Dostaňte Gottiho

• USA Get Gotti
USA, 2023, 2 h 33 min (Minutáž: 47–58 min)

Réžia:

Sam Hobkinson

Dokumentární seriál od tvůrců Města strachu, ve kterém zločinci i strážci zákona popisují opakované pokusy FBI dostat slavného mafiánského bosse Johna Gottiho za mříže. (Netflix)

Lacike

Skvelá dokumentárna séria o tom ako po niekoľkých pokusoch konečne odsúdili Gottiho. Kto má napozerané nejaké filmy, tak sa tu veľa nových informácií síce nedozvie, ale aspoň si potvrdí, že tie filmy to spracovali celkom verne a táto dokumentárna séria má napriek trom hodinám poriadny drajv a je proste skvele natočená. Hlavným informačným prínosom je to, že tentoraz všetko sledujeme z pohľadu polície. A tu sa ukazuje tá smutná neochota až neschopnosť jednotlivých zložiek spolupracovať na dopadnutí zločincov. Každé oddelenie chce byť tým jediným, kto dostane Gottiho a výsledkom bolo, že si z nich roky robil srandu dokiaľ sa konečne nespojili. Snáď sa policajné zložky poučili, aby ďalšieho "Gottiho" dostali skôr. 8/10. ()

cpt.Lynch

Tohle téma je vytěžené jak Ostravsko-karvinský revír a dokument nic nového nepřináší. Podobně jako u Města strachu forma vítězí nad obsahem a vše je hlavně děláno „na efekt“. Tedy účinkující: skupina vyšetřovatelů, právníků, novinářů a třech bývalých gangsterů (minimálně jeden z nich je krysa) přes sebe chrlí sice autentické, ale povrchní informace. Občas je to ještě proloženo záznamy odposlechů. Tahle forma dokumentu mi blízká není 2,5*. ()

Tjaden

Znalcům Gottiho případu a divákům, kteří se orientují v problematice a historii italsko-americké mafie, nepřinese tato třídílná dokumentární série absolutně nic nového. Na druhou stranu vyprávění má spád a je to líbivě natočeno, takže proč ne. Výsledek neurazí jak znalce a fajnšmekry, tak nováčky nepolíbené danou tematikou. ()

Motinski

Slabšia variácia na Mesto Strachu, len s prioritným zameraním na Johna Gottiho. Všetky časti som pozrel na šupu, tempo je neobvykle rýchle a najviac ma bavili detaily.(osemdesiatková hudba, neo-nasvietenie titulkov). Že by som sa ale dozvedel niečo nové nemôžem povedať. Obsahovo sa často točime v kruhu, chýbali tu podľa mňa začiatky Gottiho kariéry a celkovo širší pohľad na mafianské štruktúry. Ano, chápem že cielom nebolo až tak ukázať život Gangstera, no sledovať od začiatku režim FBI vs Mafia po čase nie je atraktívne. Pre celkovú komplexnosť by sa hodilo pridať niečo viac. Technický nie je moc čo vytknúť, dokument ale skôr sadne laikom. ()

rublik05

Od Sama Hobkinsona jsem měl tu čest již zhlédnout jeho dokumentární minisérii Město strachu: New York versus mafie, na kterou jsem si také během sledování Dostaňte Gottiho párkrát vzpomněl, a to zejména v souvislosti s kvalitou zpracování. To je ostatně opět na velmi dobré úrovni, potěšila mě velká spousta dobových záběrů, zajímavé rozhovory a komentáře, svižné tempo a gradace, chválím také střízlivou stopáž, minisérie nemá téměř žádná hluchá místa, divák se dozví velké množství zajímavých informací. Zamrzelo mě však úplné vynechání začátků Johna Gottiho, vzestupu jeho gangsterské kariéry a do jisté míry i širší představení jeho kumpánů, čímž by minisérie byla mnohem komplexnější a možná i zajímavější. Nicméně mimo tuhle výtku jsem maximálně spokojen, bavil jsem se po celou dobu, velmi povedený true crime. 8/10. ()