The Mill

Podnikatel se záhadně probudí ve vězeňské cele pod širým nebem, v níž je pouze starý mlýn. Je nucen pracovat jako tažné zvíře a musí najít způsob, jak uniknout dřív, než se mu narodí dítě. (mikki089)

honajz2

V posledních letech se roztrhl pytel se sci-fi/hororovými satirami/podobenstvími kritizující nevděčné, špatně placené práce a opovrhování chudých bohatými. Začalo to někde u Díry a Krvavé nevěsty (a Sorry to Bother You byla taková první vlaštovka) a na základě nich přišly další filmy jako Menu a The Mill se mezi ně taky řadí. A popravdě, kdybych pro tyhle filmy z jedné místností s jedním nebo minimem herců neměl slabost, asi by mě začaly štvát, vzhledem k tomu, že jejich poselství je všude úplně stejné, jen se opakuje v jiných místech a podmínkách. A to s ním souhlasím, ale navzdory tomu se v dalších a dalších klonech stává stále znatelněji recyklovanou a to ubírá na jeho síle. The Mill je takový neurážející průměr, na jedno zhlédnutí dobrý a umí si udržet stabilní poutavost i napětí, kterou podporuje jak dávkování zvratů, tak i herecký výkon Lil Rey Howeryho. Děj brzdí snad jen přemíra flashbacků a představ hlavního hrdiny, které jsou znatelně navíc a film by se bez nich obešel. Větší problém je pak se samotnými zvraty, které jsou často předvídatelné a jejich nejobjevnější části spíš vzbuzuji otázky, že nikoho nenapadly dřív, zvlášť když se v takovém prostředí a takové práci po takovou dobu nedá prakticky jinak odreagovat než neustálým přemýšlením. Chce to být chytré, ale pokud odhalíte koncept hned, nedá si těchto nedotažeností nevšimnout a výsledek je díky nim mnohem méně chytrý. Ne že by na tom Díra nebo Krvavá nevěsta byly líp (v tomhle směru), ale přišly dřív a snáz se v nich soustředilo na to podstatné, což tady se znalostí inspirací jde okamžitě a osobně jsem čekal něco navíc, co tenhle námět posune za jeho momentální hranice. Nestalo se, ale bavilo mě to, tak co už. Pokud jste tomu naklonění, nejspíš vám to sedne, pokud vás naopak tento typ filmů nebere, tak ruce pryč. Jak jsem psal - prostě neurážející průměr. 3* ()

pornogrind

Dalo by se říct One man show kdy po většinu času sledujeme jednoho muže(Lil Rel Howery) a jen slyšíme hlas(hlasy) za zdí nebo z reproduktoru. Minimalistické pojetí ale skvělá myšlenka poukazující na problémy a útrapy pracujícího lidu. Hlavně těch pracujících ve velkých fabrikách, institucích, atd. 4hvězdy ()

xxmurphyxx

Ako hej...chápem o čo tu šlo, cením nápad, ale na mňa to bolo jednoducho moc priemerné, naťahované, nudné a moc málo vyhrotené. Až sa budem chcieť pozerať hodinu a pol na negra haluziť medzi štyrmi stenami, skočím do hoc ktorej väznice. Plus koniec je odbitý, tam som očakával riadnu nálož emócie a nie hentak sucho to ukončiť. ()

JASON_X

Spíš sociálně kritická groteska, než pravověrný scífko. Zápletka a pointa osloví nejvíc ty diváky, kteří dřepí a trpí v nějakých kanclech a otročí nějaké společnosti coby zajatci Systému/Matrixu. Já osobně považuju kancelářský zaměstnance typu Joea za odlišný živočišný druh než jsem já, takže z mojí strany pramalá empatie. Ale oceňuju neotřelost a snahu o myšlenku a poselství, aspoň tedy v rámci možností levného nekomerčního celovečeráku. Nejvíc bych filmu asi vytknul nepřesvědčivost v otáčení kamenem, bylo zjevný, že váží prd, na tyhle detaily jsem docela citlivej. ()

TheEvilTwin

Zajímavá a rozhodně originální společenská alegorie poukazující na tvrdé korporáty a firmy “mučící” své zaměstnance nekonečnými směnami bez náležitých odměn. Potěší, zaujme, je to aktuální a místy i zajímavá podívaná v čele s komediální hvězdou v hodně neobvyklé roli (kterou jsem mu popravdě těžko věřil až do konce, jelikož tenhle chlapík je prostě komediální herec a tyhle vážné témata mi k němu moc nesedí…) a jako celek je to ve výsledku taková “oukej” jednohubka, která je sama o sobě neotřelá a jedinečná, ale na druhou stranu ničím vyloženě nepřekvapí ani nestrhne. Průměr, ale pro Hulu vlastně slušný zářez. ()

• O'Grady a Howery už predtým spolupracovali na komediálnom filme Miláček táta (2022), ale O'Grady sa vtedy vyslovil, že by si spoluprácu chcel zopakovať, no v dramatickom filme. Pri čítaní scenára k tomuto filmu ho preto napadlo, že Howery by bol ideálnou voľbou do hlavnej roly. (Arsenal83)
  • O'Grady chcel film urobiť realistickejší, preto Howerymu nedal vedieť, kde sa film odohráva a na scénu ho nechal vstúpiť so zaviazanými očami. (Arsenal83)
  • O'Grady v rozhovore povedal, že „scenár prečítal za jednu noc“ po tom, čo sa s ním oň podelil producent Josh Feldman. (Arsenal83)