Jak se dělá dobrá škola

Škola, odkud je všechno daleko i blízko (E02)

(epizóda)

Tomáš Feřtek

Kamera:

Ondrej Zelenec

Jiří Havelka (sprievodca)

Do dvoutřídky v Popelíně, dvacet kilometrů od Jindřichova Hradce, chodí padesát dětí. Paradoxní je, že proměna vyučování, která probíhá na všech školách v České republice, se často vrací k principům, na němž byly malotřídky založené vždy. Děti jsou tu hodně samostatné, učí se navzájem a hodně času tráví venku a pracují rukama. Jakou budoucnost takové školy mají? (Česká televize)

NinadeL

Hezký příklad malé vesnické školy, kde vše do sebe zapadá. Jen mi chybělo zmínění byť jediného negativa. I u Montessori zaznělo, jak žáci dále pokračují, jaké si vybírají obory na VŠ a zda se jim daří na SŠ zapadnout. ()

Marze

Je otázka, jestli se má dítě věnovat tomu, co ho baví, protože tím samo cítí, že k tomu cítí talent, nebo činnost má určovat zkušený pedagog, protože on ví, co je pro dítě nejlepší. Další dilema je, má-li dítě vyrůstat v pozitivním nestresujícím nesoutěžícím prostředí jako v této škole, kde se neznámkuje, nebo jako někteří superbohatí rodiče ve světě dají děti do drsné školy, která je zocelí a mají většinou úspěch v nesnadném světě. Jsem spíše pro to první, ale souhlasím v vynikajícím psychologem Jeronýmem Klimeše, že dítě má být často v mírném prožitkovém mínusu námahy například při hře na klavír, která se díky dobrému pedagogovi jako v této škole dostane zábavným způsobem do mírného prožitkového plusu. Jen skrze námahu dojdu k nějaké své identitě. V této škole se neznámkuje. Uvidime jaka zase vyleze generace. Horsi nez ta nejnovejsi oznacovana sociology jako "snehove vlocky" (kazdy je pod globalnimi vlivy jineho influencera,ale maji spolecnou nechut k tomu, co je to narod, nechut k alkoholu apod), nebo take "kukly" (protoze vychazi ze sveho pokojiku vetsinou jen za trest a mnohdy maji jedine kamarady na socialnich sitich). Myslim si, ze dalsi generace uvidi jak "snehove vlocky" kvuli zavislosti na socialnich sitich dopadli a svym detem je zakaze. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13743448133-jak-se-dela-dobra-skola/420235100251010/ ()