Pluto

Animovaný / Akčný / Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
Japonsko, 2023, 8 h 15 min (Minutáž: 56–71 min)

Predloha:

Osamu Tezuka (komiks), Naoki Urasawa (komiks)

Kamera:

Micuhiro Sató

Hudba:

Júgo Kanno

Jóko Hikasa, Šinšú Fudži, Minori Suzuki, Hidenobu Kiuči, Mamoru Mijano, Rikija Kojama, Hiroki Jasumoto, Kóiči Jamadera, Tošihiko Seki, Hidejuki Tanaka (viac)

Sedm nejmodernějších robotů na světě a jejich lidští spojenci se postupně stanou oběťmi neznámého vraha. A inspektor Gesicht brzy zjistí, že taky není v bezpečí. (Netflix)

Jeoffrey

Z nenávisti nikdy nic dobrého nevzejde!“ Pluto je přesně tím, co si dovedete na první dobrou představit, že může vzniknout ze spojení Osamu Tezuky a Naoki Urasawi. Je to zajímavé hloubání o tom, co znamená být člověkem (nebo spíš co dělá z lidí lidi) o síle emocí, a to vše podané skrze na první pohled nelidské roboty, kteří jsou ale nakonec lidštější než běžní lidé. Jsou zde zakomponované i některé obavy tehdejší společnosti, přeci jen Tetsuwan Atom vznikal v šedesátých letech 20. století, takže to jméno Atom, neustále ukázky hrůz války a jejích následků, nebo i poměrně přesné popsání toho, co by se mohlo stát, kdyby nějaká ta opravdu silná bomba schopná zničit naši planetu vybuchla, sem zkrátka patří – tohle všechno – jednotlivé postavy, důležitá témata příběhu, ale i ta lehká inspirace Pinocchiem – tohle je Osamu Tezuka. A pak je tu parádní detektivní thriller a drama, které si nebere servítky, hutná atmosféra a pozvolné rozkrývání příběhu, které vás chytí a občas vám z toho až běhá mráz po zádech. Spousta postav tu dostává hodně péče, jejich příběhy jsou náležitě rozvedené, ale zároveň tu někdo přesně ví, co chce říct a ukázat. Zase je tu část situovaná do Německa, Švýcarska, a dokonce i ty naše Čechy se v příběhu zmíní. Tohle bude dílo Naoki Urasawi, autora jednoho z nejlepších detektivních thrillerů, co znám – Monster (pokud jste neviděli a líbil se vám Pluto, pak jste právě dostali doporučení na co se podívat). K tomu velmi dobrá animace od Studio M2, vlastně až překvapivá na studio, které světu zatím dalo akorát tak anime Onihei, které se mi sice líbilo, ale ne díky jeho animaci. Tady mají některé záběry skoro až filmovou kvalitu. Co mi tu trochu dřelo? Hudba by mohla být výraznější. Což je asi prkotina, ale celkový dojem by to pro mě určitě vytáhlo. Také mi chvilku trvalo, než jsem přistoupil na celý zdejší sci-fi aspekt i na to, jak vehementně se seriál snaží polidšťovat roboty, ale to byl čistě můj problém, který jsem dokázal rychle překonat a pro příběh to celé samozřejmě mělo význam. Pluto byl tedy skvělý zážitek – inteligentní a napínavý – mohu ho jen doporučit. 9/10 ()

MnamBuchta

O tomto anime jsem nic nevěděl a šel jsem do toho úplně naslepo, a musím říct že se to vyplatilo. Seriál prozkoumává VELICE ZAJÍMAVÉ problémy o životě a vztazích mezi lidmi a roboty, což napomáhá vytvářet originální a zajímavé dialogy mezi danými postavami. Hlavní pointa celého seriálu je pro mě VELICE JEDINEČNÁ a pro mne zatím neviděná a neokoukaná. Na to, že má seriál pouze 8 epizod tak za tu dobu si dokážete VELICE ALE VELICE rychle oblíbit každou postavu, i přes to, že je každá postava úplně odlišná Výrazná je zde také animace, která vyniká i v normálních a klidných momentech kdy si postavy pouze povídají, ale když dojde na akční scény tak se na to moc hezky dívá a jde vidět, že si animátoři velice vyhráli s barvami. URČITĚ ZAJÍMAVÝ KOUSEK, KTERÝ SE VYPLATÍ ZHLÉDNOUT. 9/10 ()

Drozdo57

Prečo mi to animované seriály z 2023 robia? Najprv Modrooký samuraj a teraz Pluto. Rozbehnú ma skvelým začiatkom a koniec seriálu musím pretrpieť. Prvý diel Pluta je fantastický! Aj slzička ukvapla. Celá tá ľahká ukážka ako sa roboti snažia urobiť niečo dobré v spoločnosti, alebo zo seba urobiť niečo iné ako ničiace stroje je brilantne urobená. V prvom diele je toľko skvelého, že sa dá pozrieť aj viackrát. No a potom? Potom to začne byť trochu ako seriál s týždenným hrdinom. V každom diele je iný mocný robot. A niektoré z nich majú tak vykreslené okolie, že už ani väčšiu násilnú snahu a vyvolanie nejakej emočnej reakcie u diváka tvorcovia vynaložiť nemohli. Rodina, deti, siroty, mladší súrodenci. Choďte do riti s celým tým emočným vydieraním a pátosom. Niektorí tí roboti ani zahynúť nemuseli. Aspoň nie tak, ako zahynuli. Tak proste, keď mám doma rodinu, tak tomu nejdem naproti. Posledné dva diely som vyslovene škrípal zubami pri dementných rozhodnutiach niektorých hlavných postáv. A tie časti, ktoré mali byť akože emotívne boli skôr cringe a ja som si vždy zťažka povzdychol. Plus, neviem, či som to len ja, ale malý robot, ktorý hovorí "mama" je creepy. Celé to nakoniec mohlo byť o polovicu kratšie. Možno dokonca iba celovečerný film a mohlo byť povedané všetko podstatné, bez nutnej repetitívnosti. Naozaj nebolo nutné ukazovať každého robota detailne a preberať jeho život. Chápem, že možno niekto chcel ukázať, aké rôzne osudy majú. Ale toho istého výsledku by ste dosiahli pár vetami v jednej, či dvoch minútach. Naozaj okrem North No2 a asi Gesichta tam nikto iný nepotreboval taký veľký priestor. Ale v pohode. Dám tomu nadpriemerné hodnotenie, pretože ide o výnimočný počin a hádam do budúcna budeme mať viac takýchto seriálov, ktoré ale nebudú plné hlúpostí. Atom je naozaj cool postava z konceptuálneho pohľadu. Páči sa mi jeho dizajn oproti naivne vyzerajúcemu Astro Boyovi. Najzábavnejšia postava je ale aj tak cynický Brau1589. Toho origin story by som si pozrel. ()

Fajolo

V tomto seriáli roboty myslia a konajú ako ľudia. Dokonca niektoré aj vyzerajú ako ľudia. Hlavne však majú  čisto ľudské pocity, ktorých vznik je biologicky podmienený a teda by ho roboty nemali mať. Mohli by len predstierať, že ich majú, ale túto možnosť tvorcovia seriálu ignorovali. Takže miesto konfliktu ľudí a robotov je z toho len ďalší konflikt medzi dvoma skupinami ľudí. Konflikt, ktorý už bol rozoberaný a spracovávaný v tisíckach iných diel. Možno že keby som to dopozeral do konca, dočkal by som sa rozuzlenia, ktoré by ma možno aj uspokojilo, ale nechce sa mi stráviť ďalších 5 hodín zbieraním čriepkov, z ktorých si možno budem vedieť vyskladať celkový obraz. ()

Tomihiro

Adaptace Urasawovy mangy Pluto dopadla na výbornou! Tezukova povídka Chikyu saidai no robotto ze světa Astroboye, převyprávěná Urasawou, už není jen o soubojích robotů. Urasawa jde do mnohem větší hloubky a posouvá příběh do psychologického dramatu o lidech a robotech! Jak anime tak i manga stojí za vidění nebo za přečtení! ()