Pochval mě!

(TV film)
  • angličtina Praise Me! (festivalový názov)

Dokumentární film o nejrůznějších podobách touhy po dokonalosti. Režisérka Eva Tomanová ukazuje na příbězích čtyř hrdinů motivace, které vedou člověka k mnohdy nereálným aspiracím a zkoumá proč a za jakou cenu je touží naplnit. Zamýšlí se nad tím, nakolik je proces k dosažení ideálu zrádný a jak snadné je na cestě k dokonalosti zabloudit. Stella chce být dokonalou manželkou i matkou, po dvou dětech začala řešit svou váhu. Cvičila 6 hodin denně, sklízela pochvalu na sociálních sítích a konečně byla šťastná. Po čase se ale všechno zvrtlo a dnes Stella hledá cestu ze začarovaného kruhu. Josef ročně naběhá bos přes 2 000 kilometrů, otužuje se, chodí po žhavém uhlí, po střepech a přijímá jen tekutou stravu. Se sportem a otužováním začal v době, kdy se mu rozpadla rodina, a propadal depresím. Kam až je ochoten zajít, aby dosáhl svého vysněného cíle? Nelle je třicet let a nikdy se sebou nebyla spokojená. Měla tvrdou výchovu, protože rodiče si přáli kluka, v dětství ji nikdy nepochválili, protože prý „nebylo za co“. Dnes musí být v jejím životě vše perfektní, včetně jí samé. Michalovi táhne na šedesát. Jeho otec byl dřevorubec a často ho bil. Michal řídil obrovskou farmaceutickou firmu, měl peníze, úspěch, skvělou kariéru a bortily se mu vztahy, rodina, zdraví. Spokojený je nakonec tam, kde by to nikdo nečekal. (Česká televize)

lu1

Skvělý dokument, škoda, že nebylo víc prostoru pro reflexi rodičů, protože tam to všechno vzniklo a až mě mrazilo, jak dcera jedné z účinkujících jde zjevně ve stopách své mámy...škoda, že šlo  jen  o takový exkurz, stálo by určitě za to jít více do hloubky. Co oceňuji, že se režisérce povedlo získat důvěru účinkujících k tomu, aby své životy zveřejnili. ()

Marze

Kazdy kdo ma vyssi IQ vyssi nez vahu vi, ze kazda dusicka potrebuje obcas pochvalit. "Kdybys byla mladsi, byl bych z tebe na vetvi". Tohle prestava byt prijemna informace zhruba ve 4. tride. Lidé opravdu chválit neumí, což je prý podmíněno evolučně dáváte  druhému výhodu. Všimněte si, že když už někdo pochválí, připojí k tomu slovo ale a druhá část věty je kritika. Zkuste se naučit oceňovat správně. Pobavilo mě jak chlápek ze židle pád důvěry nedal. S těmito účastníky bych ho nedal také. Nakonec se ukazuje, že člověk může prožít pěkný život podle pár banálních pouček v tomto dokumentru v kombinaci s poučkami z několika popových písniček.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13924239778-pochval-me/ ()

angel74

Scenáristka a režisérka Eva Tomanová zpracovala velmi zajímavé téma. Nicméně každý z těch čtyř aktérů by si určitě zasloužil samostatný dokument. Důležité věci, které by měly být rozvedeny či lépe vysvětleny, jsou zde často popsány zkratkovitě. Zvolený formát vlastně ani neumožňuje jít více do hloubky daného problému. (65%) ()

Anianna

"Pojď mi dát pusu, čubo," si po předešlých invektivách dovolí říct otec dceři a ona mu ten komunikační kanál (kanál doslova) dovolí! No, tak to na sobě musí holka ještě hodně zapracovat. Víc takových dokumentů, aspoň vidíme, jakou špínu si neseme z dětství. Škoda jen, že jsme se o jednotlivých aktérech nedověděli víc. Někde chyběl kontext, který by aktéra ukotvil. ()

tojaj

Zajímavé téma o kterém bych se rád dozvěděl víc. Jak o samotném tématu sebeúcty / sebehodnoty z úst nějakých odborníků, tak o sledovaných protagonistech, třeba víc o jejich minulosti a současném životě než to málo co si člověk domyslí z těch pár scén. Bohužel ani jedno "dokument" nenabízí. Promeškaná příležitost. Takový budgetový dokument z Wishe... ()