V zajetí pornografie

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2023, 26 min

Réžia:

Filip Křivánek

Dokument o závislosti na pornografii a její negativní důsledky na biologický, sociální, psychický i duchovní rozvoj osobnosti... Společenský dokument mapující problematiku závislosti na pornografii. Matěj Hollan (1984) je český hudebník, politik a občanský aktivista. Je synem fyziků a ekologických aktivistů Jana Hollana a Yvonny Gaillyové. V současné době působí jako ředitel Asociace nestátních organizací v oblasti snižování rizik závislostí. Během svého politického působení se dlouhodobě potýkal se závislostí na pornografii, která mu znesnadňovala pracovní i osobní život. Skrze jeho osobní příběh zkoumáme významný fenomén téměř všudypřítomné a snadno dostupné pornografie. Odhalujeme její negativní důsledky na celostní rozvoj osobnosti. Matěj Hollan v dubnu 2013 obdržel Cenu Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost a od roku 2022 opět působí jako zastupitel města Brna. Svým veřejným vystoupením prolomil mnohá celospolečenská tabu související s problematikou pornografie. (Česká televize)

Hunt

Pouze jeden respondent, nepříliš zajímavý, jeden odborník, obrazově nezajímavé, obsahově nudné - zajímáve a určitě komplexnejsi téma, než je toto zpracování ()

Marze

Je třeba ocenit, že jde Matěj takto veřejně s kůži na trh i když by mě zajímaly důvody. Mniši mluví o hrubé, rušivé energii sexu, která zatemňuje mysl a o tom, když jsi potlačí, uvolní se mnohem příjemnější energie k životu. Matěj mluví o podobném vyčerpání, jako po hodině na síti pociťují uživatelé sociálních sítí, o pocitu ztráty času při pracném vyhledávání nového obsahu, který ještě neviděl apod. Ale myslím, že je mnohem lepší ten člověk, který se dívá na porno a chroupá přitom kremrole, než asketický náboženství fanatik, který pro víru zabíjí. Svépomocné skupiny fundamentalistů (lidí kteří vidí názorově jen jedním směrem podobně jako koně s klapkami na očích) jsou čtvrté nejčastější po skupinách alkoholiků a hazardním hráčů. Psycholog zde říká, že tato závislost na pornu trvá v průměru deset let.  K shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/15569540111-v-zajeti-pornografie/ ()

selfesteem

SPOILER. Opravdu hodně děsivý dokument. V tom smyslu, že nemám pocit, že by se pan Hollan závislosti zbavil. Nyní ji nahradil běháním, o kterém prohlásil, že když si nezaběhá, znovu se dostavují nepříjemné pocity. Také poslední záběr, tlačí kočár s dítětem a stejně kouká do mobilu. Ale moc mu fandím, určitě vypadá mnohem lépe, má rodinu, co je víc. Mám za to, že závislosti se lze zbavit, ano tím, že ji nahradím něčím jiným, ale pouze dočasně. Ale hlavní je si uvědomit, že tady je něco špatně. Když mě mozek, tělo nutí dělat věci, které mi ubližují, ať už jde o každodenní sledování porna (ze své zkušenosti vím, co je to hledat hodinu něco, co za to stojí, to je pak lepší se na to úplně vykašlat a představit si to, to snad ještě umíme, nebo ne?), užívání alkoholu, i pan Hollan řekl, že to spolu souvisí, (nedávno bylo v jednom seriálu ”kdo se ráno nestydí, ten se nebavil”) kouření (moje zkušenost, po 25 letech jsem toho konečně nechala), a jiné známé i neznámé závislosti. Dřív na porno lidé koukali na nějaké vhs, stokrát ohrané a simultálně nadabované, teď je toho plný internet, každá druhá zpěvačka nebo herečka se prezentuje jako lehká děva (kromě Madonny, u té jediné mi to pořád přijde jako umění a nic laciného), “celebrity” se prodávaji na OnlyFans, je to těžké s tím bojovat. Mě už pomalu ani ten sex ve filmu nebere. Je totiž v každém filmu a mě už nepřekvapí a “nešokuje” nic. Všichni se stejně dříve nebo později “odhalí”. Pořád na to všichni tlačí, přitvrzujou, chodí pomalu nazí a já se prám proč? Je v tom svoboda, ale je to už i nuda, všude samá koziska, rozkroky. Mě v dnešní době spíše příjemně překvapí, když vidím film, kde si to spolu nikdo nerozdává. Vítám i filmy, kde je to jen naznačeno. Prostě není to prvoplánové. Lidé jsou pořád nalepení na mobilu, nedávno jsem byla i svědkem toho, jak malá holka nechtěla pustit mobil z ruky ani v restauraci a rodiče místo, aby jí ho vzali, ji krmili! Asi osmiletou holku. Mám z toho všeho akorát tak depresi. Tam to totiž všechno začíná. Nejradši bych žila ve Světě podle Kašpara. Díky bohu šel tento dokument hned vzápětí. ()

Vajonek

Téma, nápad zajímavé, dobré, docela obdiv k Matěji Hollanovi, že se tu se svou závislostí takhle odhalil. Jinak se ale asi docela divím, že když už si tvůrci zvolí takovouto krátkou stopáž, když téma by se jistě dalo zpracovat obsáhleji, ještě vyplýtvají pocitově tak 1/2 až 2/3 času na plané záběry na hlavního protagonistu jak hledí z okna, bere si prášky, s někým si povídá. To diváka asi příliš nezaujme, neobohatí, tím spíše, že Hollan v těch záběrech často působí dost křečovitě, roztěkaně, vlastně trochu v protikladu k tomu, co říká, tj., že zbavení se závislosti na pornu ho udělalo šťastnějším člověkem. Tím určitě nechci tvrdit, že spokojený není, neznám ho, abych mohla soudit a dost možná se prostě jen do těch svých výpovědí snažil příliš vžít, působit přirozeně a úplně to nevyšlo - každopádně výsledný efekt je i díky těmto prvkům z mého pohledu zase o kousek níže. 40 %. ()

ostravak30

Toto opravdu není dokument hodný skutečných investigativních novinářů. Za prvé tu sledujeme jen jednoho respondenta a jeho výhradní vnímání problému. Osobně vůbec nechápu, že s něčím takovým může vylézt na veřejnost a ještě se u toho tvářit, že se vlastně chlubí, neboť některé podrobnosti jsou už skutečně za hranou i jeho vlastní důstojnosti a tu u zastupitele skutečně očekávám. Popisuje, jak se koukal na porno, zatímco jeho přítelkyně a dítě leželi vedle v pokoji a oba třeba mohli slyšet zvuky. Když pominu fakt, že existují i sluchátka, nebo si mohl vypnout zvuk, pak na mě svými argumenty působí jako totální analfabet či sobecký ignorant. A jak to, že mu se závislostí nějak nepomohla přítelkyně? Proč není osloveno více závislých? Větší počet nezávislých odborníků? Minimálně odfláknuté, když už nic jiného. ()

Inspa odpad!

Slátanina o jakémsi zbytečném samolibém kreténovi, který si z honění lofasa vytvořil problém. Tváří se při tom tragicky, jak kdyby překonal rakovinu. ()