Titanic: Zrození obra

(TV film)
  • Francúzsko Titanic : Anatomie d'un géant (viac)
Francúzsko, 2022, 52 min

Odkryjte často opomíjený příběh historie vzniku nejslavnější zaoceánské lodi v dějinách... Podrobnosti o zániku nejproslulejšího zaoceánského parníku všech dob zná snad každý, méně se ovšem mluví o dobrodružných průkopnících, kteří při jeho stavbě posunuli hranice lidských možností.  Všechno začalo v roce 1908 v loděnici Harland and Wolff v Belfastu stavbou revoluční stavební konstrukce. Společnost White Star Line nemohla konkurenci porazit v rychlosti, jelikož Lusitanii od společnosti Cunard poháněla revoluční turbína a učinila z ní nejrychlejší loď na světě. Vsadila tedy na velikost, míru luxusu a bezpečnost. Rozhodla se, že poskytne cestujícím stabilní a nádherně klidně plující loď, největší na světě. Takovou, která jim dá pocit, že jsou něčím mimořádní, když na ní cestují. White Star Line začala pracovat na lodích třídy Olympic. (Česká televize)

Marze

Netradiční dokument o trilete stavbě Titaniku o němž už byla natočena hromada dokumentů. Dovíte se něco o vniku legendy o nepotopitelnosti této megalodi. ()

Arsenal83

Každý pozná koniec, skoro nikto nepozná začiatok. Roky príprav, nazeranie do každého detailu, aby sa stal nezničiteľným. A predsa to padlo. Dokonca sa zahral, ako vždy, aj osud. Prvá plavba mala byť skôr, keď žiadne ľadovce by plavbu neohrozili. Žiaľ, o živote a smrti rozhodujú naozaj malé rozhodnutia, náhody, sekundy. Dokument, ktorý prináša nové veci do známeho príbehu. ()

*CARNIFEX*

Zaujímavé informácie k etape stavby "jednorazového" Titaniku. O niektorých človek nikdy nepočul, o iných taktiež. Dobové zábery + fotografie neskutočné. ()

Shakers

Videl som niekoľko dokumentov o Titanicu, no tento ma prekvapil asi najviac, pretože mi ukázal podrobnosti o vzniku jednej z najznámejších lodí. Korunku tomuto dokumentu nasadzujú dobové zábery a fotky. Ten materiál čo sa dochoval je proste neskutočný. 85% - 4* ()

Cesty timem

Ikdyby v dokumentu byly nějaké chyby a nedostatky, které jsem ani po 6 shlédnutí nenašel a dal bych mu 4*, tak jednu hvězdu navíc si zaslouží už jen za ten jiný pohled na Titanic, na jeho zrození. Všude je jen o katastrofě nebo po ní či těsně před. Ale tady je tolik informací v 50 minutách, které běžný člověk a možná ani Titanolog neví a nad kterými žasne. A i já, člověk racionální, jsem vždy žasl už jen nad tou fascinující shodou všech xx náhod, které vedly ke katastrofě jako by to chtěla nějaká vyšší moc. A tady je opět několik náhod či příčin navíc. Takže by mne nakonec nepřekvapilo, že ikdyby vyplul dříve, jak měl, tak by ho stihl podobný osud nějakou další plavbu. Titanic je naprosto ukázkový případ, že by nikdy člověku neměla hybět pokora. ()