Jak se dělá dobrá škola

Jinému učení prospívá jiný dům (E09)

(epizóda)

Tomáš Feřtek

Kamera:

Ondrej Zelenec

Jiří Havelka (sprievodca)

Základní školu Amos v Dolních Jirčanech nedaleko Prahy otevírali před čtyřmi lety. Uvnitř vypadá hodně jinak, než jsme zvyklí. Do tříd vidíte oknem z chodby, malým náměstím mezi třídami se říká klastry a potkávají se tu různě staré děti, aby si zvykly se spolu bavit. Jak jiný způsob učení ovlivňuje architektonickou podobu současných škol? (Česká televize)

NinadeL

V hlavní roli školní budova. Aneb jak prostor ovlivňuje podoby učení. Další zajímavý pohled na to, jak to jde dělat, když se chce dětem prospět a nechcete učit jako za Rakousko-Uherska. ()

Vondy

Jiří Havelka, tichá mladá slečna a chapec, který na vše odpovídá "anó, přesně ták", provází školou, která má bez špetky sarkasmu naprosto úžasnou budovu. Škola by měla ukazovat ostatním, jak se to má dělat, ale reálně spíše ukazuje, co všechno dokážou jenom peníze. Výuka neprobíhá v zásadě jinak, než na většině základních škol v česku. Co je prezentováno jako přelomové (EduPage, tvorba webových stránek, pohybové aktivity) vyvolává otázky jako "proč převažuje forntální výuka v lavicích o třech řadách?" Absolutní třešničkou na dortu bylo sebevědmé tvrzení zřizovatelů, že děti z horních pater dolů nic neházejí, protože nechtějí zklamat ničí důvěru, na které navazuje žaččino vysvětlení, že se skutečně z horních pater věci házejí, ale vždy se to přejde jako nehoda, ne úmysl. Klobouk dolů střihači, že to tam nechal. ()