteen… den předtím skončil svoje turné a vyčerpaný přesto tam byl! ()

• Netflix vydal dokument 29. januára 2024 - presne na 5. výročie úmrtia jedného z účastníkov piesne "We Are the World" (1985) - Jamesa Ingrama. James zomrel na rakovinu mozgu 29. januára 2019. (Arsenal83)
  • V dokumentu je podrobně popsáno několik příběhů z první ruky, proč se Prince na písni nepodílel. Dokument však neuvádí, že Prince ve skutečnosti věnoval na album „We Are the World“ (vydané 23. dubna 1985) píseň „4 The Tears in Your Eyes“ a natočil k ní doprovodný videoklip s živým vystoupením, který měl premiéru na koncertě „Live-Aid“ vysílaném 13. července 1985. Kromě toho Prince podrobně popsal svou „stranu příběhu“ písní „Hello“, která byla B stranou singlu „Pop Life“ v USA (vydaného v červenci 1985) a B stranou singlu „Raspberry Beret“ ve Velké Británii. (Johnny.ARN)