Poklady ve stínu pyramid

(TV film)
  • Francúzsko Le Grand Musée égyptien : Un chantier pharaonique (viac)
Francúzsko, 2020, 52 min

Egypt. Země, jež odedávna fascinovala svět svými pyramidami, sfingami a nezměrným kulturním bohatstvím, právě otevírá brány největšího muzea na světě... Novodobý „palác faraonů“, který dostal název Velké egyptské muzeum, se nachází na náhorní plošině v Gíze na okraji Káhiry v těsné blízkosti pověstných pyramid faraonů Chufua, Rachefa a Menkaurého. Areál zaujímající plochu desítek hektarů se stal domovem více než stovky tisíc exponátů z období starověku, z nichž mnohé jsou vyšší než 10 metrů. Muzeum je nejen prostorem výstavním, ale zahrnuje také rozsáhlá restaurátorská pracoviště, v nichž pod rukama šikovných umělců a vědců znovu ožívají starožitné předměty, které před několika tisíci lety náležely nejmocnějším panovníkům tehdejšího světa. (Česká televize)

Marze

Náklady na stavbu milion eur, předpokládaná návštěvnost šest milionů turistů ročně. Egypt jede, populace roste o milion ročně, Američané sem dovážejí ze středozápadu své obilí , jinak by  Egypťané zemřeli u Nilu hlady. ()

ostravak30

Je to rozhodně úchvatná myšlenka, postavit největší muzeum světa pro zemi s největší a nejpůsobivější historií světa. Můžeme si o Egyptu myslet cokoli, ale na svou pískem pokrytou minulost jsou právem pyšní a my, zbytek světa, můžeme být rádi, že nám ostatním jsou ochotni ji zpřístupnit a nechovají se neodpovědně. Proč taky ne? Z turismu žijí. Jestli budu mít jednou to štěstí a budu moct vycestovat do Egypta jistě se do tohoto muzea chci podívat. Vypadá opravdu úchvatně. ()

subic

Velkolepé, viděl jsem už i jiný dokument o novém Velkém egyptském muzeu, ten byl spíš o tom, jak se tam stěhovaly sbírky a hlavně faraoni. Toto je zaměřené na výstavbu jako takovou. Dokument taky ukazuje na otázku, jestli by se památky z jiných muzeí, které byly kolikrát ukradeny a odvezeny, mají vrátit zpět do Egypta. ()