Láska a sex v západní Africe

(TV film)
  • Francúzsko Sexe et amour en Afrique de l'Ouest (viac)
Francúzsko, 2022, 54 min

Sociální sonda přibližuje podoby lásky a sexu na Pobřeží slonoviny, v Senegalu a Demokratické republice Kongo. Svatby na Pobřeží slonoviny jsou silně ovlivněny západními tradicemi. Setkáme se s Cynthií, která se vdává v bílých svatebních šatech s družičkami. Její ženich James má družby, stejně jako na západních svatbách. Další tradice jsou však ryze původní, například nutnost předat věno buď v podobě peněžní částky, nebo v některých vesnicích v podobě koz, bederních roušek či sudů piva. A přestože je polygamie v těchto zemích nelegální, obecně je akceptována. Ostatně další z našich aktérů, Alexis, je zamilovaný do dvou žen a dává si pozor, aby mezi nimi nevzbudil příliš velkou žárlivost. Jeho polygamie však slouží především ekonomickému účelu. Bez dvou žen by totiž nezvládl pečovat o kakaovou plantáž. (Česká televize)

ostravak30

Je šílené, že v 21. století je pořád možná ženská obřízka, polygamie či prodávání náctileté dcery za kozy a bederní roušku starému dědkovi. Leč, vše je otázkou ekonomiky a Afrika toho moc nemá co nabídnout. Krom turismu a nějakých rukodělných výrobků prostě běžní lidé těžko dosáhnou na smysluplnou práci. A od toho se vše odvíjí. Jenomže kam to posunout dál? Stavět fabriky, pouštět domorodcům západní filmy nebo je školit? Nová generace má už alespoň touhu se odpojit od nesmyslných tradic, na straně druhé si každá země a její obyvatelé musí dělat, co sama/i uzná/jí za vhodné a žádný vyspělejší stát nemá právo jim do toho zasahovat. Je to na mladých lidech, na nové generaci, aby měnila zažité zvyky a sociální (ne)jistoty v zemi. Začal jsem tím, že je to hrozné, co je v 21. století ještě možné, ale...myslí si někdo doopravdy, že to ve 22. století bude jiné? ()