Tábor nebo očistec: Noční můra mladistvých

• USA Hell Camp: Teen Nightmare (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 90 min

Réžia:

Liza Williams

Na terapeutickém táboře v drsné poušti, kam jezdili nezvladatelní teenageři z celé Ameriky, panovaly brutální podmínky. Ti, kdo je měli na starost, ale byli ještě horší. (Netflix)

Skeksis

Ja som za fyzické tresty. Keď už nejaký sopliak nevie, ako sa správať, lebo ho to rodičia nenaučili, tak mu jednu, dve, tri fľasnem. Aj také, že mu stena dá druhú. Na druhej strane tí rodičia majú 16 000 dolárov na to, aby ho otĺkal niekto iný. To je nonsens. Vraj tam bola aj Paris Hilton. Možno preto je teraz ešte drbnutejšia. ()

Marigold

Typickej Netflix lazy documentary, kde story a respondenti odvádí skoro všechnu práci, zatímco tvůrci se válí a sbírají prachy. Škoda, že si Liza Williams nedala aspoň trochu záležet na dramaturgii a rytmu, které jsou lehce ubíjející. ()

rublik05

Váhal jsem, jestli si tento dokument pustit, neboť mi dané téma na první pohled nepřišlo nijak zvlášť atraktivní. Nakonec jsem se do toho teda pustil, očekávajíce všelicos. Tábor nebo očistec je po všech stránkách standardní televizní dokument, sází víceméně jen na výpovědi více či méně zainteresovaných osob a na dobové záběry. Zazní zde různé názory z různých úhlů pohledu, takže v tomto ohledu je dokument překvapivě vcelku zajímavý, hodně mu však ubližuje vlažnější tempo a zbytečně dlouhá stopáž. Nakonec to ale zas až taková katastrofa nebyla, jedná se sice o nepříliš výrazný, těžce průměrný dokument, který ve finále vzbudí více otázek než nabídne odpovědí. 4/10. ()

Arsenal83

Hm, tak keď vlastné decko pošlete do tábora, pretože je to nezvládnuteľný fracek, tak akosi by ste mali počítať s tým, že nejde o prázdniny na riviére, ale naozaj očistec alebo až peklo. No a pri sparťanskej drezúre sú niekedy aj obete no. Len tých rodičov, čo som videl, tie poniektoré socky by si zaslúžili tiež tak ťahať vozíkmi s kameňmi divočinou, len tak pre tréning. V každom prípade je dokument údajne tendenčný a vraj tieto tábory takto až nefungujú, len sa proste chybička vloudila. Ja posúdiť pravdu neviem, ale zas by som na mieste tých tínedžerov bol rád. Ono tak pred 60 a viac rokmi by ich rodičia kľudne mohli nechať aj lobotimizovať a ešte by im aj doktor zatlieskal, akú krásne účinnú mentálne uvoľňujúcu prevýchovnú metódu použili. Veď za to bola udelená aj Nobelova cena! ()

Daline

Představte si, že vás někdo ve dvě ráno unese z vlastní postele, z vašeho pokoje, domu vašich rodičů, a je vám asi tak 16. Máte paralyzující strach a netušíte, co se děje. A pak vás dovezou daleko, třeba do pouště nebo džungle, a když překonáte prvotní šok, jste nuceni podvolit se brutálnímu drilu a brutálním podmínkám...zjistíte, že jsou tam i jiní, podobně nešťastní. Jste v tom spolu a všichni stejně zlomení, ale nedá se bránit ani utéct. Ti, kteří vás mají na starost mají instrukce vám nevěřit ani slovo a neprojevit žádnou empatii. Děsivá zpověď o tom, co se dělo, a obávám se, že se stále děje v Americe mladým lidem, se kterými si jejich rodiče už neví rady. To peklo i následky jsou velmi srozumitelně komunikovány a předány, velmi cenné jsou zpovědi přeživších, ale něco mi chybělo. Stopáž byla za mě příliš dlouhá, kdyby to bylo koncentrovanější, bylo by to možná ještě efektnější. I tak je to síla. ()