Světem na kole

Chile, země mnoha tváří (E06)

(epizóda)
Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Jana Škopková

Roman Kalabus (sprievodca), Tomáš Toth (sprievodca)

Co všechno se dá sjet na kole? Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš dále cestují po Chile. V dalším dílu nového cestopisného cyklu je čeká jízda studeným větrem od moře, na sopečném podkladu a navštíví výběžek Punta de Choros, kde žije 80 procent celosvětové populace Humboltových tučňáků... Během své výpravy do Chille se Tomáš a Roman dostali na nejvyšší místo v Atakamské poušti, odkud měli výhled do Bolívie. Obdivovali rostliny na svazích sopek a setkali se s Viscachami, které považovali za činčily. Po návštěvě jedné z observatoří se vydají na 20 km dlouhou cestu po nepříliš náročném terénu. Nerostné bohatství bylo důvodem, proč v tomto nehostinném kraji žije skoro milion lidí. Po návratu do San Pedra je čeká poslední výlet do Duhových hor. Během jízdy na kole v Atacamě objevili staré petroglyfy. Nakonec odjeli k oceánu a nechali za sebou Andy. (Česká televize)

Marze

Obrazově dost nevzhledný díl. Horské pouště  blízkosti Arktidy s přírodopisnou exkurzí v moři jakých jsou stovky dokumentů s lepšími záběry. Alespoň že je teď v únoru pokoukání na slunečné dny. V té místní hospůdce jsem se opravdu vylekal, že zde mají Gothaj. Pro někoho salám nevalné kvality, pro jiného česká hospodská lahůdka. V housce zvaný "český hamburger", obalovaný jako "studentský řízek". Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13840668435-svetem-na-kole/221562260440006/ ()