Třetí patro

Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 61–71 min)

Réžia:

Karel Smyczek

Scenár:

Ivo Pelant

Kamera:

Kristian Hynek

Hudba:

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý (viac)

Martin Brázda se vrací z vojny. Jeho dívka Hanka asi čekala, že se teď konečně vezmou, ale Martin se ženěním nijak nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kde se sám před lety vyučil. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party. Martin ho pustí na den domů, protože Miky tvrdí, že má problémy s rodiči. Místo toho však Miky jede za holkou a na Jakubově mopedu ho podnapilého chytí silniční kontrola (oficiálny text distribútora)

Gig

Miky - Viky Cabadaj, Suchánek, Smyczek+autor hudby John - kde jsem to viděl? Sněženky ale po učňovsku. K tomu připočtu kamaráda do dešťe ala Vaculíka. Nevím zda je to tím, že to je seriál a nic moc se tam neděje než jen lumpačiny a život na učňáku, nebo to je samtnýn prostředím. Ale nějak mě to neoslovilo, i jdyž svižný rukopis Smyczkův je zde znát. ()

Cibulka_C

Velmi příjemný seriál na svůj rok. 🤍 Prostředí učiliště bylo podle mě velmi dobrým krokem, protože tu u nás v té době nic podobného nevznikalo. Popisuje problémy, které se v takovém prostředí děly a určitě ještě dějí. Plus k tomu řeší i soukromé problémy hlavních hrdinů - hlavně teda Martina Brázdy, v překladu mladého a úžasného Lukáše Vaculíka, kterýho bych si tam dokázala i reálně představit, protože působil neskutečně přesvědčivě. 🤩 Cabadaj v překladu Jan Antonín Duchoslav byl přesně ten typ hajzla, kterýho si na něčem takovém, jako je zrovna učiliště, dokážeme ihned představit. 👍🏻💀 Hrál výborně a s ním i ostatní mladí herci, tehdy ještě začínající Jiří Langmajer nebo Michal Suchánek. Seriál mě chytnul hned v prvním díle, i když měl každý z nich přes hodinu, na socialistický seriál mi to nijak nevadilo, protože bylo pořád na co koukat a pořád bylo co řešit. Zajímavé zápletky, zajímaví herci, prostě zajímavý seriál, kdy si uvědomím, že mladý Lukáš Vaculík není jenom ✨Kamarád do deště✨. Takže za mě osobně seriál rozhodně doporučuju! ()

gezper

Ale tak proč ne, není to zas taková hrůza, k tomu je zde vidět spousta pozdějších českých hvězdiček v podobě mladých uch. [50%] ()

SZYslak

Skoda, ze soudruhu Brazdovi nesekundoval soudruh Tofi. Jako dite narozene v socialismu zamackavam slzu a lituju, ze jsem se taky necim nevyucil. ()

rytir1

Životní výkon Vaculíka a seriál patřící mezi lepší české ve kterém startovala kariéru spousta dalších kvalitních herců jde ve zdejším hodnocení do kytiček protože se v něm nestřílí nefetuje nelynčuje. Pravda kdyby se před rokem 1989 natočila tisícovka seriálů, tak všechny budou jen politické dle některých pisálků. Panebože můj proč jsi dal do ruky registraci některým lidem zde. Ale co se divit když někteří nemají ani páru co tehdy byla učňovská éra když by jen študýrovali na gymnáziu a pak šup do teplých kanclíků. ()

GASTON73

DÍL 1: Civil - Martin Brázda má po vojně. Jeho přítelkyně Hanka tak trochu čekala, že se teď konečně vezmou, ale s ženěním Martin nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kterým sám před lety prošel. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu totiž svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, a zdá se, že si získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party… DÍL 2: Zeď - Miky zklamal Martinovu důvěru a ten trvá na jeho potrestání, ale ředitel učiliště Beran uhraje aféru do autu. Miky je totiž synovcem vlivného člověka. Od této chvíle propukne mezi kluky a novým mistrem nevyhlášená válka. Miky získá na svou stranu i Jakuba, který navíc uteče z domova. Jediným světlým bodem je v těchto dnech pro Martina vychovatelka Veronika. A pak Hanka, která za Martinem přijede do Prahy… DÍL 3: Dopis - Přátelství Martina s Veronikou se prohlubuje. Trvá i drobná válka s učni. Navíc se do Martina zamiluje učnice Olina. Jenže když ji Martin odmítne, pomstí se mu obviněním z nemístných návrhů. Nátlak Hanky a stálé konflikty s učni donutí Martina k tomu, že dává výpověď… DÍL 4: Patent - Jakub stále nebydlí doma. Chce si vydělat peníze zlepšovákem. Jenže Martin nechtěně zaviní ztrátu prototypu a tím se jeden druhému ještě víc vzdálí. Na učilišti se objevují příznaky šikanování. Prváci se pokusí o odvetu – do fingovaného balíčku přidají projímadlo. Pomsta je sladká. Vychovatelé však nemají zájem věc řešit. Z přátelství Martina s Veronikou se rodí láska. Martin se rozhodne s Hankou rozejít, ale dozvídá se nečekanou zprávu… DÍL 5: Hrdlička - Martin si plánoval chmelovou brigádu spolu s Veronikou. Zpráva o dítěti vše změnila a Martin se musí rozhodnout. K tomu přibudou starosti s učni, mizerné počasí, špatné ubytování. Vojta uteče do Prahy za paní Mádlovou, ale doma najde jen její opuštěné dítě. Ani Jakub neví, jestli se má po brigádě vrátit domů. Při hledání řešení se však začne sbližovat s Martinem. Jenže všechny zasáhne úraz prváka Michala, který se zraní na útěku před Mikym a jeho kumpány… DÍL 6: Mistr - Martin se rozhodne vrátit k Hance a oženit se s ní. Ta však už má nejistoty dost, zvyká si na představu, že bude svobodnou matkou. Sbližování není snadné. Na učilišti se Martin snaží dosáhnout důsledného vyšetření Michalova případu. Díky důvěře, kterou během roku mezi učni získal, se mu podaří prolomit bariéru mlčení, chránící dosud Mikyho. Miky je vyloučen, ale radost z toho Martin nemá. Jakub se vrací domů, Vojta se vzpamatoval ze svého románku. I Hanka si vybojuje svůj vnitřní zápas, jde za Martinem do Prahy. A po prázdninách čeká na Martina nový první ročník… ()

Salvator

Příběhy ze školního prostředí byly svého času velmi oblíbené. Vládnoucí režim jejich prostřednictvím totiž rád prezentoval správnost ideové cesty. ()

rigby

Tenhle seriál jsem měl v době jeho premiéry moc rád. Právě jsem se blížil do let, ve kterých jsou jeho hrdinové, takže byl vlastně menší generační výpovědí, i když ve zpětném pohledu hodně zidealizovanou. Sympatický Lukáš Vaculík toho celých šest dílů moc neřeší, vlastně jeden osobní problém a jeden problém výchovný, a to v tehdejší době často medializovanou šikanu. A je krásné, jak se dovede odbojně postavit čelem proti rudé zdi soudruhů a soudružek. I po letech je to stále příjemný a odpočinkový seriál, na který se jde s přimhouřením obou očí dívat. ()

Jayk19

Jsem elektronik, zažil jsem šikanu, navíc od proklamovaného smrada, žiju se starší přítelkyní… Seriál jsem viděl až teď (2023) a nemůžu hodnotit jinak než pětihvězdičkou. ()

DanušeGr.

Hlavního mistra učňů zde hrál herec Jiří Hálek, který není uveden na seznamu mezi herci tohoto seriálu. Na mé upozornění ho tam nakonec uvedli. ()

med

Podle mě ta kvalita seriálů skončila v roce 89.Dneska je to úsměvné a nepochopitelné.Ale zas na druhou stranu objevil spoustu začínající mladých herců. ()

xentrixx

Jako malý jsem měl ten seriál moc rád, hlavně kvůli hercům generace Langmajera, Potměšila, Suchánka, Šediváka a dalších. Všechny role výborně zahrané, mladými (Vaculík a výše jmenovaní) i starými (Somr, Husák, Němec, Hálek). Nejde o žádnou režimní agitku, naopak, je docela s podivem, že to u cenzury prošlo, když ústředním motivem seriálu je problém šikany učňů a boj mladého idealisty se zkostnatělým systémem a jeho nepružnými představiteli. V seriálu se kromě výše jmenovaných ještě objevují jako mladistvá ucha ti, jež by už dnes nikdo podle jejich tehdejší podoby nepoznal - vlasatý Daniel Landa, Michal Dlouhý a hlavně David Novotný (šikanovaný drobný Michal se zrzavým afrem). Ale postava, která mě zaujala asi nejvíc, byla - zcela pochopitelně - vychovatelka v podání Markéty Fišerové, uhrančivá krasavice s nádhernýma očima. To, že dal mistr Brázda nakonec přednost jiné, bylo nepochopitelné a srdcervoucí. Z nostalgie za čtyři... ()

vinducha

Jako v té době , kdy jsem navštěvoval 1. stupeň ZDŠ , tak to byla pecka , žrali jsme to skoro všichni , Brázdič byl pro nás vzor správňáka . Jinak ve své klasické roli uťáplé bývalé partnerky a potenciální nevěsty L.Vaculíka má oblíbenkyně paní Mílová , současná členka Kladenského divadla. ()

Monco

Mě se to hodně líbilo. Oblíbení herci v čele s Mikym Kadlecem. A taky jsem to měl tolik rád, protože mi to bylo blízký v tý době, když to dávali v televizi. Takovýhle seriály, kdyby teď točili..... ()

papez12

Čo sa zo začiatku zdalo trocha nemstné-neslané sa po zhliadnutí komplet 6 dielov ukázalo ako dosť v pohode seriál. Navyše vo mne vyvolal pocit : mohlo toho byť aj viac. Čo hodnotím veľmi pozitívne. Lukáš Vaculík slabý priemer..... Pripomína mi to Sneženky a machři a to je dobre. ()

bratr_jezek

Na svou dobu odvážný seriál (kritika učitelských metod, mladý kantor s novým přístupem, šikana, rozpor hlavního hrdiny mezi dvěma půvabnými dívkami). K tomu si přičtěte zajímavé postavy, tehdy populární herce a vyjde zdařile nadprůměrné dílko. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (viac)