Dvojice zběhů prchá nepojmenovanou zemí v Jižní Americe a snaží se překročit státní hranici, při tom je ale neustále pronásledována helikoptérou a armádou vojáků. Ti dva, MacConnachie a Ansell, mají ruce spoutané za zády, nemůžou se zastavit, nemůžou si odpočinout. Doufají, že ten děsivý sen, který prožívají, brzy skončí. Jsou to zločinci, nebo jen dezertéři? Proč musí dlouhé kilometry utíkat pustou krajinou bez jistoty, že se dožijí zítřka? (HareS)

YURAyura

4/10 Cekal jsem trochu vic. Robert je sympaticky maniak a s jednim zasobnikem vystaci na nekolik desitek nepratel - toto je jiste velkym vzorem pro Arnieho Komando - jak kvuli prostredi, tak kvuli zminenemu. Film bez prologu a epilogu, co usetrili na honorarich za herce, to vrazili do do jedne vyrazene vietnamske helikoptery a vypravy zrejme v jizni americe. Dockame se i zvlastnich tlachu o penezich a zkazene mladezi. Podivny film, ale za to dlouhy. Trochu mi pripominal Capricorn 1. ()

panjosef

Moji dva oblíbení herci na útěku neurčenou zemí (pravděpodobně jižní Amerika), ovládanou diktátorským režimem a s všudypřítomným vrtulníkem v patách. Postavy procházejí plantážemi, opuštěnou noční vesnicí s několika místními jež skrývají své existence v malé sklepní hospodě, přes pole, hory atd.. Herecky zde exceluje zejména Robert Shaw s jeho jako obvykle cynickými grimasami (např. když jí chleba který ukradl od zesnulého vesničana a jeho manželka začla křičet, to se musí vidět). ()

classic

Malco je ešte takým zelenáčom a Bob má najlepšie filmy v hľadáčiku, pričom obaja si spoločne zahrali dezertérov, čo sú sprvoti spútaní lanami, každý zvlášť, ruky za chrbát, neustále im je v pätách helikoptéra, ktorej dvoj-členná posádka sa s nimi zahráva, ako mačka s myšou, a len málokedy, čo si dáva odstup, kvôli nepriazni počasia sa schová. Okrem hrozby z vrchu, prichádza nebezpečie zdola, kde sa na nich taktiež rútia húfy vojakov, ktorí im doslova dýchajú na krk, a koľkokrát sa stretli zoči-voči so smrtonosnými, ostrými nábojmi, ktoré len tak svišťali okolo uší... / MacConnachie a Ansell sú v nepriazni osudu na úteku pred množstvom nástrah, ale i bojujú sami so sebou, a pod drobnohľadom skúseného majstra za kamerou, Joja Loseyho + za asistencie troch špičkových kameramanov, nakrúca extrémne znepokojivý snímok s dôraznou a veľmi tiesnivou hudbou Riša Bennetta, ako vystrihnutou z pôvodnej Planéty Opíc. Zábery, ktoré som vo väčšine uprene vydával sú atmosferický mimoriadne depresívne, že dusná atmosféra je na pravom mieste, čo ma teraz automaticky napadá. Pozrite si to, čo prežíva „štvaná zver” kdesi v Južnej Amerike... Oplatí sa to, verte mi. ()

Radko

Odnikiaľ nikam v mystickej atmosfére hustých lesov, skalnatých údolí, pustatín s divo rastúcimi kríkmi, obrábaných polí a malých skalnatých dedín. Na úteku vo dvojici. Zviazanej sprvoti putami zauzlených povrazov a neskôr nevyhnutnosti. V objatí prírody a predsa pod drobnohľadom vrtuľníka, ktorý sa sadisticky sa poihráva s upotenými bežencami. Odnikiaľ nikam a predsa niekam. Z anonymnej, bližšie nešpecifikovanej totality, plnej vojakov, za hranice do iného štátu. Skrývajúceho sa vysoko na horizonte strmých štítov hôr. Charaktery oboch utečencov sa menia v závislosti od momentálneho stavu, počasia či situácie. Od chladnokrvného vraha k obetavému záchrancovi druha. Od odsudzovača zabíjania nevinného k chladnokrvnému podrezávačovi hrdiel. Ale: stojí celá tá námaha za to? Nečaká ich na druhej strane zase len to isté militaristické peklo v bledozelenom? Našťastie film nedáva veľa jasných odpovedí, dáva len vodítka a stopy. Z nich si každý divák môže odvodiť vlastný zmysel i východisko. Čo však dáva je neuveriteľne podmanivá atmosféra a vierohodné charaktery a spôsoby správania sa dvoch ľudí v krajine, s pomerne nečakanými, no pritom skvostnými replikami v rozhovoroch jediných dvoch relevantných hrdinov príbehu, ktorých vzájomný pomer i ich vlastné duševné prejavy neustále kolíšu. ()

MrCreosote

Utíkej! Dva chlápci s rukama svázanýma za zády prchají prosluněnou krajinou. Nevíme proč, nevíme kam. Starší se pasuje do role vůdce, mladší ho ochotně následuje. Helikoptéra, jakýsi symbol věčně trvajícího nebezpečí, jim pořád krouží nad hlavami. Hlavní je dostat se pryč. Jakkoli. Robert Shaw (Podraz, Čelisti) si tady střihl další pamětihodnou roli a Malcolm McDowell mu dělá solidního sidekicka. Během cesty dochází k vzájemným hádkám a neshodám, dohromady ale tihle dva tvoří sehraný tým. Kromě nich už ve filmu nikdo jiný není, minimalistické pojetí ale Postavám v krajině vyloženě sedne. Atmosféra se nedá popsat, je skoro až magická. Vždycky se rád nechám překvapit snímkem, od kterého jsem nic nečekal. ()

• Film se natáčel ve španělském pohoří Sierra Nevada, přestože se příběh snímku odehrává v Jižní Americe. (Yardak)