Poklady ve stínu pyramid

(TV film)
  • Francúzsko Le Grand Musée égyptien : Un chantier pharaonique (viac)
Francúzsko, 2020, 52 min

Egypt. Země, jež odedávna fascinovala svět svými pyramidami, sfingami a nezměrným kulturním bohatstvím, právě otevírá brány největšího muzea na světě... Novodobý „palác faraonů“, který dostal název Velké egyptské muzeum, se nachází na náhorní plošině v Gíze na okraji Káhiry v těsné blízkosti pověstných pyramid faraonů Chufua, Rachefa a Menkaurého. Areál zaujímající plochu desítek hektarů se stal domovem více než stovky tisíc exponátů z období starověku, z nichž mnohé jsou vyšší než 10 metrů. Muzeum je nejen prostorem výstavním, ale zahrnuje také rozsáhlá restaurátorská pracoviště, v nichž pod rukama šikovných umělců a vědců znovu ožívají starožitné předměty, které před několika tisíci lety náležely nejmocnějším panovníkům tehdejšího světa. (Česká televize)

subic

Velkolepé, viděl jsem už i jiný dokument o novém Velkém egyptském muzeu, ten byl spíš o tom, jak se tam stěhovaly sbírky a hlavně faraoni. Toto je zaměřené na výstavbu jako takovou. Dokument taky ukazuje na otázku, jestli by se památky z jiných muzeí, které byly kolikrát ukradeny a odvezeny, mají vrátit zpět do Egypta. ()

Marze

Náklady na stavbu milion eur, předpokládaná návštěvnost šest milionů turistů ročně. Egypt jede, populace roste o milion ročně, Američané sem dovážejí ze středozápadu své obilí , jinak by  Egypťané zemřeli u Nilu hlady. ()

ostravak30

Je to rozhodně úchvatná myšlenka, postavit největší muzeum světa pro zemi s největší a nejpůsobivější historií světa. Můžeme si o Egyptu myslet cokoli, ale na svou pískem pokrytou minulost jsou právem pyšní a my, zbytek světa, můžeme být rádi, že nám ostatním jsou ochotni ji zpřístupnit a nechovají se neodpovědně. Proč taky ne? Z turismu žijí. Jestli budu mít jednou to štěstí a budu moct vycestovat do Egypta jistě se do tohoto muzea chci podívat. Vypadá opravdu úchvatně. ()