Charlie pekařem

• USA Dough and Dynamite (viac)

Rozjimatel

[1,5*]     "Have it put in the oven and baked some more."     Pri prechádzaní tvorby môjho obľúbenca Charlieho Chaplina sa, žiaľ, musím prelúskávať aj cez takéto vyslovene slabé kúsky z jeho Keystone obdobia, ktoré sa vo všeobecnosti vyznačuje dosť chabou kvalitou. Krátka groteska, ktorá nemá konca kraja, bez nápadu, úplne nevtipná (nezasmial som sa ani raz) a neskutočne tupá. Charlie ako čašník, ktorý sa stane pekárom kvôli štrajku skutočných pekárov, tu vystupuje ako strašne protivná a zlomyseľná postava, presne tak ako ho nemám rád. Ten akože "humor" je poväčšine vyslovené trápny, založený hlavne na úderoch do hlavy (často len tak z roztopaše), kopancoch do zadku a hádzaním predmetov, ktoré sú práve po ruke. Videná verzia z roku 2010 s dosť otravnou a vyslovene sa nehodiacou hudbou Erica Beheima, ktorá môj dojem ešte zhoršovala. ()

xxmartinxx

Fascinuje mě, s jakou lehkostí mohli protagonisté před sto lety kopat kolemjdoucí do obličeje - to by dnes neprošlo. Chaplinovský humor každopádně stojí na škodolibosti, sobeckosti. Kdybych nevěděl, jak Chaplin smýšlel (podle jeho celovečerní pozdější tvorby), zřejmě bych ho za tyto grotesky neměl moc rád. Předpokládám ale, že svým tulákem vlastně svým způsobem tak trochu zesměšňuje i cílové diváky, což oceňuju. Jinak ale tato konkrétní groteska nenabízí víc než průměr. A že trvá dvojnásob oproti zbytku Keystoneu, rozhodně není výhoda. ()

PetrPan

Zlomyslný budižkničemu a floutek, takový je tu mladičký Chaplin. I ve své vlastní režii má jeho postava mrzké vlastnosti, ale sympatie tu nelze chovat vlastně k nikomu a tak si jen užíváte (nebo ne) gagy klasického ranného slapsticku. Kopání, pády, šlapání po lidech, facky či těstová válka vrcholí ve finální tentokrát doslovné destrukci.  Průměrná zapomenutelná groteska, kde jsou tři hvězdy možná i trochu moc, ()

tomtomtoma

Těsto a Dynamit je fyzicky náročnou strkanicí, klaunská surovost zde dosahuje jednoho z vrcholů. Charlie v postavě číšníka vyzařuje na všechny strany totální nechuť k práci a fyzické násilí je aktem hrdinova vzdoru. Vedle sadistického Charlieho se o slovo hlásí jeho týraný kolega číšník (Chester Conklin), vychytralý majitel restaurace (Fritz Schade), jeho zdatná manželka (Norma Nichols), transvestita kuchařka (Jess Dandy), či velmi nespokojený hlavní pekař (Glen Cavender). Těsto a Dynamit aneb Charlie pekařem je výbuchem destrukce cirkusácké zběsilosti, inu první rok Chaplinova tvoření. ()

LegoMan69

Asi jsem čekal víc než jsem měl. Myslel jsem, že jakmile usedne Chaplin na režijní křeslo, tak se ty grotesky najednou o mnoho zlepší. Nicméně humor tam byl, příběh byl velmi jednoduchý (asi až moc, ale je to krátký film, takže si nemůžu moc stěžovat) a scény s házením těsta do obličeje neměly chybu (až když jich bylo hodně) a sobectví, kde si Chaplin utírá špinavé boty do ostatních lidí. Ono je to hodně natahovaný, spousta gagů se stále opakuje a postupně to někdy ztrácí humor. Ono i přesto všechno, Chaplin je sympatický komik a stojí za to si tohle pustit. ()

• Film se natáčel devět dní a stál 1800 dolarů. (everlong)