Samson a Sally

• Česko Samson a Sally (viac)

Dánský animovaný film Samson a Sally bez příkras zobrazuje ničivý dopad lidského jednání na život v oceánu. Sledujeme příběh mladého samotářského vorvaně Samsona, který v oceánu čelí existenčním hrozbám. Jednoho dne se seznámí s vorvaní samičkou Sally, ta jako jediná přežila útok velrybářů na své hejno, a záhy se z nich stanou nerozluční přátelé. Později jejich přátelství přeroste ve velkou lásku. Nad vlnami i pod nimi panuje ponurá atmosféra – nebezpečí představují velrybářské lodě, hořící ropné skvrny, radiace i dravé kostky. Samson, zdrcený jednáním lidí, se vydává najít bájného Moby Dicka, legendu všech velryb, v naději, že mu pomůže v boji proti zákeřným velrybářům. Film Jannika Hastrupa vyniká nejen pozoruhodným výtvarným zpracováním, ale představuje i odvážnou kritiku ničivých dopadů lidského jednání na přírodu. (NFA)

eye candy

Zatímco v našich pohádkách byl asi tím nejstrašidelnějším elemntem šišlající čert s důvtipem tahacího kačera, ve Švédsku a Dánsku strašili pokud možno rovnou smrtí matky či jiného blízkého příbuzného. Samson a Sally je přesto nádherný smutno-veselý příběh mého mládí, který si už jen kuli atlantidě budu muset co nejdřív zopakovat ()

DocBrown

Dansko, to je hlavne Wulffmorgenthaler a Hans Christian Andersen. A tahle pohadka svuj puvod nezapre, svoji ponurosti nema od druheho jmenovaneho moc daleko (i ta absurdita prvniho jmenovaneho je citit - Mrozi song). Vubec bych tohle dilo nedoporucoval detem pod 10 let. My jsme na to sli se skolou do kina a muzu rict, ze me to hodne zasahlo a ovlivnilo. Poprve jsem videl, jak clovek dokaze devastovat a drancovat prirodu. Jo kdyz dostanou Samsonovu maminku, tak brecim i dnes. ()

majo25

Pozoruhodný animák, určený nielen pre detské publikum. Environmentálna tematika a na rodinný animák netradične silná atmosféra, dotvorená vizuálom i hudbou. Veľmi sa mi páčila animácia, ktorá je sympatická, invenčná, miestami ťaživá, inokedy zasa vtipná a hravá. Až na kosatky sú pekne naanimované všetky živočíchy. Animák pritom nemá problém ukázať aj reáliu požierania ostatných živočíchov, čo v drvivej väčšine prípadov je tabu. Trochu škoda toho rýchlozáveru, téma si zasluhovala väčší dôraz na poriadne zakončenie. Ale inak klobúk dolu. ()

berg.12

Další z filmů mého dětství, na který se chodilo i se školou, a který se mi po více než 15. letech podařilo získat a vidět znovu. Příběh o velrybách (univerzální "whale"), životě pod hladinou a o destruktivním vztahu člověka k oceánům a přírodě obecně. Docela zdařilá akvarelová animace a i přes svou krátkou stopáž má film určitě co nabídnout. Jsem rád, že na rozdíl od jiných léty mnoho neztratil. PS: Na DVD vyšla doposud pouze originální dánská a německá verze, obě bez jakýchkoli titulků, anglická verze vyšla jen na VHS. Sám vlastním tu německou. Žádná česko-slovenská zatím neexistuje. ()

flanker.27

Dost temná až drsná pohádka o velrybách z doby mého dětství, hodně vzdáleně inspirovaná Moby Dickem. Dnes by patrně tvůrce obvinili z týrání dětí, protože je nechávají přemýšlet a nepředstavují jim svět jako růžové místo, kde vždycky všechno dobře dopadne. Je tu možné vidět úmrtí matky, velerybu umírající v ropné skvrně, docela strašidelné pronásledování malých vorvaňů dravými kosatkami a podobně. Občasné humorné momenty jsou tu tak trochu z povinnosti, ale pamatuju si především tu ponurou atmosféru a hledání Moby Dicka. Vážně je škoda, že tyhle klasiky mého dětství, které byly dramatické, inteligentní a nezacházely s dítětem jako s pitomcem, navíc opatřené perfektním dabingem, pro televize prakticky přestaly existovat. ()