Světem na kole

Atakamou, nejsušším místem světa (E05)

(epizóda)
Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Jana Škopková

Roman Kalabus (sprievodca), Tomáš Toth (sprievodca)

Roman s Tomášem se tentokrát vypravili do Chille, kde navštívili městečko San Pedro de Atacama. Toto místo, které bylo kdysi součástí Bolívie, si zvolili jako svou základnu. Nachází se ve výšce 2,5 km nad mořem, kde kdysi Atakamové vystavěli hliněné město. Pozůstatky této civilizace jsou viditelné v rozlehlé pevnosti Pukara de Quitor. Po pronájmu auta se bikeři vydali k nejbližším kopcům. Po několika problémech s koly, které letecky přepravovali přes půl světa, se jim podařilo vyšlápnout na vrchol. Odměnou jim byl 7 km dlouhý sjezd nádhernou krajinou. Cestou objevili staré cesty v solném podloží, po kterých jezdily vozy tažené koňmi a osly. Na konci sjezdu dorazili ke kapli San Isidro. (Česká televize)

Marze

Až biblicky působící pouštní oblasti. Nejvíc se mi líbil trekový sjezd na kole a zelený Magalhaesův les, který ukazuje, že jsou na planetě ještě nevyrabovaná místa. Plameňáci mi připomněli přezdívku jednoho člověka vzniklou od toho, že při koupání v rybníku vždy pouze stojí ve vodě po lýtka. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13840668435-svetem-na-kole/221562260440005/ ()