Kronika česká: Život a působení Jana Husa

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Historický / Krátkometrážny
Česko, 1997, 20 min

Nejvlivnějším představitelem sílících snah o nápravu české církve byl u nás mistr Jan Hus, vlivný kazatel s osudem národního mučedníka... Mistr Jan Hus se pravděpodobně narodil roku 1371 v Husinci u Prachatic. Na radu svých rodičů se dal na studia, neboť v kněžské dráze se tehdy spatřovala možnost hmotného i společenského zabezpečení. Asi v 22 letech dosáhl hodnosti bakaláře svobodných umění, o 3 roky později se již stal mistrem. Přesto pokračoval dále ve studiu teologie. Po roce 1400 byl universitní komisí jmenován kazatelem i správcem Betlémské kaple, která se díky jeho působení stala významným střediskem reformního hnutí usilujícího o nápravu církve a společnosti. Kázání i spisy mu přinesly nejen věhlas, ale i mnoho nepřátel, až nakonec způsobily, že Hus byl dán do klatby samotným papežem. Nejprve odešel z Prahy kázat na venkov, nicméně tento pobyt v roce 1414 vyvrcholil rozhodnutím vydat se na proslulý koncil do Kostnice, kde před všemi církevními veličinami chtěl obhájit své reformní učení. Tento krok zpečetil jeho osud mučedníka a ovlivnil naší historii vznikem husitského hnutí. (Česká televize)

ostravak30

Příliš krátké na lepší hodnocení. Jedná se zkrátka o zestručnění Husova života. Kdyby tak Hus tušil, že ani po více než 600-ti stech letech se církev nezměnila. Sice už neprodává odpustky, ale pořád jim jde o hromadění majetku a nově se také pod koberec zametají úplatky a zneužívání dětí. ()