Křivák se skalpelem

• Veľká Británia Bad Surgeon: Love Under the Knife
Veľká Británia, 2023, 2 h 40 min (Minutáž: 48–58 min)

Doktora Paola Macchiariniho proslavily revoluční transplantace průdušnic s kmenovými buňkami. Jeho objev má ale háček: umírají mu pacienti. (Netflix)

Habanera

Pozoruhodný námět, ale šitý horkou jehlou. Spíše, než věnováno psychopatickým rysům a hlubšímu zkoumání důvodu, proč se dopouštěl tak ohavných činů, je zde v popředí kladen důraz na prožitek lidí, které ho znali. Po vlně úžasu a euforie, přichází procitnutí, zděšení a opovržení. Chyběl mi zde pohled psychiatra a také pohled soudu, ale chápu z části i to, že téma je pořád čerstvé a citlivé a snad se v budoucnu dočkáme odpovědí, které nám v teto skládačce ještě chybí. ()

rublik05

Na Křiváka se skalpelem jsem se vcelku těšil, neboť popisek lákal na velice zajímavý případ z lékařského prostředí, který není úplně typickým námětem pro true crime dokument, o to víc se však divákovi bude při sledování této minisérie tajit dech. Ale pěkně popořadě. V první řadě je třeba vyzdvihnout výbornou atmosféru, pochvalu si tvůrci zaslouží i za vizuál a řemeslnou stránku, tempo je i díky střízlivé stopáži vcelku svižné a není zde také příliš hluchých míst. Velmi rozporuplné pocity mám však z obsahu. Přišlo mi, že tvůrci tak úplně nekladli důraz na faktografii, chyběla mi zde spousta důležitých indicií a důkazů, spousta závažných tvrzení je typu jedna paní povídala, máloco je podpořeno nějakými konkrétními důkazy. Spousta otázek tak zůstalo zcela či částečně nezodpovězených, tvůrci dle mého názoru nezvolili úplně ideální formát. Na to, jak moc silný a děsivý tento příběh je, tak se zde tvůrci příliš málo věnují meritu věci, tedy lékařství a důležitým souvisejícím okolnostem, zpracování je v tomto ohledu dost odfláknuté, stejně jako již zmíněná faktografická stránka. Vcelku zklamání, po obsahové stránce jsem teda čekal mnohem profesionálnější výsledek. 4/10. ()

mysak.pitlik

Dokument o lékaři s bájnou lhavostí, který nechává v bolestech umřít všechny své pacienty, v touze po tom, stát se Mesiášem. Chápu, že k dokreslení jeho osobnosti je důležitá linka s afektovanou plastikovou novinářkou, kterou oslnil jeho úspěch a peníze. Opravdová investigativní novinářka, která si nevšimne ničeho zvláštního u svého přítele, který je osobním lékařem Clintonových a Obamových, skoro zachránce princezny Diany, kamarád papeže a Putina a tak trochu agent CIA. Jenže mnohem víc by mě zajímalo, jak může v prestižní nemocnici jen tak voperovávat lidem do těla plastové trubičky. To si opravdu až po několika úmrtích všimli, že neproběhl žádný výzkum, žádné studie? Na základě čeho začal provádět ty operace? Kdo to všechno platil? Víc otázek to vyvolá, než zodpoví. ()

Warhorr

Zázračný chirurg nebo vrah ? Pohádkový přítel nebo lhář ? Další ze šokujících příběhů z lékařského odvětví a tentokrát z prostředí chirurgů z elitní nemocnice, kde se udělují Nobelovky. Doktor, který se považuje za Boha a průkopníka, ale přitom mu krátce po operaci umělohmotné průdušnice umírají pacienti. Doktor, který je schopen snést modré z nebe své přítelkyni, ale jak se tak říká, je to až příliš krásné a dokonalé, aby to byla vše pravda. Doktor, který svým patologickým lhaním oklamal všechny okolo sebe, ať už své kolegy, nebo rodinu. Za mě až nečekaně povedené zpracování hrůzného příběhu, o kterém jsem doteď neslyšel. Palec nahoru i ostatním chirurgům a investigativním novinářům. ()

EvilPhoEniX

Výborný True Crime Document, podobný Tinder Swindler, akorát z medicínského prostředí. Dr. Paolo Macchiarini je světoznámá kapacita, pracuje v nejlepší nemocnici na světě ve Švédsku v Karolínské nemocnici, léčí světové lídry a je proslaven díky revolučnímu pokroku v medicíně. Transplantace umělé průdušnice, má to však háček, umírají mu pacienti! Inteligentní chlap s tváří George Clooneyho, který je považován za hvězdu, sám se prohlašuje za boha, ale ve výsledku je to podvodník, manipulátor a vrah! který oklamal úplně všechny od pacientů, po kolegy chirurgy i své milenky. Nejlepší je hned první díl, který je nejvíc shocking a rozhodně z toho všeho mrazí. Pacienti sice transplantaci průdušnic po operaci přežijí, jenže v následujících dnech se jim přitíží a následuje smrt ( " Vykašlávala kusy masa ven!!). Netflix tyhle dokumenty zkrátka umí a když je k dispozici lákavý námět, je z toho většinou pecka. Tohle za vidění rozhodně stojí. Konec je klasicky k nasrání ( Krytí klinikou je k neuvěření). Opravdu další z řady příběhů, kde se divákovi otvírá kudla v kapse. 8/10. ()