Světem na kole

Česko, 2024, 3 h 35 min (Minutáž: 26–27 min)

Réžia:

Jana Škopková

Roman Kalabus (sprievodca), Tomáš Toth (sprievodca)

Co všechno se dá sjet na kole? Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš nás vezmou na několik svých expedic po Africe, Jižní Americe, Rusku i Asii. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (7)

Kamčatkou, zemí sopek (2024) (E01)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/13840668435-svetem-na-kole/221562260440001/ ()

Lesothem, zemí s jednou hranicí (2024) (E02)

Jako vášnivý cyklista musím dát hvězdu navíc. Krajina jsou jen šutry v lepším případě porostlá chudou travou. Zajímalo by mě, jestli negříci stromy spálili na přípravu obědů, nebo je to přirozené bezlesí. Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13840668435-svetem-na-kole/221562260440002/ ()

Jihoafrickou republikou, zemí Dračích hor (2024) (E03)

Dil zacina marsovskou kamenitou krajinou a konci dalsi pripominkou zmen klimatu nejvetsimi  povodnemi v historii JAR s mnoha obetmi. Lze ho shlednout v archivu Ceske televize. ()

Eswatini, královstvím jeskynních maleb (2024) (E04)

Cyklisticky cesty technicky celkem narocne. Zeme me byla sympaticka na Afriku neuveritelne malou hustotou obyvatekstva, zrejme kvuli hornate kamenute neurodne krajine. A presto zde na konci 19. stoleti vyrubany vsechny lesy a nahrazeny rychle rostoucimi stromy na plantazich za ucelem zisku. Prehistoricke cenene jeskyni malby vypadaly jako by to namaloval ja. ()

Atakamou, nejsušším místem světa (2024) (E05)

Až biblicky působící pouštní oblasti. Nejvíc se mi líbil trekový sjezd na kole a zelený Magalhaesův les, který ukazuje, že jsou na planetě ještě nevyrabovaná místa. Plameňáci mi připomněli přezdívku jednoho člověka vzniklou od toho, že při koupání v rybníku vždy pouze stojí ve vodě po lýtka. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13840668435-svetem-na-kole/221562260440005/ ()

Chile, země mnoha tváří (2024) (E06)

Obrazově dost nevzhledný díl. Horské pouště  blízkosti Arktidy s přírodopisnou exkurzí v moři jakých jsou stovky dokumentů s lepšími záběry. Alespoň že je teď v únoru pokoukání na slunečné dny. V té místní hospůdce jsem se opravdu vylekal, že zde mají Gothaj. Pro někoho salám nevalné kvality, pro jiného česká hospodská lahůdka. V housce zvaný "český hamburger", obalovaný jako "studentský řízek". Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13840668435-svetem-na-kole/221562260440006/ ()

Madagaskarem, zemí lemurů (2024) (E07)

Nezajímavá země, kde se zde na kolech nedá jezdit. Děsivé záběry na vybydlenou zemi, kde bylo 90% původních pralesů přeměněno na poušť , nebo pole. Jestliže je opravdu polovina obyvatel ostrova pod třináct let věku, měli by si ho negříci až vyrostou dát do prezervativu a pro jistotu dvakrát omotat izolepou. Antropologove vam reknou, ze cil zivota vsech domorodcu je prezit. Neuvedomuji si, ze neco devastuji. Na Madagaskaru se cena vseho odvijela od ceny kravy a pak jich bylo tolik,ze vsechno zdevastovali. U nas preziti spojeno s uplatnenim. Malokdo resi,ze by nemel co do huby,jako na Madagaskaru.Mira destruktivity je nekdy selektivni. Na Zelandu prvni vylovili ptaka moa.Cim ho bylo min,tim byl zadanejsi. Druha moznost pri nizkych populacnich hodnotach se lov nevyplati. ()