Kdo zabil Jill Dandovou?

• Veľká Británia Who Killed Jill Dando?
Veľká Británia, 2023, 2 h 19 min (Minutáž: 44–51 min)

Réžia:

Marcus Plowright

Kamera:

Diego Rodriguez

Jill Dando (a.z.), Raphael Rowe

Propracovaný dokument o šokující vraždě oblíbené televizní moderátorky Jill Dandové z roku 1999, se kterou si odborníci i veřejnost dodnes lámou hlavu. (Netflix)

rublik05

Propracovaný dokument. Tak určitě. Kdo zabil Jill Dandovou? je i přes poměrně zajímavé téma extrémně nudná a nezáživná minisérie, jež nenabízí absolutně nic zajímavého, je postavena čistě jen na výpovědích různých více či méně zainteresovaných osob, žádné větší vyšetřování, žádné místo činu či nějaká snaha o atmosféru a emoce, prostě nic, nuda, prázdno. Na takové zpracování je i jedna třičtvrtěhodinová epizoda moc. Obrovské zklamání. Minisérii zachraňuje především pár zajímavých momentů a obstojné zpracování. 3/10. ()

*CARNIFEX*

Polo-inscenačné, podané pomerne nezáživne bez výraznejšieho popudu emócií, s veľmi malým obsahom autenticity z miesta činu či podrobnejšieho pohľadu na samotné vyšetrovanie (keď nerátam výpovede vyšetrovateľov). Zdať sa môže, že tri epizódy sú pomerne málo a zbehne to "coby dub". No verte neverte, kľudne to mohlo mať o hodinu menej a aspoň by to malo dejové tempo. Takto priemerný dokument o tragickej udalosti .. ()

mazadlo

Technicky - tohle prostě Netflix umí a jejich TRUE CRIME série prostě miluju. Všechny mají dokonalý střih, krásné prostředí, super režijní vedení, super barvy, dronové záběry ze kterých se tají dech a extrémně dobře vybranou hudbu. Za to tři hvězdy. Bohužel, co se týče obsahu tak zpracovat tento případ nemohlo prostě dopadnout dobře. Za prvé pořád neznámé skutečného vraha a znát ho nebudeme ani po zhlédnutí tohoto dokumentu. To vám navíc tvůrci řeknou hned v prvních sekundách, takže víte, že tahle jednohubka prostě nemůže skončit dobře. Je to asi jako, když vás někdo láká na skvělý dort, ale pak přinese perník ze sámošky. Od začátku víte, že tenhle moučník prostě nebude to pravé ořechové. Nicméně pár zajímavostí tu je. Určitě kvituji, že tvůrci pozvali do rozhovoru asi všechny lidi, kteří s tím mohli mít něco společného. Vyjma jednoho - toho skutečného vraha...nebo? V rámci vyšetřování je vidět, že policie neudělala všechno správně. Ono dělat na celosvětově mediálně sledovaném případu prostě přináší velkou nervozitu. Navíc, když se nemáte čeho chytit. Možná to mohlo mít jednu epizodu a stačilo by to. Doufám, že případ se jednou uzavře. Ono zlověstné SPOILER - "Já vím, kdo to udělal ale nemohu vám to říct ani vám nemohu říct proč, protože byste pak hned věděli, kdo to byl.", které zazní na konci může být samozřejmě výplodem fantaskního vypravěče, který má za sebou bohatou kriminální minulost ale potom, co vlastně nedostanete odpovědi na žádné otázky, vás to doslova nahlodá k tomu...vymlaťte to z něj! Beztak asi neví vůbec nic, ale je to fajn závěr. Sám se přikláním k verzi, že šlo o nájemnou vraždu ze strany nějakého profesionála a objednaná byla buď od Srbů, nebo nějakého organizovaného zločinu (Jill měla dost nepřátel díky svému pořadu) a nebo to mohlo být i ze strany některého z jejích partnerů. K tomu by seděla ta věta na konci. Ale myslím si, že pravdu už se nikdy nedozvíme. Každopádně pokud pachatel, kterého policie označila, skutečně neměl s tímto případem nic společného, pak by měl dostat velmi tučné odstupné. Osm let života za mřížemi vám nikdo nevrátí. ()

Warhorr

Kdo zabil...No kolikrát už jsme tohle viděli. Už název vypovídá, že se bude jednat o další nevyřešený případ, který Netflix sype jeden za druhým a pomalu také i ostatní platformy. Špatný to není, ale v té záplavě dokumentů to už pak vypadá, že to člověka nedokáže extra ohromit. Podezřelých je tu hned několik, všichni se postupně vyloučí a pak už zbývají jen spekulace. Případ rozhodně zajímavý skrz pohledu vraždy velice známé osobnosti, i když já o ní doteď neslyšel. ()

Skeksis

Ďalší z nekonečného radu dokumentov, kde je otravný výsledok: PÁCHATEĽ JE NEZNÁMY. Neušila som, kto bola Jill Dandová, takže jej ksicht so škaredým účesom som videla prvý raz. Nebola to investigatívna novinárka, ale televízna hlásateľka, čiže jej vražda v súvislosti s jej prácou je blbosť. Aj keď ju v zuboch mohol mať kde-kto, ale vražda kvôli tomu, že hlásila správy? Mohol to byť skrátka iba magor, ktorý nemal rád jej ksicht, alebo účes, alebo zuby, alebo farbu jej auta... Cvokov je na svete dosť. No ale potom našli nejakého retarda, na ktorého to hodili, a sedel vo väzení osem rokov. A po ôsmych rokoch opäť verdikt: NEVINNÝ. Zažalovala by som Britániu v rámci odškodného. Alebo rovno kráľa! ()