Česko na drogách

• angličtina Czechs on Drugs (festivalový názov)
Česko, 2024, 1 h 30 min (Minutáž: 15 min)

Drogy jsou společenským problémem. Drogy stojí společnost hodně peněz. Drogy zatěžují zdravotní, sociální, rodinné systémy i soudní moc. Drogy jsou ale zároveň s lidskou civilizací od nepaměti. Omamují se dokonce zvířata. A stejně jako jsou ve zvířecím světě jedinci, kteří nedokážou svoji náklonnost k návykovým látkám ovládnout, jsou takoví i mezi lidmi. V lidské společnosti je ale závislost součástí širšího kontextu, do kterého vedle psychiky jednotlivců patří i sociální zázemí, kulturně historický rámec, politika i ekonomika státu. Proto je pohled na společnost perspektivou drog tolik komplexní zprávou... Dokumentární cyklus Česko na drogách režiséra Iva Bystřičana prostřednictvím výpovědí předních českých adiktologů a dalších odborníků vypráví o tom, jak (nejen) česká společnost a jednotlivci zachází se svým fyzickým i duševním zdravím, protože právě omamné látky souvisí velmi zřetelně s obojím. Cyklus nasvítí zákoutí drogových závislostí. S využitím posledních vědeckých poznatků a autentických zkušeností provede publikum světem drog a ukáže jejich vliv nejen na tělesné, ale i celospolečenské úrovni.  Každá droga má totiž svůj účinek na lidské tělo, ale i na společnost jako takovou. Některé drogy jsou dokonce spojeny s jistými subkulturami, některé s kriminálním podsvětím, některé s vyloučenými lokalitami. (Česká televize)

ostravak30

I při stopáži jednotlivých dílů byl pořad velmi obsáhlý a je těžké se vyjádřit ke všemu. Obecně se dá říct, že drogy jsou problém a z úst odborníků zaznívá, že stát s ním neumí bojovat správně. Což mě dost udivuje, protože zasvěcených a zkušených tu máme dost, tak jak to, že se ministerstva, vláda a úřednictvo neptá, nediskutuje, neporadí a nespolupracuje? Tady mi trochu chybí oslovit do pořadu i právě nějaké lidi z politiky a ptát se jich proč a jak. Ačkoli rozumím, že nejde o diskuzní publicistiku, ale vyjádřit by se mohli. Každopádně souhlasím s tím, že prevence je něco, je v tomto státě obrovsky zanedbané. Hodně lidí si myslí, že zahulit si trávu nebo dát si na diskošce extázi prostě nic není a patří to k zábavě stejně jako chlast a cigára. Dalším plusem je připomenutí různorodých statistik, které mnohdy překvapí. Stejně jako některá historická fakta a zajímavosti. Na druhé straně mi někteří odborníci sami připadali jako zhulení a chvílemi snad drogy i závislé obhajovali jako chudáky, kteří za svou závislost vlastně nemohou. Každý má volbu a pokud je svéprávný a dospělý, pak si zvolil svou cestu sám. Volba Cyrila Dobrého nebyla špatná, ale chvílemi šumloval, sám pak hrál v sérii Zrádci, která se právě drogám věnuje. ()

Sfinkter

Cyril jako průvodce byl trefou do černého. Informace a nové poznatky nejsou vždy šířeji vysvětlené, protože to neumožňuje krátký formát, ale aktuální pohled na drogovou scénu překvapí. ()

William_

Další povedený počin ČT! Akorát mi připadá trochu nešťastné to rozdělení na 6 krátkých dílů. Kdyby to mělo 3 pořádné a plnohodnotné díly, dávalo by to větší smysl. Cyril Dobrý je za mě skvělá volba a už v seriálu Zrádci byl skvělý a to samé platí i zde, má příjemný hlas a hodí se sem. Osvěty o drogách není nikdy dost, a když se k tomu přidá i působivý vizuál pořadu a sympatický Cyril Dobrý, který má potenciál zaujmout všechny věkové kategorie, jedná se za mě o fajn jednohubky o této problematice, i když bych raději uvítal ucelenější koncept. Byl bych vděčný kdyby se i nadále dávalo více prostředků na osvětu, což se i díky tomuto počinu děje, a já jsem za to rád. ()

Vajonek

Líbilo se mi, že jsme se skrze tento pořad mohli podívat na drogy a zamyslet nad nimi z různých úhlů pohledu, vyslechnout si názory zainteresovaných odborníků (podané pro laika z mého pohledu srozumitelně). Fajn mi přišlo, že se upozorňovalo i na velký, do značné míry opomíjený, problém jménem alkohol. Nápad s průvodcem Cyrilem Dobrým jako zástupcem mladší generace i např. různé grafy a statistiky zakomponované do obrazu byly za mě dobrým ozvláštněním (ač to bylo místy podáváno trošku překotně a Cyril občas lehce drmolil). Seriál, tipuji, asi nepřinese nějaké extra objevné věci pro lidi, kteří se o problematiku drog již zajímají, jako osvěta (nejen) pro mladé nebo určitá rekapitulace a nabídka různých úhlů pohledu na věc a možná i některých nečekaných důležitých souvislostí může ale podle mě zafungovat dobře. 75 %. ()