Celý život

• Česko Celý život (viac)

Andreas vyrastá na začiatku 20. storočia s násilníckym strýkom na farme v alpskom údolí. Zažíva detstvo plné krutosti a tvrdej práce, ale vo veku 18 rokov nájde odvahu opustiť svojho utláčateľa. Hoci ho strýko čiastočne zmrzačil, vyrástol z neho silný muž a našiel si prácu ako lesník. Pracuje na stavbe horskej lanovky a napokon má dosť peňazí na to, aby si kúpil dom vysoko nad údolím. Čoskoro spozná niečo, čo nikdy predtým nezažil, lásku. Marie sa stane svetlom jeho života, ale sen o šťastnej spoločnej budúcnosti sa, žiaľ, čoskoro rozplynie. Zúfalý Andreas narukuje do nemeckého Wehrmachtu a tvárou v tvár smrti na východnom fronte myslí len na Marie. Nakoniec prežije šialenstvo druhej svetovej vojny a vráti sa do svojho údolia, ktoré sa však zmenilo na nepoznanie. Cíti sa ako v inom svete, pretože z malebnej krajiny sa stalo lyžiarske stredisko plné turistov. Napriek všetkým útrapám, ktorými prešiel, je vďačný za krásne chvíle svojho života. S Máriou v srdci prijíma Andreas čas, ktorý mu zostáva, s pokojom. (CinemArt SK)

NinadeL

Po úspěchu románu Trafikant (Der Trafikant, 2012, česky 2014, zfilmováno 2018) si filmaři znovu vybírají téma zpracované Robertem Seethalerem. Celý život (Ein ganzes Leben, 2014, česky 2017) je beletrizovaným vyznáním lásky k drsné kráse alpského údolí. Jako dramatický oblouk je zde vykreslen život obyčejného člověka, jehož osud formovalo 20. století se všemi jeho klady i zápory. Spirituální sepětí mezi člověkem a krajinou, mezi životem a smrtí. Silný zážitek v nejlepší tradici berg-filmu. ()

Awer

Natočit takovouhle reklamu na Alpy, aniž by křičela kýčem, a příběh obyčejného, tvrdého rurálního života tak, aby se i vyslovený měšťák dokázal identifikovat s hlavním hrdinou a vnímat jeho očima, je unikátní počin. Do všech stran vybalancovaný mikrohistorický portrét s citlivým hudebním doprovodem, radost se dívat ()

POMO

Při pohledu na promo fotky pouze další z romantických alpských kýčů. V reálu však nejhezčí film o životě v horách, ale i o životě obecně, za poslední léta. A taky s nejhezčími alpskými panoramaty v celovečerním filmu za poslední léta. Výběr lokací a snímané detaily (jízda autobusem) svědčí o vztahu režiséra k horám, a u vybraných diváků vzbudí déjà vu - pro tyhle magické střípky v podvědomém vnímání vysokohorské přírody se do ní opětovně vracíme pro nalezení duševního klidu. Přesná charakterizace postav s perfektně zahraným protagonistou divadelníkem Stefanem Gorskim. Scéna, ve které svou nastávající dovede na horskou roubenku a ukazuje a vysvětluji ji, proč se zde usadil, je srdcem filmu. Atraktivní téma budování prvních lanovek a s tím souvisejícím přívodem elektřiny do horských vesnic, ale i smrtelných úrazů při obzvláště těžké fyzické práci. Skvělá, neustále “plovoucí” kamera, vždy perfektně sedící hezká hudba. A ten epilog… ()

Othello

Nějakou dobu mi trvalo obhájit ten barevný kýčovitý look filmu, který upomíná někam k reklamám na Milku, než mi došlo, že film vlastně celou dobu sledujeme prostoduchou optikou dobráckého vesnického blba, pro kterého věci takto prostě jsou, protože je zvyklý nezabývat se problémy, které se ho bezprostředně netýkají. Nakolik je to inspirativní nebo nebezpečné se vlastně ještě sám nemůžu rozhodnout, ale mám, že vzniká určitý trend pozitivních filmů o dobrovolně se izolujících mužích (viz loňský Le otto montagne), kteří nacházejí usebrání sami u sebe. Samozřejmě, že mají i svou životní lásku, ale ta musí být pro účely zápletky ideálně mrtvá. ()

• Na natáčaní sa zúčastnilo okolo 1000 komparzistov. (Arsenal83)
  • Natáčanie prebiehalo 47 filmovacích dní od februára do júla 2022 vo Východnom Tirolsku, Južnom Tirolsku a Hornom Bavorsku (najmä lokality ako Matrei, Lienz a Chiemgau). (Arsenal83)
  • Porota Nemeckého filmového a mediálneho hodnotenia (FBW) udelila filmu označenie "obzvlášť cenný" a zdôrazňuje presný pohľad filmu na miesto a okolie: "Nič nevyvoláva dojem umelo pridaného alebo príliš digitálne upraveného - horský svet s jeho osamelými vrcholmi a premieňajúcimi sa osadami v údolí pôsobí ako úplne organický, najmenej prostredníctvom vývoja z miesta chudoby a núdze na miesto kvitnúceho horského turizmu, ktoré sa stáva protagonistom príbehu samotného." (Arsenal83)