Baletka

• Južná Kórea Ballerina (viac)
Južná Kórea, 2023, 92 min

Bývalá bodyguardka oplakává svoji nejlepší kamarádku, kterou nedokázala ochránit, a pouští se na misi s jediným cílem: splnit její poslední přání. (Netflix)

BoPo

Režisér/scenárista Chung-hyun Lee bol jasným ťahákom. Jeho Telefon (2020) radím medzi špičku v rámci filmov s tematikou cestovania v čase. Zároveň opäť obsadil herečku Jong-seo Jun, takže vábenie bolo dvojnásobné. Bohužiaľ však sklamanie. Príbeh tuctový. Vizuál vydarený, ale akcie vlastne dosť málo a bohužiaľ zostrihaná ako piate pokračovanie 96 hodin. Bolo totiž treba zamaskovať, že bojová zdatnosť hlavnej hrdinky nie je topová. Rádoby cool vybíjaná, ktorá vďaka vhodnej minutáži utečie, ale ešte rýchlejší vyfučí z hlavy. ()

xxmurphyxx

Piči tam, na toto som sa celkom tešil. Kde začať...Asi tým hlavným, že toto je dôkaz toho, ako moc dokáže filmu ublížiť zvuková stránka, keď sa niekto, zrejme pod vplyvom narkotík rozhodne nasrať do filmu hudbu tak debilnú, nevkusnú a mimo tempa deja, že má človek chuť si to pozrieť s vypnutým zvukom. Toto som už dlho nezažil pri filme, aby mi hudba tak zničila zážitok z neho. Chápem, že je to blackflix produkcia a treba byť progresívny a štýlový, aby sme mali čo najširší záber na plytký mainstream, ktorému pokiaľ nebehá po obraze hejno čiernych, lezieb, nebinárnych mužopičou a nehrá do toho moderný pseudo rap, či lacný pop, nemajú záujem. Ale napchať do Kórejskej produkcie takýto nevkusný guláš je ozaj na lakeť. Téma baletu v spojení s rapom, elektro popom, alebo hoc akým iným ako klasickým štýlom znie fajn, ale nie takto preboha. Vyslovene to ruší a degraduje akčné pasáže, ktoré tu dosť trpia už aj bez toho a je ich málo. Ďalšou slabinou mimo hudby sú spomínané akčné pasáže, ktorých je na Kórejcov dosť málo, hlavne pre tento žáner filmu a choreograficky sú zvládnuté len priemerne, čo na jednej strane chápem, keďže Jong-seon Jun je herečka bez znalostí boja  sebaobrany a preto sa tu strihá a uhýba kamerou o sto šesť. No aj tak si myslím, že sa kaskadérka mohla lepšie využiť a pri šikovnejšom strihu a kvalitnejšom choreografovi to mohlo ísť o level vyššie. Stačí, keď si spomeniem len tak od brucha na Kórejský akčňák z minulého roka Special Delivery a jeho finálny súboj, ktorý má s týmto filmom pár spoločných znakov ( ženská hrdinka, pomsta, presila mužov ). Tam je sto percentná práca, najvyššia kvalita, akú od Kórejcov očakávam, prehľadný strih, parádna práca s kamerou, jednoduchá, ale účinná a uveriteľná choreografia, kde sa herečka naozaj zapotila a tip top použitie hudby, kde som si hneď po dopozeraní musel stiahnuť album interpreta, ktorého tam použili. Toto sa počas akcie snažilo o John Wick style, ale najprv si trebalo uvedomiť, či na to herečka vôbec má vlohy. A keď nie, tak byť viac kreatívny. Toto miestami jednoducho pôsobilo slabo. A to je škoda, pretože zvyšok je už chrumkavý. Výber herečky na jednotku s hviezdičkou, Jong-seo Jun má charizmu, jej pohľad je pre mňa čistý orgazmus, stačilo ju vidieť v jednom filme, päť rokov dozadu a od vtedy sa mi tak vryl do pamäti, že som pri videní plagátu hneď vedel, že je to ona, aj keď mi meno rokmi vyprchalo. Jej charizmy si je našťastie vedomý aj kameraman a preto sa na ňu, na detaily jej tváre a hlavne očí pravidelne zameriava z rôznych uhlov, čo mojim očiam veľmi lahodilo. Okrem kamery poteší aj celkové zafarbenie, tón filmu, miestami má vintage nádych, miestami neon noiru, za mňa spokojnosť. Potešil aj výber vedľajších postáv, čo potešilo menej je ich minimálne, až nulové využite. Príbeh je primitívne jednoduchý a chýba mu klasický plot twist, aký vedia naservírovať len Kórejci, ale pri tomto type filmu to dokážem pochopiť a odpustiť. Keď sa tak ale zamyslím, tých negatív tu je v podstate dosť a jediné vyslovene pozitívne veci sú luxusná herečka, na ktorej to celé stojí a kamera ( mimo akčné scény ). Ale budem zhovievavý a za tú Jong-seo Jun dám tri hviezdy. Poriešiť tu skurvenú hudbu a choreo a mohlo to byť na štyri a viac. Každopádne stále sa jedná o fajn vecičku, ale len za posledné dva roky Kórejci vyprodukovali také pecky, že toto sa medzi nimi stratí. () (menej) (viac)

Kingjiri

Co se ze začátku jeví jako takovej John Wick v ženskym podání s příměsí 8 MM nakonec zustane v nevýraznejch béčkovejch vodách. Akce je pěkně nakroucená, jenže co naplat, když se akční scény objevěj bez přehánění jenom dvě v délce asi tak pěti minut (hotel a pěstírna)? Zbytek scénáře se soustředí na přípravu na odplatu, která nakonec neni nikterak dechberoucí a prokládá se uloudanejma flashbackama nebo prostě nudnejma scénama, ve kterejch se toho moc neuděje. Objevěj se dvě gore scénky (uřízlá noha nebo střepy v hubě), ale jinak jako by se režie jakýhokoliv náznaku explicitnosti vzhledem k danýmu tématu zneužívání ženskejch bála. Jenže celej biják jde jenom po povrchu a vlastně pořádně nezaujme vůbec ničim. Což je velká škoda, protože by za určitejch okolností mohla Ballerina skončit jako špinavej, temnej a nekompromisní revenge biják, kterej už tu dlouho nebyl. Víc jak dvě silnější hvězdy dát nemůžu. ()

Necrotongue

Ballerina mohla podle mého názoru dopadnout mnohem lépe, kdyby se korejští tvůrci tolik neutápěli ve vleklých bezobsažných scénách a kdyby místo toho nabušili svůj počin divočejší akcí, živějším tempem a mnohem lepší prací s kamerou. Příběh jako takový nepřinesl nic nového; podobných cest za pomstou jsem už přece jen viděl víc, mohl jsem každopádně ocenit sympatickou, na slovo skoupou úhlavní hrdinku a i přes mnohdy slabé tempo velmi slušný killcount, to ale na lepší hodnocení, než mé výsledné tři pěticípé, nemohlo stačit. Potěšilo mě ovšem, že nedošlo na tradiční korejské pitvoření, které by mi dozajista pokazilo náladu. V tomto směru se tedy tvůrci vytáhli, o to víc mě mrzí, že v jiných bodech zbytečně selhali. / Poučení: Neběhej po chodbách s nastartovanou řetězovou pilou. ()

Fr

„POMSTI MĚ! PROSÍM…“   Má to hodinu a půl a stejně to v úvodu natahujou (a nuděj)…  V podstatě se jedná o slabší Bessonovku, takže by se dalo napsat, že je to kategorie „Korejci pro Netflix“, páč pro sebe by si nenatočili… Má to 3 akční scény (včetně blbýho finále). Navíc je to film spíš holčičí… /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Ve filmu se opět setkali Jeon Jong-seo , Kim Ji-hoon a Jang Yoon-ju, kteří spolu učinkovali v seriálu „Money Heist Korea: Joint Economic Area“.  2.) Thx za titule „Jakub Doležal“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  * ()

• Jong-seo Jun (Okju) měsíce intenzivně trénovala v bojových uměních v rámci přípravy na bojové scény. (HanzoBureshi)