Ruský režisér S. Solovyev rozohral pestorfarebnú drámu o potrebe zmeny a hodnotovom úpadku v Rusku konca 80. rokov. Na ústrednom motíve ľúbostného trojuholníka medzi krásnou dievčinou, mafiánskym šéfom (meno postavy i jej charakter boli inšpirované skutočnou postavou) a mladým anarchistickým hudobníkom spievajúcim v divokej punkrcokovej kapele autor deklaroval najpálčivejšie problémy vtedajšej spoločnosti a mentality mladého človeka sužovaného dobou a zastaralou ideológiou. Symbolicky názov ASSA je v úvode vysvetlený ako "prvé, čo Noe povedal, keď po potope vystúpil na pevnú zem." čiže akési posledné memento, posledný prežitok z "čias pred potopou . . ." (Jordan)

Jirka.Arbter

Na film jsem se díval jen kvůli tomu, že v něm hraje Coj. První polovinu filmu jsem ho marně hledal všude možně v pozadí, a potom jsem na něj už úplně zapomněl, protože mě film tolik chytil, hlavně v druhé polovině. Na film z SSSR je toto velice nápaditý snímek se spoustou zajímavých sekvencí, jako třeba Banananovy sny. Jsem neskutečně apatický člověk, ale z toho jak nakonec skončil bylo smutně i mně. Hned to ale napravil Viktor Coj se svým závěrečným koncertem. Tak jsem se ho přeci jen dočkal! ()

hotsanny odpad!

Ano, dal som odpad. Ja viem, nie je to tradicny USA odpad a kedze tento fim ma nejaku metaforicku hodnotu, nemal by som ho hodnotit az tak zle, ale neda mi to. Videl som ten film v kine (klube) bolo nas tam celkovo 7 ludi a myslim, ze dvaja to nezvladli do konca. Ked sme s kamaratom vychadzali z kina, uvadzacka sa utrpne usmiala a spytala sa: "Vy ste to vydrzali? " Ano vydrzal som to dopozerat do konca. Bohuzial nenasiel som v tomto filme nic, absolutne nic, co by ma aspon trochu oslovilo. Dlhe hluche miesta bez deja. Pointy, ktorym som nerozumel, sceny, ktore mi nedavali zmysel a na konci filmu veta jedneho z hlavnych hrdinov: "Toto nie je koniec, to je len zaciatok" mi sposobila sok, ze tento film snad pojde odznova. Mohol by som dat jednu hviezdu z recesie, lebo este dlhe roky som sa smial na nezmysloch tohto filmu, ale kedze tento film je u mna zapisany ako najhorsi film aky som vo svojom zivote videl, bolo by to trochu alibisticke. K tomuto filmu davam odpad z principu. Ak by som mal byt uplne objektivny, tak verim, ze pre poetov, estetov a roznych inych teoretikov umenia by dosiahol ovela lepsie hodnotenie. ()

waxtrax

Dnes už nejsme s odstupem let schopni vtělit se do atmosféry tehdejší doby. Ale ve své době musel tento snímek působit jako zjevení. Nespokojenost a touha po změnách (nijak konkrétně nevyslovená) je zde markantní. Evidentní i když opět nijak nevyslovené je, že postava mafiána, byla zřejmě místní vysoký komunistický funkcionář. ()