Třetí patro

Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 61–71 min)

Réžia:

Karel Smyczek

Scenár:

Ivo Pelant

Kamera:

Kristian Hynek

Hudba:

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý (viac)

Martin Brázda se vrací z vojny. Jeho dívka Hanka asi čekala, že se teď konečně vezmou, ale Martin se ženěním nijak nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kde se sám před lety vyučil. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party. Martin ho pustí na den domů, protože Miky tvrdí, že má problémy s rodiči. Místo toho však Miky jede za holkou a na Jakubově mopedu ho podnapilého chytí silniční kontrola (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Příjemné, i přes dobu, která se na seriálu dost podepsala. Pozdravy soudruhu soudružko by mě tolik ani nebrali, ale některé komunistické způsoby ukončení problémů nebo upozornění na něj v dnešním pohledu ztrácí na zajímavosti. Lukáš Vaculík se skvělý, škoda jen závěrečného "mrknutí" do kamery, které trochu bije do očí. Bylo by zajímavé vidět dnešní variantu učňovského života a života jejich učitele. Pro srovnání by to bylo minimálně poučné, co všechno se změnilo, co k dobrému a jiné ke špatnému. ()

woody

"Jako soudruhu mistře jako tohle ne.Tohle jsme si soudruhu nedomluvili!" A tolik pěkných seriálů hnije v útrobách Kavčich hor... ()

Karlos80

Dnes jsem to po letech opět viděl a překvapilo mě, kolik v seriálu dostalo příležitost tehdy mladých a mladších začínajících herců z tzv "zlaté mládeže" (naše nynější hvězdy filmů, seriálů a televizních estrád), viz učni Michal Suchánek, Jan Potměšil, Jan "Cabadaj" Duchoslav, Jiří Langmajer, Michal Dlouhý, Dan Landa atd. Koukatelný Lukáš Vaculík který byl tehdy na vrcholu své popularity, se do své role mistra docela hodil a to byl starší max. o 4-5 let než jeho učni. Je to určitě zajímavý a sledovatelný seriál z učňovského prostředí (kterému dnešní doba moc nepřeje), takový typický dobový produkt, člověk jak píše Djkoma, může i srovnávat a porovnávat, co všechno se u nás změnilo, ať už k lepšímu či horšímu. Seriál o vzletech a pádech, nových životních výzvách, různých zatěžkávacích životních zkouškách a osudech, láskách nových či staronových, na dobu vzniku a na režim který zde panoval, stále velmi slušné a pěkné a bez nějakých větších ideologických řečiček a propagandy, sem tam nějaký ten soudruh, ale s tím jděte do prdele, taková byla doba. Seriál který i po dlouhých letech strčí s přehledem do kapsy většinu současné seriálové produkce, herectví je na vysoké úrovni. Mě v době vzniku seriálu bylo 5 let, byl jsem zhruba asi tak starý jako ten malý klučina (burák) v postýlce u slečny Krbové doma, v jednom z dílů. Nej postavy: Martin Brázda, Miky Kadlec (a že mu ty šmejdi šli co?), Vojta Král a temperamentní vychovatelka Markétá Fišerová, ta by stála tenkrát za hřích!:-) Zajímavé, sledovatelné, a z mého pohledu určitě o promarněný čas nejde, příjemná nostalgie. ()

Kulmon

Na svou dobu velmi dobrý seriál z prostředí učiliště. Na dnešní poměry mu chybí větší napětí a akce, dnes by byl vztah Jana Potměšila s Ljubou Krbovou taky asi zobrazen barvitěji, ale to se nedá nic dělat. Občas se mihnou velice stupidní (dobové) hlášky jako "květiny na intru jsou odrazem vaší svazácké aktivity" nebo když šestnáctiletá učnice říká mistrovi "nelíbí se mi jak naše mládež posedává po hospodách" atd. Ale dívat se na to nechá. ()

NinadeL

Exkluzivní eskapády z prostředí učiliště v hlavní roli s Luky Vaculíkem. Více netřeba. Snad jen se kochnout Vilémem Besserem a jeho předsedou KSČ, který tyhle role hrál stejně v 50. letech jako během normalizace. ()

sud

Příjemný seriál od Karla Smyczka. Mládežníky ze "Sněženek a machrů" nechal ještě jednou zahrát a k nim obsadil Lukáše Vaculíka, který zde hraje lépe než kdy jindy (a to nemyslím že by byl špatný herec, průměr). Když si odmyslíte ty soudruhy, osudy učňovského mistra a jeho učňů by se mohly odehrát i dnes. ()

MM_Ramone

Český režisér Karel Smyczek natočil v roku 1985 šesť dielnu televíznu sériu "Tretie poschodie". Spolu so scenáristom Ivom Pelantom spracovali sociálnu tému z prostredia stredného odborného učilišťa a k nemu patriacemu internátu. Pre oboch to bol ich seriálový debut. V dobe svojho vzniku to bolo aktuálne a u divákov veľmi populárne. Dnes je to nostalgická, dobová sonda do fungovania socialistického stredoškolského vzdelávacieho systému a režimovej ideologickej propagandy. Dej sa odohráva v Prahe. Seriál "Tretie poschodie" je zložený zo šiestich epizód, ktoré nesú názvy: 1. Civil, 2. Stena, 3. Dopis, 4. Patent, 5. Hrdlička, 6. Majster. Každá z nich má dĺžku niečo viac ako hodinu. *** ()

freddy

Tento seriál z učňovského prostředí by mi měl být teoreticky docela blízký, protože i já jsem absolvoval tříleté studium na učňáku, ovšem k tomuto studiu jsem nastoupil až 17 let po vzniku tohoto seriálu a bylo to na úplně jiný obor, než je předmětem děje v tomto seriálu. Jenže tenhle seriál mě oproti očekáváním příliš zaujmout nedokázal, respektive nedokázal mě nějak více nadchnout. Samozřejmě je to zajímavý seriál, který má snahu o příblížení života na internátu a o přiblížení učňovské výuky a výchovy učňů širokému publiku. Nicméně na můj vkus je seriál docela rozvleklý, některé dějové linie pro mě byly vysoce neatraktivní, ale naopak zase jiné části seriálu pro mě byly docela atraktivní. Herecké výkony jsou víceméně v pohodě, Lukáš Vaculík, Jiří Langmajer, J. A. Duchoslav, František Němec a další hrají svůj standard a ve výsledku vše působí docela přirozeně a reálně, nicméně zub času se přece jen na atraktivitě seriálu podepsal, takže hodnotím průměrnými třemi hvězdami. ()

Phobia

Ve své době kvalitní seriál, ovšem dnes už ty komunistické kecy a manýry můžou maximálně iritovat. Při srovnání s dějově plytkými, trapnými a herecky ubohými seriály natáčenými v současné době... jde stále o slušný nadprůměr. 60% ()

paascha

Hodně slaboduchý seriál z atraktivního prostředí učňovské mládeže s tehdy populárnimi tvářemi: Vaculík, langmajer, Suchánek, Duchoslav, Potměšil. Dnes jen vyčpělá vzpomínka na soudruhy a soudružky... ()

Big Bear

Tenhle seriál z osmdesátých let lehce evokuje vzpomínky na Sněženky a machry. Možná je to díky osazenstvu učňáku, kde ti největší grálové jsou zase Duchoslav se Suchánkem. Vaculík tu naštěstí nedělá taxikáře v mokasínách a s Italem Tofife neprolézá pražské bary. Celkem se mi tu jeho herectví líbilo i jeho filmový vztah s Markétou Fišerovou na chmelu. Každá z postav učňů má docela promyšlený příběh a seriál je i po letech koukatelný i když punc doby si soudruzi nese. * * * ()

kingik

Kdyby seriál o problémové učňovské mládeži nebyl místy až tak utahaný, dalo by se psát ještě ve větších pozitivech. Smyczek zvládl autenticky zachytit prostředí vhodným výběrem herců, z některých udělal hvězdy tehdejší doby na hodně dlouho, než se za nimi zavřely (filmové) dveře. Většina diváků si asi ze seriálu nejvíce vybaví Mikyho Kadlece. Přestože jde o velmi rozporuplnou postavu, scény s ním byly ve velké oblibě. Seriál, kterým se ani dneska nic nezkazí, když si ho znovu připomenete. 60% ()

WANDRWALL

Seriál jsem si vychutnal až nyní. Z nostalgie, ale taky proto, že je v něm odraz doby, což dnešním seriálům, či těm z 90. let nějak tak schází. Tím důvodem proč tomu tak je, že seriály před rokem 89. jsou jako by lepší, tak je hlavně vidina lepšího se člověka, společnosti, ačkoli se často probírají dneska zcela běžné životní situace. Tenhle seriál je o mistrovi odborného výcviku, báječných ženských (které ale reálné nejsou), a běžných záležitostech jako že mladý kluk žije u starší ženy, šikovný synek nemá rád svou matku, protože se v rodině necítí dobře anebo jak neúspěšný gymnazista šikanuje na internátě slabší kluky. ()

raroh

Na učňáku jsem měl tu příležitost učit tři měsíce, sice až v roce 2006, nicméně tento takto zde strávený čas bych doporučoval jako minimální každému, kdo by chtěl o tomto prostředí cokoliv relevantního sdělovat (nejen o mládeži, ale jejich pedagozích a i vedení školy, mně to stačilo natolik, abych se sakra snažil už se tam nikdy nedostat, třebaže si vážím každého řemeslníka a dělníka, který umí svou práci). Třetí patro je jen představou o tom, jaké to tam asi může být. ()

Ivoshek

Téma učňovského školství není úplně můj šálek čaje, ale jinak to není až tak špatný seriál o mládeži osmdesátých let, který naštěstí dostal do ruky Smyczek. Vaculík i ostatní (tehdy) mladí herci jsou tu docela uvěřitelní. ()

honajz

Příběhy jsou velmi solidně napsané, postavy také - žádná postava není jednoznačný klaďas nebo záporák. Seriál samozřejmě nejvíce láká krasavcem Vaculíkem, holky z něho bývaly tehdy zcela odvařené. Akorát to prostředí učňáku dnes lidem asi moc neřekne, a nejspíše ani ty problémy s dojížděním z vesnice u Prahy do Prahy, jež jsou dnes tak nějak pasé. ()

eraserhead666

Ze všech těch seriálů, co před listopadem dávali v neděli po Studiu kamarád před obědem jsem měl vždycky nejradši právě Třetí patro. Přišlo mi takové, obyčejné. Seriál má hodně zajímavé postavy, hrají v něm hned tři sexikony mého předpubertálního dětství - pro mě stále nejkrásnější česká herečka Markéta Fišerová, Ljuba Krbová a Evelyna Steimarová. A taky, samozřejmě, tak nějak funguje nostalgie, už i proto, že do podobného učňovského procesu jsem se zapojil jen sedm let po seriálu - pravda, už nás neotravovali se SSM a nebyl jsem na intru, ale v praxi se toho ještě moc nezměnilo. ()

duklak2

Jelikož jsem chodil pár let na učňák, tak u tohoto seriálu jsem se skvěle pobavil. Praxe učňů v čele s výborným J.A. Duchoslavem byla úplně reálně zahraná:-) ()

Ištván87

Zpočátku to vypadalo docela zajímavě. Nakonec to byl mix My všichni školou povinní a Chlapci a Clapy, a to pro socialistické puberťáky. Kterým se to ovšem asi taky moc nelíbilo. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (viac)