Jak se dělá dobrá škola

Česko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 26–27 min)

Reforma školství není něco, na co čekáme, ale co už probíhá. Na mnoha školách patnáct i více let. Desetidílná série Jak se dělá dobrá škola se snaží v této proměně rodiče zorientovat. Pojďte se podívat, jak takové školy vypadají a zda s tím budete spokojeni, protože brzy se to bude týkat i vás. (Česká televize)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (11)

Jak se dělá dobrá škola (2023)

10/10 Důležitý cyklus. Jiří Havelka navštívil desítku různých škol a představil zajímavé koncepty výuky, několik vzorových příběhů ze všech koutů republiky. Samozřejmě především ty, které lze označit jako příklady dobré praxe. Kolik ale takových škol máme? Čísla udávají v lepším případě pouhých 20 %. To ostatní jsou ty neslavné rigidní školy, které lze maximálně přežít, ale nic vám do života pozitivního nepředají. Takže lze maximálně doufat, že podobné seriály pomohou ke změně. ()

Škola jako cesta k samostatnosti (2023) (E01)

Velmi příjemně vysvětlený koncept Montessori, který může dětem nabídnout mnohé, jen někteří rodiče jsou z toho nervózní. ()

Škola, odkud je všechno daleko i blízko (2023) (E02)

Hezký příklad malé vesnické školy, kde vše do sebe zapadá. Jen mi chybělo zmínění byť jediného negativa. I u Montessori zaznělo, jak žáci dále pokračují, jaké si vybírají obory na VŠ a zda se jim daří na SŠ zapadnout. ()

Škola pro rychlé i pomalé (2023) (E03)

Naprostý propad. V Krnově zrušili segregovanou školu, ale o romských dětech hovoří pořád s despektem všichni, včetně vedení nebo spolužáků. Žádné romské dítě nebylo vybráno, aby cokoli souvislého řeklo na kameru... Celý dokument vyzněl jako "my si je teda vezmeme, ale zabalíme to celkově do inkluze, tak se to dneska dělá a budeme mít odškrtnuto, ale to neznamená, že je budeme respektovat". ()

Škola, která chutná (2023) (E04)

Dojemné setkání se školou, která respektuje své žáky. Co myšlenka, to perla: "Nežijeme z podstaty. Neustále se učíme. Jde nám primárně o každého žáka. Nevzděláváme třídu, ale konkrétní děti." Žďárské učiliště je natolik skvělé, že tamní učitelé chápou, že nejprve musí vytvořit diametrálně odlišné prostředí, než na hnusných rigidních základkách, které ty děti semlely, zničily jejich sebevědomí, odmítly jim poskytnout byť jediný pocit úspěchu. Škola, která dává reálnou příležitost pro kvalitní život. A já se jen ptám, kdo nyní vystaví vysvědčení těm základkám, které děti jen ničí? "Učitel nejenom vzdělává, ale i motivuje, doprovází a v některých okamžicích musí ustoupit do pozadí." ()

Spravedlivě neznamená všem stejně (2023) (E05)

Lepší příklad toho, jak vyrůst nad segregovanou školu. Sbor, který si zakládá na tom, že i oni sami musí mít mezi sebou dobré vztahy, aby to celé mohlo dávat smysl. Prvostupňový přístup, který upřednostňuje dobře nastavené vztahy ve třídě... to je naprostý ideál. Navíc vedení, které stojí na pochopení toho, že škola je tu pro děti a ne pro vedení, to je hodně velká revoluce. ()

Na gympl v pohorkách a s batohem (2023) (E06)

Další zajímavá škola. V podstatě opět balzám na duši, protože učitelé nevystupují jako automatická autorita, ale vědí, že respekt si získávají až během své práce se studenty. Stejně tak vedení školy nemluví o dětech s despektem, ale považují prakticky za hotovou věc, že se díky vzdělání od nich v životě neztratí, ať už budou v životě dělat cokoli. Pokračování na VŠ není problém, jen volba. Opravdu osvěžující. ()

Škola pro všechny smysly (2023) (E07)

Smířlivý pohled na waldorfskou školu, která funguje, ale přesto si stále musí budovat svou pověst mezi veřejností. Ideální spojení intelektu a tělesna. ()

Inovace, ne revoluce (2023) (E08)

Fascinující setkání se školou na okraji města, která původní rozhodnutí o zrušení vzala jako impuls ke zlepšení sebe sama. A dopadlo to výborně. Výsledkem je škola, se kterou jsou spokojení i nároční rodiče. Škola, kde umí pracovat s nadanými dětmi, i s těmi, které potřebují pomalejší tempo. Na začátku samozřejmě nevěděli jak na to, ale hledali cesty a našli je. Protože to jde. Ne jako u té ustrnulé většiny českých škol, kde učitel nevidí přes vlastní ego dál, než do svého notýsku k červené tužce. ()

Jinému učení prospívá jiný dům (2023) (E09)

V hlavní roli školní budova. Aneb jak prostor ovlivňuje podoby učení. Další zajímavý pohled na to, jak to jde dělat, když se chce dětem prospět a nechcete učit jako za Rakousko-Uherska. ()

Znovuzrození venkovské školy (2023) (E10)

A na závěr opět příklad dobré praxe z vesnické školy, která nezanikla, přesvědčila rodiče o tom, že na to má a navíc připravila moderní kvalitní výuku. Opět jsem dojatá, že učitelé, vedení, ani děti, neměli potřebu řešit cokoli negativního. Uvolněná, pohodová atmosféra dělá divy. ()