Ve službách králů

(TV film)

Od narození, přes výcvik až ke službě na královských dvorech. Příběh starokladrubských koní od minulosti do současnosti. Strhující dokument ze zákulisí královských stájí... Starokladrubský kůň je určený pro zápřah do kočárů nejvyšších společenských elit. Kůň, kterého po staletí šlechtili pro službu na dvorech císařů, králů i papežů. Stávalo se, že když jel panovník na návštěvu do jiného státu, byli tito koně vhodným darem pro takovou příležitost. V dokumentu sledujeme příběhy koní, kteří ze svého rodiště v Kladrubech nad Labem cestují do severských království, aby tam plnili svou historickou roli. Dánská královna dává svému novému koni jméno Avanti. Co všechno předcházelo jeho prvnímu setkání s královnou mapujeme během dvou let. I Švédské království využívá historicky bílé koně, na kterých dnes jezdí královská jízdní garda. Dokument přináší strhující pohled do historie chovu koní Habsburské dynastie i jejich současného využití na královských dvorech. (Česká televize)

ostravak30

Kladruby nad Labem jsou u nás jistě nejznámější hřebčín, takže dokument o něm mě lákal. Víc než Kladruby ale Janu Škopkovou zajímaly koně, které se připravovaly pro Švédský trůn. Škoda, že se o historii konírny nedozvíme víc. Nebo i o současném chodu. Vše jde jen po povrchu v obecných tónech. Nejvíc se dozvíme o švédských tradicích. Nutno ale dokumentu přiznat opravdu krásný vizuál. Není divu, jak Kodaň nebo Stockholm jsou zachyceny opravdu parádně. ()

Arsenal83

České kone v sprievode dánskej kráľovnej. Pre tých narodených v stajni jednoznačne dôvod k rozkrokovému vzruchu, pre nás panelákových len dôvod pokochať sa krásnym zvieraťom a peknými obrázkami. ()