Jak se stát vůdcem sekty

• USA How to Become a Cult Leader
USA, 2023, 3 h 9 min (Minutáž: 29–33 min)

Nahlédněte do příručky pro vůdce sekty, kde se dozvíte, jak získat bezpodmínečnou lásku a bezbřehou oddanost ostatních lidí a taky moc ovládat jejich mysl, tělo i duši. (Netflix)

DvoRSTA

O něco slabší než jak se stát tyranem, ale formát je stále stejný. S trochou nadsázky jsou zde vyobrazeny jednotlivé životy vůdců a jejich cesta k vrcholu a následný pád. Oproti tyranům jsem o polovině vůdců neslyšel, proto se mi více líbila předchozí série. To však nemění nic na tom, že jde o povedený dokument, který stojí za zhlédnutí. ()

Marze

Jak dosahnout bezpodminecnou lasku, nekonecnou oddanost a silu kontrolovat mysl, telo a duse lisi. Je to pro vsechny zucastnene tragedie. Jednotlive dily se soustredi na vudce a jejich taktiky a metody a to ve formatu prirucky "Jak na...". A to v sarkasticky strohem tonu. Je to tak tragicke jak zni v usich nazev. Nejmene jsem znal Jamie Gomez. ()

Arkagas1989

na téma sekt už bylo natočeno bezpočet dokumentů, ale jak se stát vůdcem sekty je dokumentární minisérie, která nahlíží do všech možných sfér a myšlení jejích vůdců napříč celým světem. Jedná se o dokumentární sérii od stejných tvůrců jako "Jak se stát tyranem" a je zpracovaná ve stejném stylu. Krátké půlhodinové díly udrží pozornost a dodají divákovi mnohdy nepříliš známé informace.  troufám si říct, že já osobně se k sektách a jejich fungování docela vyznám, ale i pro mě tu bylo dost nových informací.  Formát dokumentu proloženého animovanými částmi je skvělý a neotřelý. Bavilo, poučilo, co víc.  Moje hodnocení: 8/10 ()

Lilith03

Velmi dobrý dokument, který je dobře zpracovaný a pěkně animovaný. Některé epizody byli lepší, některé horší, dalo se najít spoustu míst, která šlo vylepšit, ale i tak vás jako diváka tenhle dokument většinu času baví a hlavně přináší něco, co tu ještě nebylo. O těchto sektách jsem nikdy neslyšela, takže jsem ráda, že dokument přinesl nové a zajímavé informace. ()

Binne

Stylová obdoba "Jak se stát tyranem" nám opět nabízí vhled do myslí lehce narušených deprivantů, kteří skrze ovládání druhých probouzeli vlastní identitu, jelikož jedině tak se cítili hodnotní a důležití. Samozřejmě, některá individua jsou skutečně absolutně choří maniaci trpící megalomanstvím a syndromem spasitele. Bohužel, úplně stejně jako výše jmenovaný cyklus je to poměrně povrchní vhled do nejatraktivnější a nejvíce šokujícího výběru fanatiků. Ačkoli zajímavý dokument, stále se jedná o popcorn určený převážně tomu publiku, které zná tuto problematiku pouze okrajově. Většina těch pošuků dokázala zcela instinktivně vycítit strach a slabost svých následovníků, což jim dávalo sílu, která byla stále více umocňována narůstajícím vyhrožováním, psychickým násilím a ponižováním. Ta druhá část pošuků si pouze osvojila již předem zajetý vzorec, který aplikovala na slaboduché jedince, kteří nemohli v životě najít sami sebe, svou identitu, mír, lásku, ponožky...cokoli. V této tématice bych proto byla podstatně opatrnější než v případě všeobecně známých tyranů. Dokumentární cyklus o tyranech nám nabízel vhled do pozvolně měnící se legislativy daných zemí, narůstající cenzury a zavedením policejního státu - jak to končí ví minimálně naši pamětníci velmi dobře. Jedná se tedy o užitečný zdroj informací pro začínající politology, novináře či historiky. Tahle tématika, respektive tématika vůdců sekt nám nabízí pouze vhled do myslí zločinců, kteří využili své emoční plytkosti a jali se porušovat veškeré morální zásady za účelem dosažení svých cílů (které byly mimochodem mnohdy absolutně ujeté - kdyby to byly aspoň peníze nebo ovládnutí světa...). Nehledě na to, že neustálé připomínání např. Ch. M. je evidentně úplně k ničemu, když se nám přímo před naším nosem rozšiřují nejrůznější sekty, které se dokonce dokázaly civilizovat (Tvořivá společnost, LVČR, sekta kolem Richarda z Kutné Hory nebo Kuřimská kauza). Dostáváme se tedy opět k otázce, zda by nebylo podstatně přínosnější natočit samostatný dokument o těch, kteří se v minulosti ochotně přidali ke kdejaké sektě a nechali si jí vypláchnout mozek. Každopádně, velmi mě baví umělecký styl dokumentu a opět cynismus vypravěče. ()